"БАЛ НА ВОДИ" У НОВОМ РУХУ: Вечерас на Ади Циганлији премијера рестаурисане верзије култног филма

А. ПОПАДИЋ

28. 06. 2021. у 09:32

ПРИЧА о једној девојци и четири младића, нераздвојним школским друговима, који заједно веслају, имају оркестар, у филму "Бал на води" Јована Аћина, освојила је 1985. године срца публике, а та љубав "држи их" и данас, 36 година касније.

БАЛ НА ВОДИ У НОВОМ РУХУ: Вечерас на Ади Циганлији премијера рестаурисане верзије култног филма

Сцена из филма

Југословенска кинотека и А1 представиће вечерас (у 21.00, испред ресторана "Смоквица" на Ади Циганлији) дигитално рестаурисану верзију овог култног филма. Уочи пројекције публици ће се, како је најављено, поклонити глумачка екипа, предвођена "фаталном Естер" Галом Виденовић, Срђаном Тодоровићем, Драганом Бјелогрлићем, Гораном Радаковићем...

- Југословенски "Бал на води" заправо је мелокомедија, носталгична медитација о времену и људима у тој незаустављивој, невидљиво стварној струји, о заблудама које пролазе и вредностима које трају - записаће 1986. чувени критичар Ранко Мунитић.

Филм је смештен у педесете године, када је Југославија бирала између Истока и Запада. Четворица момака, главни јунаци, припадници су "поражене буржоазије" и сви су заљубљени у лепу Естер. На све покушаје њиховог удварања, она одговара чувеном репликом: "Ми смо четверац". Њено срце пак украшће момак из провинције, припадник победничке стране, "другова", Риле (Милан Штрљић). Почетак "Бала на води" је, симболично, крај приче, када се четверац и њихов љути противник готово четири деценије касније враћају у Југославију, на Естерину сахрану.

Упркос томе што су многи у то време филм доживели као прву озбиљнију критику комунизма, који је "друга Рилета" И његово окружење приказао као бахате, неваспитане и лоше момке, Мунитић је тврдио супротно:

- "Бал на води" је прича о епизодистима вести, а не о њеним звездама... и зато не може бити никаква тенденциозна карикатура југосоцијализма. Јер, сви јунаци се, поведени старим, неизбрисивим осећајима, опет састају тамо где су некада били, овде, у домовини.

КУЛТУРНО ДОБРО

ЈУГОСЛОВЕНСКА кинотека је, на основу Закона о културним добрима, 2016. године прогласила сто српских филмова за културно добро од великог значаја. На тој репрезентативној листи најзначајнијих дела наше кинематографије нашао се и "Бал на води" Јована Аћина, уз филмове попут "Балкан експреса", "Ко то тамо пева", "Лепа села лепо горе", "Отац на службеном путу", "Петријин венац".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!