ЖЕНА У СВЕТУ УМЕТНОСТИ: Поставка посвеена Даници Никић (1895-1943) у Спомен- збирци Павла Бељанског
ПОВОДОМ 130 година од рођења познате новосадске сликарке, у Спомен-збирци Павла Бељанског, у четвртак, 24. априла, биће отворена поставка "Даница Никић(1895-1943): бити жена у свету уметности", која организована у сарадњи са породицом Ковачевић, а чији су аутори проф. др Дијана Метлић, проф. мр ум. Јелена Ковачевић Воргучин, мр Милана Квас, музејска саветница. Координатор пројекта је Ангелина Родић, кустоскиња.
Фото промо, Спомен збирка Павла Бељанског
Као сликарка, педагог и добротворка, Никићева је учинила много на пољу еманципације жена у српској средини, али је остварила и вредан ликовни опус који употпуњује слику о развоју српског сликарства у периоду између два светска рата, истиче се у најави. Изложба заснована на монографији "Даница Никић - сликар, педогог, доброчинитељ" ауторке др Вере Јовановић, би требало да доприносе и афирмацији уметница активних на новосадској културној сцени током прве половине 20. века. Концепт обухвата три целине.
Прва је посвећена угледној грађанској породици Никић у којој је Даница стасавала, посебно блиским везама са оцем Јованом и сестром Анкицом са којом је активно учествовала у уметничком и друштвеном животу Новог Сада. Централни део открива избор од 50 Даничиних слика и цртежа, из опуса који броји више од 130 радова углавном интимног формата у различитим техникама. У завршном изложбеном сегменту представљен је педагошки и добротворни рад ове хумане жене. Дизајн поставке потписују др ум. Јелена Јанев, мр уметности Јелена Ковачевић Воргучин и Вељко Дамјановић, који је урадио и графичко обликовање каталога изложбе.
Препоручујемо
ОВА ФАРСА ЖИВОТА БИ ЗАЧУДИЛА И БЕКЕТА: Интервју Алан Гилсенан, ирски редитељ
11. 03. 2026. у 18:01
КОНЦЕРТ ДАРИЈЕ ЧАЊИ У НОВОМ САДУ: "Интернационални сусрети гудачких инструмената"
11. 03. 2026. у 11:54
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)
ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".
11. 03. 2026. у 16:26
ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег
СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.
11. 03. 2026. у 17:06
"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"
ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.
11. 03. 2026. у 13:59
Коментари (0)