ВАЉЕВО НЕ ЗАБОРАВЉА ГЛИШИЋА: Књижевни клуб у граду на Колубари планира да обнови традицију додељивања награде са именом великог писца

Бранко Пузовић

25. 10. 2020. у 09:11

СПОМЕН-дом посвећен Миловану Глишићу (1847-1908), једном од највећих српских писаца, зачетнику реалистичне приповетке, који је писао народним језиком, описујући живот и препознајући муке људи и сељака свог доба, у његовом родном Ваљеву потпуно је напуштен и запуштен, а на месту где му је била кућа сада су шума и шибље.

ВАЉЕВО НЕ ЗАБОРАВЉА ГЛИШИЋА: Књижевни клуб у граду на Колубари планира да обнови традицију додељивања награде са именом великог писца

Милован Глишић рођен је у Градцу / Фото Б. Пузовић

У Ваљеву једна улица и основна школа носе његово име, а подигнут му је и споменик. Некада је постојала књижевна награда "Милован Глишић", па је укинута, а Књижевни клуб Ваљево настоји да поново успостави традицију додељивања ове награде.

Споменик писцу подигнут је на излазу из Ваљева према Ужицу, непосредно поред реке Градац. Дело вајара Миодрага Живковића од белог мермера, високо је три метра. У Градцу, предграђу Ваљева, где је 19. јануара 1847. године рођен Милован Глишић, са леве стране Ужичке улице, изнад садашњег кружног тока, некадашња кафана својевремено је била претворена у Спомен-дом. О њему се, прво, старала Месна заједница Градац, а потом је брига пренета на Матичну библиотеку "Љубомир Ненадовић". Већ дуго, међутим, на вратима спомен-дома је катанац, зграда је оронула...

- Важност Глишићевог лика и дела за националну културу, али и чињеница да су награде значајне за одржавање виталности књижевне сцене, основни су разлози зашто покрећемо иницијативу да поново буде додељивано признање која носи име овог значајног писца - каже главни и одговорни уредник Књижевног клуба Ваљево, Зоран Мујбеговић. - Нарочито због тога што већ дуго живимо у времену у ком се тежи да се различити формати комерцијалне књижевности сврстају у уметност.

На Богојављење, на дан када је пре 170 година у Градцу рођен Милован Глишић, Матична библиотека "Љубомир Ненадовић" организовала је у Музеју ваљевских књижевних великана књижевно вече посвећено великом приповедачу, драматургу и преводиоцу. Био је то увод у неколико манифестација којима је Библиотека 2017. обележила вредан јубилеј српске културе.

- Хумор и фантастика значајне су особености Глишићевог књижевног дела којима је привукао и још и данас привлачи читалачку публику - рекао је на тој књижевној вечери др Душан Иванић, професор Филолошког факултета у Београду. - Глишићев хумор, онај ваљевски, зна се каква је његова природа, можда се понајбоље може илустровати речју - "подвала". Фантастика Милована Глишића остала је жива до данас, веома је цењена у нашој књижевности. Био је један од правих мајстора фантастике, настале баш у време реализма.

Глишић је у свом делу "После 90 година" мајсторски у књижевност увео Саву Савановића, вампира који походи воденице. По мотивима из ове приповетке, редитељ Ђорђе Кадијевић снимио је 1973. телевизијски филм страве и ужаса "Лептирица". Оставио је Глишић огроман траг у историји Народног позоришта у Београду, као незаменљиви драматург, преводилац и лектор. Значајан је и његов ангажман у управи Народне библиотеке Србије.

- Ми у Ваљеву не смемо да заборавимо своје корене, иако нас на то тера неиздржив ток глобализације - истиче Мујбеговић. - Жалосна је слика Спомен-дома Милована Глишића, који би поред музејске вредности могао да служи и за резиденцијалне књижевне програме и као једна од важних адреса културног живота града.

КОВАЧУ ОДУЗЕТА НАГРАДА

МИЛОВАН Глишић умро је 1. фебруара 1908. године у Дубровнику, где је и сахрањен. У Ваљеву је својевремено установљена Награда "Милован Глишић" за збирку приповедака, почетком седме деценије прошлог века била је додељена писцу Мирку Ковачу за "Ране Луке Мештровића", па му је годину дана касније одузета и више није додељивана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве