Произвођачи пластике могу да ОДАХНУ: Корона "спасла" кесе

Е. Б. Талијан

09. 06. 2020. у 11:03

ПЛАСТИКА је у време пандемије доказала да је незаменљива! Произвођачи сада могу да одахну. Амбициозно најављено протеривање овог материјала, које је започело оштрим обрачуном са кесама, а требало да се настави забраном предмета за једнократну употребу, значајно је закочила корона. И код нас и у ЕУ преиспитују се раније заузети ставови.

Произвођачи пластике могу да ОДАХНУ: Корона спасла кесе

Фото: Д. Дозет

Драган Стевановић из Привредне коморе Србије истакао је да се током пандемије показало да без пластике много тога не би могло да се уради тако ефикасно, као и да проблем није у том материјалу, него у управљању отпадом. На јучерашњој седници Групације произвођача пластичних производа ПКС са представницима Министарства за заштиту животне средине у ПКС, он је оценио да се након опште хајке у последње врема, сада полако мења став.

- У јеку пандемије се повећала потражња за пластичном амбалажом и произвођачи су радили повећаним капацитетом - казао је Стевановић. - Они су обезбеђивали снабдевање овим предметима, а донирали су болницама велику количину кеса за ђубре и џакова за инфективни отпад, као и једнократне амабалаже за паковање хране, пластичне чаше, прибор од пластике.

Како наводи за "Новости", поједина предузећа радила су у четири смене и запослила нове раднике да би постигла потребан ниво производње тих предмета, а посебно боца за паковање дезинфекционих средстава и алкохола неопходних за снабдевање институција и грађана. Према његовим речима, истраживања за време пандемије показала су да и вируси и бактерије не живе дуго на пластици, да је то практичан материјал за болнице, као и да је важно инфективни отпад паковати у пластичне кесе да се не би ширила болест.

Међутим, забрана употребе тзв. трегерица дебљине од 15 до 50 микрона у малопродаји од почетка године у Београду, нанела је велики ударац произвођачима. Ову одлуку престонице почеле су да следе и бројне локалне самоуправе и да доносе слична акта.

Произвођачи сада нестрпљиво чекају правилник за израду пластичних кеса који ће да дефинише које врсте "трегерица" ће моћи да се нађу на нашем тржишту, како би могли да имају предвидиво пословање за више година унапред. Најављено је да ће тај документ бити донет за месец дана.

ТЕЖАК УДАР ЗА РЕЦИКЛЕРЕ

РЕЦИКЛЕРИ, посебно пет-амбалаже, улазе у озбиљну кризу, а крај године нећемо дочекати ако држава не учини нешто и не пропише да у свакој боци мора да буде 20 одсто рециклираног материјала - упозорио је Михаил Матески из Српске асоцијације рециклера амбалажног отпада. - Од априла је тражња пала за 90 одсто. Не памтимо овакву кризу. Тренутно четири до пет тона пластике стоји на лагеру.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!