ПРИПРЕМЕ ЗА ФАКУЛТЕТ ТАЊЕ КУЋНИ БУЏЕТ: Матуранти средњих школаи гимназија већ похађају додатну наставу

Љ. Бегенишић

19. 02. 2024. у 10:59

Ученици завршних разреда гимназија и средњих стручних школа увелико се припремају за упис на факултете, а како би били што спремнији за захтевне пријемне испите већина њих похађа припремну наставу.

ПРИПРЕМЕ ЗА ФАКУЛТЕТ ТАЊЕ КУЋНИ БУЏЕТ: Матуранти средњих школаи гимназија већ похађају додатну наставу

Фото: П. Милошевић

 Сви факултети универзитета у Београду организју припрему из предмета који се полажу на пријемном испиту, а факултети на које је сваке године велика навала, са припремама су почели већ у децембру. Многи, међутим, припреме започињу у фебруару и марту. Цена припремних часова зависи од тога који факултет ученик жели да упише и колико је предемета одабрао.

Тако на Машинском факултету цена за 65 часова из математике износи 25.000 динара, док на Медицини ученик плаћа по 33.000 хиљаде часове из хемије и биологије, а фонд је по 60 часова. На Електротехници цена по предмету (математика и физика) је 46.000 динара. Полазници и на Медицини и на ЕТФ могу а не морају изабрати оба предмета.

Припреме су нешто јефтније на факултетима друшвене групације, па тако, на пример, на Филолошком факултету припремна настава за један језик кошта 12.000 динара, а за два 18.000 динара.

На Учитељском факултету припреме почињу марту, а за 32 часа на којима се вежба за полагање српског језика и књижевности потребно је издвијити 17.000 динара. Припрема за испит из опште културе кошта 7.000 динара колико се издваја за 10 часова. На овом факултету проверавају се физичке способности али и музичке склоности па ко хоће може да вежба и једне и друге, и то по шест часова који коштају по 6.000 динара.

Фото: С.Мишљеновић

Настава се на свим високообарзовним установама, углавном, изводи у мањим групама, часови се одржавају суботом и недељом, уживо на факултетима или онлајн. Часове држе професори и асистенти факултета.

Припреме укључују све области предвиђене програмом пријемног испита. Полазници припремне наставе имају на располагању одређене термине за консултације код предавача, као и сталне провере знања током трајања припремне наставе кроз тестове и домаће задатке који се раде уживо или онлајн.

На крају припремне наставе врши се завршна провера знања и симулација пријемног испита.

Факултети на којима се увек тражи индекс више са припремама су почели још у децембру, па је тако на Машинском факултету припремна настава за полагање квалификационог испита из математике почела још 9. децембра, а сви полазници наставе добијају књигу "Збирка задатака за припрему квалификационог испита за упис на Машински факултет у Београду".

Чека се одлука о броју места

Пријемни испит будуће кандидате за упис на факултете чека крајем јуна и почетком јула у зависности који факултет желе да упишу. Иначе, Универзитет у Београду у априлу расписује конкурс за упис у прву годину студија на све нивое студија, а тада ће се знати колико има места на ком факултету за будуће бруцоше.

И на Мединском факултеу припрема се организују на време, па се часови из биологије и хемије држе већ два месеца, суботом онлајн и то по три часа по предмету.

Припремна на Медицини не подразумева истовремено похађање оба предмета, већ избор зависи од жеље самог кандидата. Уколико неко похађа оба предмета, цена је по 33.000 динара за фонд од по 60 часова, али ако полазник изабере једна предмет цена "скаче" и износи 46.000 динара ако се плаћа одједном, или 51.000,00 у три рате по 17.000,00 динара.

Да је припремна настава изузетно значајна за будуће кандидате каже нам декан Филолошког факултета проф. др Ива Драшкић Вићановић.

- Припреман настава много значи онима који хоће ду упишу жељени факултет, припреме обухватају тестове, лекције, вежбања као и консултације преко Zoom платформе - каже нам ова професорка. - Настава се држи за срспки језик, енглески, руски, немачки, француски, италијански, шпански, грчки, под условом да има најмање десеторо заинтересованих. Ранијих година припрема је организована само за српски и енглески.

Припреме на свим факултетима трају до јуна.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!