НПС ПОДРЖАО ДЕКАНЕ НАСТАВНИЧКИХ ФАКУЛТЕТА: И учитељи се прикључили платформи

Љ. Бегенишић

17. 03. 2023. у 10:54

НАЦИОНАЛНИ просветни савет подржао је једногласно предлоге декана осам факултета на којима се школују наставници о томе како унаредити ове студијске програме. Договорено је и да се тој иницијативи придруже и педагошки факултети јер у школама у Србији недостаје и учитеља.

НПС ПОДРЖАО ДЕКАНЕ НАСТАВНИЧКИХ ФАКУЛТЕТА: И учитељи се прикључили платформи

Фото Ј. Вујасиновић

Седница Националог просветног савета одржава је јуче по хитном поступку на захтев Министарства просвете, а разматран је управо документ који су сачинили декани осам наставничких факутета.

Након што се о овом документу изјасни Сенат Универзитета у Београду и Сенат Новосадског универзитета, он ће, крајем месеца бити предат Министарству просвете и Министарству финансија на разматрање.

- Подстицајне мере потребне су целој образовној вертикали - од учитења до универзитетских професора - каже проф. Радивоје Стојковић, председник НПС.

- Потребан нам је свобухватан став, зато су се прикључили и учитељски факултети, а чекамо да документ усвоје и сенати универзитета.

За Данимира Мандића члана НПС и декана Учитељског факултета веома важно је то што су се платформи прикључили и учитељски факултети јер у Србији у школама недостаје и овог кадра.

- Учитељи добро раде свој посао, што говори да смо по успеху на крају четвртог разреда у горњој трећини европског просека - каже проф. Мандић.

- На крају осмог разреда смо негде на средини европског просека, а Београдски универзитет је међу 0,5 одсто факултета у свету када се мере резулати у односу на улагања. Све то говори да је неопходно обезбедити бољи статус комплетног наставног кадра - од учитеља до универзитетских просфеора.

Да подсетимо, декани осам наставничких факултета предлажу да плате просветних радника буду барем на нивоу од 1,3 до 1,5 просечних плата у Србији.

Такође, предложено је и да да деца која желе да студрају наставничке факултет добију стипендије, а давање стипендија треба да буде по регионима у складу са потребама тих региона.

Декани сматрају да акредитацију наставничких студијских програма на државним факултетима треба да плаћа држава која као оснивач свакако има ту обавезу.

Они су су уочили драматичан пад квалитета наставног кадра, јер се често као наставници запошљавају људи који немају одговарајуће квалификације.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)