У мају пад индустријске производње у односу на април: Храна спасава српски извоз

С. Булатовић

08. 07. 2020. у 13:00

ИНДУСТРИЈСКА производња у Србији, после априлског пада од чак 16,7 одсто, у мају је, када се пореди са истим месецом лане, завршила у "минусу" од 9,3 одсто. Када се у обзир узму резултати од почетка године, производња је мања за 2,6 одсто него лане.

У мају пад индустријске производње у односу на април: Храна спасава српски извоз

Фото: Танјуг

Резултат је определила прерађивачка индустрија. Она је у априлу била за чак петину лошија од претходне године, а док је у мају пад заустављен на 9,3 одсто. Производња електропривреде је у мају међугодишње пала за 1,5 одсто, али је од почетка године лошија - 5,8 одсто. Рударство је у мају имало пад производње од 3,9 одсто, али је од почетка године досад заправо забележило пораст од 4,6 одсто.

- У мају је дошло до делимичног опоравка привредне активности - објашњава Иван Николић, уредник "Макроекономских анализа и трендова". - Тачније, отпочео је процес тог опоравка, па је у том месецу смањен међугодишњи пад индустријске производње и, у мањој мери, спољнотрговинске размене. Рекордни падови из априла замењени су уочљивим, али мањим порастима. Међугодишњи пад потрошње из априла у мају је замењен невеликим порастом.

Пандемија ковида 19 је смањила саобраћај, па и тражњу за нафтним дериватима. Ова производња је тако на силазној путањи, иако је рад производних капацитета нормализован. Међугодишњи пораст производње у априлу забележен је у четири области прерађивачке индустрије - у индустрији дувана, папира, фармацеутској и хемијској индустрији. У мају је индустрија папира имала пад, док су остале три задржале међугодишњи пораст. У мају су пораст имали производња одевних предмета, производња рачунара, електронских и оптичких производа, производња осталих саобраћајних средстава, остале прерађивачке делатности, те поправка и монтажа машина и опреме.

- Прехрамбена индустрија је сада област са највећим извозом, у мају је обухватила 11,7 одсто укупне вредности извоза - каже Иван Николић. - Вирус корона није редуковао тражњу за храном, као што је био случај са многим производима. Због тога охрабрује податак да је, после међугодишњег пада у априлу за 11 одсто, у мају производња прехрамбене индустрије достигла обим производње из истог прошлогодишњег месеца.

У ЈУНУ БОЉЕ

АУТОРИ МАТ, на основу анкета привреде, прогнозирају да ће у јуну индустријска производња порасти за 4,3 одсто у односу на мај.

- У јуну је уочљив пораст броја предузећа која очекују рад повећаним капацитетом, њих 20 одсто, што јасно показује да се може очекивати опоравак индустријске производње - наводи МАТ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)