НАОЧАРЕ "ВИДЕ" АТ И ВАТИН ИЗ ПРАИСТОРИЈЕ: Два локалитета део су будуће велике европске туристичке руте "Дунавски археолошки е-пејзажи"

Ј. Ј. БАЉАК

24. 08. 2022. у 11:24

БОГАТO археолошко наслеђе Подунавља, од извора до ушћа Дунава, сведок је вишемиленијумског развоја нашег друштва и има огроман културолошки значај, али и туристички потенцијал.

НАОЧАРЕ ВИДЕ АТ И ВАТИН ИЗ ПРАИСТОРИЈЕ: Два локалитета део су будуће велике европске туристичке руте Дунавски археолошки е-пејзажи

Фото Ј. Ј. Баљак

Зато је пре две године покренут међународни пројекат "Дунавски археолошки е-пејзажи", за који је ЕУ издвојила више од два милиона евра. У оквиру њега, 10 земаља учесница овог лета су урадиле виртуелни приказ својих локалитета, да би их приближиле савременим туристима. Србија је представила два праисторијска насеља код Вршца: Ат и Ватин. Они се не налазе на самом Дунаву, али су имали значајну улогу на дунавском миграторном и трговинском путу.

- Србија има много важније археолошке локалитете на Дунаву, али није била поента промовисати оно што је већ препознатљиво, већ да шансу дамо и другим, такође важним, али туристима непознатим насељима - каже, за "Новости", Драган Јовановић, археолог Градског музеја Вршац, установе која нашу земљу, са Заводом за проучавање културног развитка, представља у овом великом пројекту.

Драган Јовановић, Фото Ј. Ј. Баљак

Ат датира из палеолита, а Ватин из неолита. Оба насеља својевремено су била праве метрополе.

- У Ватину је живело око 500 људи на површини од око три хектара, док се Ат у раном неолиту простирао на више од 40 хектара. То делује импозантно, поготово када се зна да је реч о периоду у којем је тек почео да се развија седелачки начин живота, да се припитомљавају животиње и узгајају житарице. Те људе је требало организовати, поделити им послове, обезбедити храну - каже Јовановић.

Захваљујући овом пројекту, посетиоци вршачког музеја, први пут у нашој земљи, могу виртуелно да се прошетају неким праисторијским насељем и уз помоћ ВР наочара "уживо" да виде како су некада људи заиста живели, како су им изгледале улице и куће, да уђу у њихове домове, користе њихово посуђе.

- Презентација је урађена реалистички, у размери један према један, на основу егзактних података, добијених опсежним археолошким истраживањима - објашњава Јовановић.

- У тим шетњама се види да се данашња села и насеља од пре 5.000 година визуелно не разликују. Исто су имала хоризонталну и вертикалну поделу, идентичне куће, јасно подељене улоге у друштву. Једино нису имала струју и текућу воду.

Ови виртуелни прикази српских археолошких локалитета могу се видети и у другим музејима, учесницима пројекта, а крајњи резултат биће сертификовање културно-туристичке руте "Дунавски археолошки е-пејзажи", попут већ познатих рута "Пут Ћирила и Методија" и "Пут римских царева", која би у Србију требало да привуку нови профил туриста.

ПОДРШКА И ПОЗИВ ИЗ ГРАЦА

ОД свих земаља учесница у пројекту, једино Србија није чланица ЕУ. Право на учешће стекли смо на иницијативу Универзалног музеја "Јоанеум" из Граца, који се одрекао дела својих средстава и преусмерио их на Градски музеј у Вршцу. Одабрали су баш ову установу из наше земље, јер има квалитетне стручњаке, поседује највећу археолошку збирку у Србији, као и због чињенице да је околина Вршца пребогата археолошким локалитетима, од којих је чак 80 из каменог доба.

ИЗЛОЖБА ДО 11. СЕПТЕМБРА

ОВА јединствена изложба, која, осим виртуелне шетње, садржи и бројне предмете пронађене на Ату и Ватину, може да се погледа у вршачком Градском музеју до 11. септембра. Потом се сели у Словачку, па у Чешку. Из техничких разлога и због недостатка опреме, она неће бити део сталне поставке, али ће видео-запис остати у власништву вршачке установе и чекати нека боља времена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду