ОБОЖАВАО ХИТЛЕРА, ДИЗАЈНИРАО ЧУПА ЧУПС: Аутобиографија „Тајни живот Салвадора Далија“ открива ново лице славног надреалисте

Д.Б.М.

12. 01. 2021. у 00:45

ЈЕДНИ га сматрају креативним генијем, други лудаком.

ОБОЖАВАО ХИТЛЕРА, ДИЗАЈНИРАО ЧУПА ЧУПС: Аутобиографија „Тајни живот Салвадора Далија“ открива ново лице славног надреалисте

Фото: ЕПА

Салвадор Дали (1904-1989) свакако је био ексцентрични уметник, чија личност и уметност ни три деценије после његове смрти не престају да интригирају.

Дали био је ексцентрик и мајстор самопромоције од раног детињства. Волео је да помера границе у професионалном и личном животу. О томе и сам пише у својој биографији „Тајни живот Салвадора Далија“ коју је недавно објавила издавачка кућа „Арете“.

Читалац у књизи открива да је Дали веровао да је реинкарнација преминулог брата. Он није био једини Салвадор у породици. Његов отац се звао тако, а то име нисио је и његов рођени брат који је преминуо само девет месеци пре него што се уметник родио. Када је имао пет година, родитељи су га одвели на братовљев гроб и рекли му да је он његова реинкарнација. Ово је концепт у који је и сам Дали веровао, називајући свог преминулог брата првом верзијом себе. Старији брат постао је инспирација за дело „Портрет мог мртвог брата” из 1963. године.

Најранију слику Дали је насликао када је имао само шест година и носи назив „Пејзаж Фигуереса”. Ова слика открила је Далијев таленат у младом добу и сада се налази у музеју „Салвадор Дали” у Сент Питерсбургу у Флориди.

Ипак, два пута је избачен из уметничке школе. У својој аутобиографији детаљно пише о односу са професорима и ставу према школи и зашто није дипломирао. Избацивање из школе није га омело у раду. Отпутовао је у Париз и упознао свог идола - Пабла Пикаса.

Дали се сматра кључном фигуром надреалистичког покрета, али га многи надреалисти нису волели. Они су били комунисти и нису им се допадале његове симпатије према фашозму. Дали је био фасциниран Хитлером. Једном је рекао: „Често сам сањао о Хитлеру као што су други мушкарци сањали о женама.” Ишао је толико далеко да је портрет нацистичког вође прерушио у пејзаж у свом делу из 1958. године.

Дали у аутобиографији пише и како је преварио Јоко Оно. Сапутница Џона Ленона је тражила од њега да јој прода прамен својих бркова. Међутим, контроверзни уметник није желео да пошаље било који лични предмет, а посебно не део себе. Уместо тога, у лепу кутију ставио је влати суве траве и послао Јоко Оно. Није одбио чек на 10 хиљада долара. Забављало га је да вара људе.

Један од најранијих комерцијалних радова Салвадора Далија је лого за шпанску марку лизалица Чупа Чупс, који се користи и данас. Дизајнирао је огласе за ГАП, појављивао се у реклами за чоколаде Ланвин. Андре Бретон, отац надреализма, називао је Далија „Avida Dollars” („Жељан долара”).

Дали је током шест деценија стваралаштва постао једна од најутицајинијих личности модерне уметности. Наслеђе које је оставио не обухвата само најпознатије надреалистичке слике, већ и скулптуру, фотографију, филм и многа друга уметничка дела.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

А СРБИЈА?! Питали Русе За кога ћете да навијате на ЕУРО 2024? - овако су одговорили