БАШТИНУ ИЗБАЦИЛИ У ТРЊАК: Неодговорност према наслеђу у порти цркве у селу Радоиња код Нове Вароши и значајном локалитету Гробљаница

Д. ГАГРИЧИЋ

18. 08. 2021. у 12:00

ЧИСТЕЋИ порту Цркве Преображења Господњег у нововарошком селу Радоиња, у оближњи трњак и врзину склоњени су и 18 векова стари споменици, чиме је нанета велика штета локалитету Гробљаница у центру села, поред школе.

БАШТИНУ ИЗБАЦИЛИ У ТРЊАК: Неодговорност према наслеђу у порти цркве у селу Радоиња код Нове Вароши и значајном локалитету Гробљаница

Фото Архива

А овде су, према траговима и записима истраживача, били античка некропола и базилика и средњовековна некропола.

- Камење су склонили мештани у радној акцији са свештеником Милешевске епархије.

Учињено је то под надзором Завода за заштиту споменика културе из Краљева - тврди Зоран Суботић, председник Месне заједнице Радоиња.

У краљевачком заводу, након наших фотографија, одбијају било какво учешће у таквој работи и изненађени су наводима Суботића и бруком села и немаром према баштини.

- Грехота је шта су урадили. Жао ми је што нас нико о томе није обавестио, па што нас нису позвали - каже, за "Новости", Гордана Гаврић, археолог, саветник у Заводу, која је руководила ископавањима пре 18 година. - Па тада смо предлагали заштиту вредног локалитета и отварање лапидаријума. Доћи ћу што пре, да видимо да не остане тако запуштено...

СРАМОТА Врзина уместо туристичке атракције, Фото Архива

Храм у Радоињи подигнут је и освештан 2013. године. Брука о склањању трагова историје пукла је недавно, пошто се ужички музеј огласио саопштењем да је министарство културе Србије са 800.000 динара подржало пројекат "Виртуелна шетња кроз културно наслеђе нововарошке чаршије". У пројекту дигитализације снимио би се и центар села Штитково, са кућама брвнарама старим и по век и по, као и локалитет Гробљаница у Радоињи.

- Завод из Краљева је у ископавањима, због радова на градњи нове цркве у Радоињи, 2003. године открио темеље базилике и античке и средњовековне споменике. Међу средњовековним споменицима заступљени су сви облици надгробних споменика који се срећу на некрополама стећака: надгробне плоче, слемељаци, сандуци, усадници - пише, поред осталог, Мр Љиљана Мандић, музејски саветник, у "Ужичком зборнику" број 42, објављеном 2018. године.

ТРАГОВИ Некадашња слика Гробљанице, Фото Архива

Својевремено је покојни археолог Милоје Мандић, иначе Радоињац, урадио пројекат лапидаријума споменика са Гробљанице, како би ово село на обали Радоињског језера, услед туристичких амбиција, уз помоћ Општине добило и значајну атракцију.

БЕЛЕЗИ НА САЈЛАМА

СПОМЕНИКЕ са ледине испред цркве према боровима пренели су мештани уз помоћ дизалице, а тешке камене плоче везивали су сајлама - подсећа први комшија Благоје Кезовић, пензионисани наставник историје и географије у ОШ "Гојко Друловић".

НЕМАР  Белези из радоињске цркве склоњени у тжбуње, Фото Архива

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!