Корона у Атељеу 212, на позорници - као инспирација!

В. Стругар

01. 07. 2020. у 12:00

ВИРУС је ушао на "велика врата" Атељеа 212 - у овој позоришној кући увелико теку припреме пројекта Лоунли Пленет, у коме се петоро аутора бави неком од тема у вези са пандемијом ковида 19: феноменом социјалног дистанцирања, исхране, утопијским и дистопијским наративима, па и личним искуством лечења од те подмукле болести.

Корона у Атељеу 212, на позорници - као инспирација!

Фото: Промо

Тако настаје представа чији ће творци (списатељице и драматуршкиње Маја Пелевић, Олга Димитријевић и Тања Шљивар, писац и драматург Димитрије Коканов, као и кореограф и плесни драматург Игор Коруга) играти, али и режирати сопствено дело. Како се најављује, њихова инверзивна представа послужиће се концептом специфичне туристичке туре с поштовањем свих прописаних мера јавног окупљања, а изводиће се у "несценским" просторима позоришне зграде, па и око Атељеа 212.

- Разговарали смо о позицији у којој се тренутно налазимо као позоришни радници и дошли на идеју да бисмо могли да направимо пројекат који би се бавио нашим рефлексијама, неизвесностима и несигурностима током трајања карантина и пандемије - објашњава како је настао овај несвакидашњи пројекат Маја Пелевић. - Потом смо одлучили да се окупимо и напишемо текстове које ћемо сами и изводити, али тако да не играмо сопствене већ текстове оног другог.

Наша саговорница истиче да су се одмах договорили и да представа буде за мали број људи, уз поштовање свих мера заштите: на летњој сцени, у фоајеу и на пјацети позоришта.

- С обзиром на то да не користимо традиционални сценски простор, хтели смо да одбацимо и традиционалну драмску форму извођења, те смо се определили да преиспитујемо извођачку позицију писаца истражујући сторителинг као процедуру извођења - објашњава Пелевићева.

Премијера је планирана за 24. јул и двадесетак гледалаца, наравно, уколико то околности буду дозволиле.

ИСКУСТВО СА ИНФЕКТИВНЕ КЛИНИКЕ

ТЕКСТ Игора Коруге бави се његовим личним искуством вишенедељног лечења од вируса корона на Инфективној клиници, као и односом здравственог система према пацијентима са ретким болестима.

- Олга Димитријевић обрађује феномен туристичке туре кроз испражњене просторе, а Маја Пелевић и Тања Шљивар разматрале су дистопијске сценарије могуће будућности у којима нема хране, а улицама шетају механички пси и људи трансформисаних тела - открива Димитрије Коканов, који је писао о феномену социјалне и телесне дистанцираности, односно позиције тела у изолацији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије