И СУНЦЕ ЈЕ У СРЖИ ЦРНО: Пјер Сулаж француски сликар који је обележио светску апстрактну уметност и енформел преминуо је у 102. години

Гoран Чворовић - Стални дописник из Париза

30. 10. 2022. у 11:49

БИО је то уметник који је снег сликао црном бојом. Пјер Сулаж, преминуо протекле седмице у Паризу у чак 102. години живота, оставио је дубок траг у светском сликарству.

И СУНЦЕ ЈЕ У СРЖИ ЦРНО: Пјер Сулаж француски сликар који је обележио светску апстрактну уметност и енформел преминуо је у 102. години

Фото ЕПА

Био је један од највећих контемпоралних стваралаца, у рангу с најпознатијим именима у историји савременог сликарства. Оставио је значајан траг у развоју апстрактне уметности и енформела. И поживео дуго, да би могао о томе да посведочи. Био је најбоља лична потврда теореме да мирис терпентина продужава живот.

Магију црне боје открио је рано, а њене рефлексије много касније и, као што то обично бива у генијалним проседеима, сасвим случајно.

- Једна од мојих тетака је причала да сам, као мали, када су ме питали шта то цртам црним тушем, одговорио: снег. Сви око стола слатко су се смејали - причао је много касније Сулаж.

Фото ЕПА

Имао је тада само осам година. Али, била је то "обична црна". А онда је дошло оно магично јутро 1979. године, које је представљало прекретницу у његовом раду.

- Претходног дана сам радио на платну које није успело. Ипак, настављао сам, упорно, без објашњења зашто то радим. Отишао сам да спавам и сутрадан сам схватио. Нисам радио само на црној боји, већ и на светлости која се на њој пресијавала. Одмах су то назвали "црна светлост". Лично, више сам волео израз "друго црно". То друго црно је представљало ментално поље - објаснио је.

Никада до краја није открио зашто је одабрао баш црну. На питање "зашто?", кратко и загонетно је одговарао "зато!". Биће да је то ипак чинио да би до краја сударио две супротности и два екстрема, црпећи светло из црнила. И сунце је, уосталом, у својој утроби црно.

Фото ЕПА

Још од малих ногу је презирао "лепо обојене" аквареле и сликао је, црним тушем, зимом огољена стабла дрвећа. У Паризу се, после краћих покушаја, између осталог и 1938. када је накратко студирао уметност, настањује 1947. године. Апстракција је била његово уточиште. Ексклузивно јој се посветио од краја четрдесетих година прошлог века. Црну боју је наносио на платна грађевинском четком. Био је један од најзначајнијих представника правца енформел.

Фото ЕПА

Са француским председником Шираком

- За мене апстракција представља слободу - описао је кратко и јасно.

Сматрао је да су у изразу ефикасније осликане форме препуштене саме себи. Играо се тим формама, истраживао, пропуштао свелост кроз наслаге у рељефу различитог наноса. Ређао је слојеве све док се, најзад, на слици не би појавио спасоносни одсјај. Стварао је, тако, непресушне нијансе црне боје. То светло је над црном, каже, односило превагу. Додавао би тек неке трагове плаве, жуте.

Бата Михаиловић, велики српски сликар и париски уметник, умео је да помиње као референцу овог свог савременика. Радо су га наводили и други наш сликарски великани из Града светлости, попут Владимира Величковића и Љубе Поповића. Многима је утирао стваралачки пут.

Пре тридесетак година, урадио је и јединствених сто црнолинијских витража у свом препознатљивом стилу у манастиру Сент Фоа де Конк у Аверону. Добио је и свој музеј за живота у Родезу.

У Лувру, који му је одао почаст поставком за стогодишњицу рођења, нашло се чак 19 његових слика. Само су Шагал и Пикасо, сваки за свој деведесети рођендан, имали право на сличну ретроспективу.

Прошле године, негде отприлике у ово време, средином новембра, у чувеној аукцијској кући Сотбис у Њујорку, платно које је Сулаж насликао једног августовског дана 1961. године, специјалном техником "стругања" која омогућује да се виде црвене нијансе испод фамозне црне боје, које карактерише гестикулација и динамичност, и које се тридесет година налазило у једној приватној колекцији, претходно процењено на 8 до 12 милиона долара, продато је за астрономских 20,2 милиона. И то је потврда да је Сулаж давно ушао међу бесмртне.

ОПЧИЊЕН ПАТИНОМ

ПЈЕР Жан Луј Жермен Сулаж је рођен 1919. у Родезу, на југозападу Француске, недалеко од Тулуза. Отац му је био градитељ коњских кочија. Преминуо је када је мали Пјер имао само седам година. Подигле су га "две мајке", како је говорио, његова права мајка Аглае и, далеко строжа, тетка Антоанет. Мајка је касније држала продавницу прибора за лов и риболов, док је Пјер облилазио околне пејзаже где му се рађала инспирација. Био је опчињен и старим камењем и патинираним материјалима које је нагризало време. Од 1934. године сликао је свакодневно. Стварао је у Паризу, док је дубоку старост провео у родном крајолику.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АКО ВУЧИЋ НЕ ПОБЕДИ, СРБИЈУ ЧЕКАЈУ ТЕШКИ ДАНИ ПО СВИМ ПИТАЊИМА... Дарко Миличић послао важну поруку о актуелној политичкој ситуацији (ВИДЕО)

АКО ВУЧИЋ НЕ ПОБЕДИ, СРБИЈУ ЧЕКАЈУ ТЕШКИ ДАНИ ПО СВИМ ПИТАЊИМА... Дарко Миличић послао важну поруку о актуелној политичкој ситуацији (ВИДЕО)

ДАРКО Миличић, прослављени српски кошаркаш и освајач НБА прстена, огласио се коментаришући ударне политичке теме у Србији.

07. 05. 2024. у 12:54

КИНЕСКИ АВИОН ИСПАЛИО РАКЕТЕ НА АУСТРАЛИЈСКИ ХЕЛИКОПТЕР: Драма изнад Жутог мора, хитно се огласио премијер

КИНЕСКИ АВИОН ИСПАЛИО РАКЕТЕ НА АУСТРАЛИЈСКИ ХЕЛИКОПТЕР: Драма изнад Жутог мора, хитно се огласио премијер

АУСТРАЛИЈА је оптужила кинески борбени авион да је прошлог викенда испалио сигналне ракете у правцу поморског хеликоптера који се кретао изнад међународних вода Жутог мора, у акцији коју је премијер Ентони Албаниз оценио као „потпуно неприхватљиву“, пише Си-Ен-Ен.

07. 05. 2024. у 09:13

Коментари (0)

АКО ВУЧИЋ НЕ ПОБЕДИ, СРБИЈУ ЧЕКАЈУ ТЕШКИ ДАНИ ПО СВИМ ПИТАЊИМА... Дарко Миличић послао важну поруку о актуелној политичкој ситуацији (ВИДЕО)