СКЛОНИЛА СКУЛПТУРE ЗБОГ СТРШЉЕНОВА! Директорка самовољно склонила дела вајара са апатинске колоније “Меандер”

М. КРАЉ

17. 07. 2020. у 13:49 >> 13:49

ДЕЛА настала на чувеној апатинској колонији "Меандер", која су стекла статус културног добра, др Драгана Мрђенов, в. д. директора Специјалне болнице за рехабилитацију Бања "Јунаковић", самовољно је решила да - уклони!

СКЛОНИЛА СКУЛПТУРE ЗБОГ СТРШЉЕНОВА! Директорка самовољно склонила дела вајара са апатинске колоније “Меандер”

Уметничка дела у бањском парку / Фото Приватна архива

Из бањског парка који им је био трајно намењен, "почишћене" су скулптуре неких од најеминентнијих београдских аутора - Милуна Видића (1939 - 2007), Косте Богдановића (1930 - 2012), Драгослава Крнајског, Милована Даговића, Жељке Момиров, Марка Вукше... Уметници, али и наследници преминулих стваралаца, како кажу, нису добили ни обавештење, ни објашњење, зашто су дела однели комуналци и где. Зато су се самоорганизовали и кренули да трагају за својим радовима.

- Реч је о самовољи и ароганцији која вређа интегритет уметника и њихових дела, али и нарушава ауторска права - каже, за "Новости", Жељка Момиров, напомињући да су се у заштиту вајара од ове врсте бахатости, активно укључили и Музеј савремене уметности у Београду, Музеј савремене уметности Војводине, вајарска секција УЛУС-а.

На позив нашег листа директорка Бање "Јунаковић", изнела је своје виђење овог случаја:

- О тим радовима нико није водио годинама рачуна, били су зарђали и као такви небезбедни за кориснике бање, посебно за децу. У једном делу које је изведено у дрвету направило се легло стршљенова, а налазило се поред болесничких соба, па сам као лекар, реаговала, да бих заштитила животе. Сви знамо да су уједи стршљена смртоносни. Зато сам се обратила власницима ових дела, Културном центру Апатин, и тражила да их преузму. Извињавам се уметницима, ако сам их увредила - каже докторка Драгана Мрђенов.

Места где су биле скулптуре / Фото Приватна архива

Јединствену збирку Симпозијума скулптуре "Меандер" (основаног 1994), чине дела наших елитних вајара, професора и академика, али и њихових колега из Италије, Немачке, Шпаније, Португалије..., постављене на више локација у Апатину, међу којима је и Бања "Јунаковић". Власник око 100 скулптура у јавном простору је Културни центар Апатин. Управо је њихово неадекватно реаговање на "велико спремање" Бање, према мишљењу Жељке Момиров, знак да су недорасли колекцији коју баштине.

Незадовољство уметника, због случаја у Бањи "Јунаковић", одмах су пренеле "Апатинске новине", а последњи се огласио власник скулптура. У кратком саопштењу КЦ Апатина, навели су да ће дела Богдановића, Крнајског, Даговића и Момиров добити нову локацију и да ће до 14. јула бити премештена у парк Техничке школе са Домом ученика у Апатину.

Дело Жељке Момиров / Фото Приватна архива

До јуче, тамо је доспело само "Огледало душе" Жељке Момиров, а, како ауторка каже, нико се није потрудио ни да скулптуру очисти од блата! "Поздрав Сунцу" Косте Богдановића, "Змај" Драгослава Крнајског, за сада су још у магацину школе.

УЛУС АПЕЛУЈЕ: ВРАТИТЕ ДЕЛА

АПЕЛУЈЕМО на надлежне да судбину уметности и културних добара не смеју препуштати привременим локалним моћницима...Тражимо да се утврди тачна и коначна локација скулптура и да се оне поново врате у јавни простор за који су и намењене - пише у саопштењу које је вајарска секција УЛУС-а, у ком се апелује и да се целој збирци укаже више пажње, јер последњих година се "надлежне институције нису бавиле одржавањем и репарацијом скулптура у јавном простору, иако то нису никакви значајни трошкови, па су оне препуштане зубу времена."

У премештању из Бање, раду "Дунавски вез" Милована Даговића губи се сваки траг. Изгубљен је, а постоји сумња да је можда и продат трговцима секундарних сировина, о чему је обавештена полиција. У дворишту магацина за кабасти отпад у Бањи "Јунаковић" завршила је скулптура Милуна Видића, која иначе не припада колекцији Културног центра већ је власништво Бање, поклон његових наследника...

А према Закону о заштити културних добара, обавезу да штити уклоњене скулптуре, води рачуна о свему шта се са њима дешава, прописују мере заштите или констатује кршења тих мера, има и Градски музеј у Сомбору, који је утврдио да су сва дела из збирке Културног центра Апатин - културна добра. Поред тога, на основу ауторског права, аутори и наследници, због свега што се десило могу званично да се жале власнику. Али и да их туже уколико сматрају да су њихова дела угрожена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)