ЂАЦИ УЧЕ И ДА ХОДАЈУ: Пројекат "Свако дете има право да одраста здраво" има подршку ђака, наставника и родитеља

Љ. Бегенишић

25. 03. 2024. у 11:07

Пројекат "Свако дете има право да одраста здраво" који је почео у септембру прошле године и у који је укључено 95 школа - 73 основне и 22 средње - наилази на велику подршку наставника, родитеља и деце.

ЂАЦИ УЧЕ И ДА ХОДАЈУ: Пројекат Свако дете има право да одраста здраво има подршку ђака, наставника и родитеља

ПРЕПОРУКА Спорт напољу део бриге о здрављу, Фото З. Јовановић

Пројекат подразумева да ђаци основних школа имају физичко васпитање сваки дан, дакле пет пута у недељи, а средњошколци четири пута недељно. Наставници са њима додатно раде на развоју физичких способности, реализују се вежбе обликовања, вежбе за развој снаге, покретљивости и координације.

Наставници физичког кажу нам да је интезивнији рад на моторичким способностима деце неопходан, с обзиром на то да нове генерације одрастају поред мобилних телефона, таблета, видео-игрица, у становима и у кућама, а не у природи, у игри и кретању.

А колико је лоша физичка спрема данашњих ђака, показује и случај из Ниша где су на ђачком кросу деца падала и повређивала се, а ортопеди имали пуне руке посла. У ортопедској амбуланти збринуто је њих десетак са различитим повредама руку и ногу, а једна гимназијалка је чак сломила ручни зглоб.

Наставник физичког васпитања и председник Удружења педагога физичке културе града Ниша Дејан Стојковић каже да то не треба да чуди и да нове генерације не умеју да ходају по трави и неравном терену.

- Њихови зглобови нису навикли на неравнине и траву, они падају и то напред директно на главу, односно на нос, па поломе нос или падају назад па се "дочекају" на шаке и онда се ломе зглобови и кости руку - објаснио је Стојковић.

Зато је, каже он, за сваку похвалу реализација пројекта који подразумева да се у одређеним школама број часова физичког и здравственог васпитања повећа.

Овај пројекат, иначе, спроводи се у школама које остварују једносменски рад на територији читаве Србије, а једна од њих је и ОШ "Вук Караџић" из Прибоја у којој су пројектом обухваћени ученици првог и петог разреда.

Резултати на систематском

Резултате пројекта ће континуирано пратити наставници физичког и здравственог васпитања, а што је посебно важно праћење се врши и систематским прегледима педијатара. Министарство здравља је одредило домове здравља према територијалној надлежности да организују тимове који ће се састојати од педијатра, лекара спортске медицине и медицинске сестре, а који ће спроводити систематске прегледе у свим школама које су обухваћене пилот-пројектом.

- Сматрамо да је овај пројекат веома значајан управо због тога што омогућава остваривање циљева који се тичу напретка деце - каже нам директорка ове школе Јадранка Планинчић. - На овај начин омогућено је да се од пет часова недељно минимум два пута у току недеље ставља акценат на развој физичких способности као што су снага, издржљивост, покретљивост и брзина, затим координација и равнотежа. Са ученицима разредне наставе, а то су код нас ученици првог разреда, појачано се ради на развоју физичких способности, реализују се вежбе обликовања, вежбе за развој снаге, покретљивости и координације. За ученике предметне наставе, а то су код нас ђаци петог разреда, додатна два часа омогућавају темељнији рад на моторичком учењу и усавршавању вежбовних садржаја. Ово омогућава систематичнији рад на подизању физичких способности ученика, што води ка унапређењу општег здравственог стања и изградње здравијих стилова живота. Имајући у виду и укупан број часова физичког и здравственог васпитања на годишњем нивоу, кроз ове додатне часове омогућавамо понављање вежбовних садржаја, а то је посебно важно за ученике који због својих физичких и морфолошких карактеристика нису били у стању да овладају свим моторичким садржајима у претходним разредима.

приватна архива

Јадранка Планинчић, директор ОШ "Вук Караџић"

Наша саговорница подсећа да је пројекат "Свако дете има право да одраста здраво" заједнички пројекат три министарства и то Министарства просвете, спорта и здравља.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!