ОД РОМУЛОВОГ СВЕТИЛИШТА ДО НАЈВЕЋЕГ ХРАМА МАЈА: Најзначајнијих 10 открића у 2020. на локалитетима широм света, по часопису "Археологија"

Миљана Краљ

16. 02. 2021. у 09:41

У НЕКРОПОЛИ у Сахари, у три дубоке јаме, у делу познатом као Подручје светих животиња, археолози су током прошле године откопали 100 сликовито обојених дрвених саркофага са мумифицираним остацима старим 2.500 година.

ОД РОМУЛОВОГ СВЕТИЛИШТА ДО НАЈВЕЋЕГ ХРАМА МАЈА: Најзначајнијих 10 открића у 2020. на локалитетима широм света, по  часопису Археологија

Фото Takeshi Inomata

Запечаћени саркофази били су поређани један преко другог, уз 40 статуа египатског погребног божанства Пат, познатог и као Сокар или Озирис, и брознану скулптуру богиње лотосовог цвета Нефертум. Научници сматрају да је реч о саркофазима свештеника и званичника везаних за храм богиње мачака Бастет.

КИНА, Фото Luc doyon, francesko d Errico

Часопис "Археологија", један од најугледнијих у овој области, откриће из Египта издвојио је као прво, међу десет најзначајнијих у 2020. години. Нова технологија датирање керамике уз помоћ радиоактивног угљеника, која се развија у последњих тридесет година, а чији је пионир биохемичар Ричард Еврсхед, са Универзитета у Бристолу, такође се нашла на овој листи, на којој је и до сада највећа студија посвећена ДНК Викинга, која је открила мноштво информација о њиховој генетској разноликости и миграцијама. Анализиран је ДНК материјал узет са 442 скелета откривених на 80 викиншких налазишта у северној Европи и на Гренланду.

За три скелета откопана у време док се радио метро у Мексико Ситију, осамдесетих година прошлог века, научници су тек прошле године утврдили да су заправо остаци неких од првих робова који су из Африке почетком 16. века, доведени у Мексико. На налазишту у јужној Турској, тим Универзитета у Чикагу, пронашао је инскрипцију на каменој плочи из 8. века пре нове ере, на лувијанском, језику сродном хетитском.

На камену су записани војни успеси "великог краља Хартапуа", владара претходно познатог само са инскрипција на светилиштима са оближња два брда, без помињања периода његове владавине. На новооткривеној каменој плочи, установљено је да је Хартапу био неохетитски владар који је освојио богато краљевство Фригију, у западној Анадолији и за само годину дана поразио коалицију 13 краљева.

Најстарије енглеско позориште

У ИСТОЧНОМ Лондону археолози су пронашли остатке позоришта "Црвени лав" за кога се верује да је била прва наменски зидана театарска зграда у Енглеској. Претходно су се представе играле у двориштима гостионица или аристократских палата. "Црвени лав" подигнут је по наруџбини бакалина Џона Брајна, током седме деценије 16. века.

Археолог Ђакомо Бони је још 1899. открио мало светилиште, унутар Римског форума, које је потом затрпано, да би се установило, када је поново откопано прошле године, да је посвећено Ромулу, једном од двојице оснивача вечног града. А на налазишту и Лингђјангу у Кини пронађене су најстарија тродимензионална уметничка дела у Источној Азији. Реч је о шест мањих скулптура птица, урађених од спаљених костију, за које се верује да су старе 13.500 година.

ЕГИПАТ, Фото Courtesy Egyptian ministry of tourism and antiquities

Испод вештачког језера Оконе у Џорџији (САД), насталог зидањем бране 1970. године, налази се локалитет познат као Дјар. Реч је о грађевини (висине троспратнице) из 14. века, која припада култури Мисисипија, америчког староседелачког становништва. Археолози са Универзитета Вашингтон из Сент Луиса, испитујући парче угља, својевремено ископаног из Дјар бедема, коришћењем радиоактивог угљеничка, успели да докажу да је насобина напуштена 150 пре него што се до сада веровало. Тачније, век и по пре експедиције Шпанца Хернанда де Сота, у 16. веку.

У близини границе Мексика и Гватемале, у равници, у делу познатом као Агуадља Феникс (резервоар Феникс) пронађена је до сада највећа церемонијална грађевина древних Маја.

Датирање уз помоћ радиоактивног угљеника, указује да су Маје овај храм користиле за своје ритуале, у периоду од 1000. до 800. године пре Христа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕРДОГАН ШОКИРАО РЕЧИМА О ЕВРОВИЗИЈИ: Ево шта каже турски председник о музичком догађају

ЕРДОГАН ШОКИРАО РЕЧИМА О ЕВРОВИЗИЈИ: Ево шта каже турски председник о музичком догађају

ТУРСКИ председник Реџеп Тајип Ердоган оштро је критиковао такмичење за песму Евровизије, Евросонг, рекавши да тај музички догађај "подстиче родну неутрализацију" и угрожава традиционалну породицу.

21. 05. 2024. у 14:09

ПУТНИЦИ ДОЖИВЕЛИ ПРАВУ ДРАМУ, ИМА МРТВИХ: Боинг улетео у снажне турбуленције, појавили се снимци из летелице (ВИДЕО)

ПУТНИЦИ ДОЖИВЕЛИ ПРАВУ ДРАМУ, ИМА МРТВИХ: Боинг улетео у снажне турбуленције, појавили се снимци из летелице (ВИДЕО)

БОИНГ 777-300ЕР Сингапур Еирлајнса са 211 путника и 18 чланова посаде улетео је изнад југозападне Азије у јаке турбуленције, што је за последицу имало смрт једне особе, потврдила је сингапурска авио-компанија.

21. 05. 2024. у 13:43

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

ЕКСКЛУЗИВНА ПОНУДА ЗА ЛЕТОВАЊЕ: У понуди егзотична дестинација - ово су цене