СВЕ НА РАВНЕ ЧАСТИ: Позоришни ствараоци у САД протестују због расне неравноправности

В. В. С.

18. 07. 2020. у 11:36

АНТИРАСИСТИЧКИ протести у САД због убиства ненаоружаног Афроамериканца Џорџа Флојда увелико су ушли у нову фазу: све гласније се чују императиви за већа права "обојених" у свим, па и у уметничким сферама живота.

СВЕ НА РАВНЕ ЧАСТИ: Позоришни ствараоци у САД протестују због расне неравноправности

Фото ЕПА

Ових дана су се огласили позоришни ствараоци, окупљени у групи која је добила назив по њиховој првој заједничкој изјави - "Видимо се, White American Theatre". Своје циљеве и захтеве "окачили" су на друштвеним мрежама, а који би, ако буду усвојени, - представљали велико реструктурирање позоришног система у САД.

Почетну изјаву потписало је више од 300 уметника, да би их убрзо потом на хиљаде људи подржало на друштвеним мрежама. Између осталих, Стефани Ибара (уметничка директорка "Балтимор центра Стејџ") огласила се речима: "Стално говоримо о људским правима, а чињеница је да и они који нису Афроамериканци увиђају да услови у којима се ради у позоришту нису праведни и хумани, на много начина".

ТРАЖЕ ПРОМЕНЕ

Организација "Видимо се, White American Theatre" само је једна од неколико актуелних групација које се залажу за промене у позоришној индустрији. Недавно се појавила и нова, Black Theatre United, која је на првом онлајн састанку закључила да је (за почетак) најнужније усаглашавање заједничких циљева који би довели до равноправности у театру.

Зато се готово ултимативно тражи да амерички староседеоци и сви они који не припадају белој раси у догледној будућности чине бар половину уметника (писаца, редитеља, дизајнера) на позорници, али да бројчано адекватно буду заступљени и у другим неуметничким секторима. Од власника позоришта очекују да "преименују" половину театара по "обојеним" уметницима, као и да се 50 одсто позоришних прича односи на тај део америчке популације. Расподелу "на равне части" траже и за награду Тони: не само кад се ради о номинованим кандидатима већ и о заступљености у чланству жирија за доделу овог признања. Да подсетимо, реч је о најпрестижнијој награди у области америчког позоришта (установљеној 1947. године), а њен жири чини чак седам стотина чланова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије