ПОСКУПЉЕЊЕ САМО АКО БУДЕ МОРАЛО И ТО МИНИМАЛНО: Све зависи од ситуације на тржишту гаса и струје током зиме

Е.Б.Талијан

05. 07. 2023. у 15:43

АРАНЖМАНОМ Србије са Међународним монетарним фондом предвиђено је још једно поскупљење струје и гаса ове године, и то од новембра. Међутим, да ли ће овај раст цена бити неопходан зависиће од ситуација на тржишту када стигну хладни дани.

ПОСКУПЉЕЊЕ САМО АКО БУДЕ МОРАЛО И ТО МИНИМАЛНО:  Све зависи од ситуације на тржишту гаса и струје током зиме

ЈП"Србијагас"

Председник Србије Александар Вучић недавно је рекао да поскупљења вероватно неће бити, а уколико га буде биће минимално. У Министарству енергетике истичу да је у овом тренутку незахвално предвиђати кретање цена по којима ће се енергија и енергенти куповати на тржишту следеће зимске сезоне. А на то ће утицати, како додају, да ли ће зима бити блага или оштра, каква ће бити глобална потражња за гасом, да ли ће поново расти производња у Кини.

- Уколико до корекција цена електричне енергије и гаса буде дошло, оне ће бити минималне - истичу за "Новости" у ресорном министарству. - Ситуација са ценом енергената на светском тржишту је у овом тренутку релативно стабилна и укупна потрошња је опала са завршетком зимске сезоне.

У понедељак је шеф Међународне агенције за енергију Фатих Бирол забринуо јавност. Он је у интервјуу за Би-Би-Си упозорио да би цене енергената ове зиме могле опет да порасту.

- Ако се оствари сценарио у коме је кинеска економија веома снажна и купује много енергената на тржишту и истовремено зима буде јака, могућ је раст цена природног гаса који ће додатно оптеретити потрошаче - рекао је Бирол. - Ако се то догоди, владе ће морати поново да се умешају и субвенционишу потрошњу енергије.

Он је додао да не може да искључи ни нестанак струје током зиме. Подсетимо, у Европи је велики удео производње струје из гасних електрана, а то значи да поскупљење плавог горива неминовно вуче и раст цена електричне енергије. Упозорење Међународне агенције за енергетику је слично недавној процени немачаког енергетског регулатора. Прошлог месеца је шеф тог тела Клаус Милер рекао да енергетска криза у Европи још није готова и да би понуда би могла да буде мања од потражње, ако зима буде хладна.

Опоравак кинеске економије је један од кључних фактора који ће се одразити на цену енергената. Америчка корпорација за финансијску аналитику S&P Global и инвестиционе банке, укључујући и "Голдман Сакс", смањиле су ове недеље своје прогнозе за кинески раст.

ТРЕНУТНО ПОВОЉНО НА БЕРЗАМА

НА тржишту енергената тренутно је ситуација повољна. Електричном енергијом за четврти квартал ове године јуче се трговало се по цени од 145 евра по мегават-сату, а лане у марту је премашивала 600 евра. Гас се држи на ниском нивоу, око 33 евра по мегавату. Поређења ради, прошле године у августу је коштао 312,1 евро.

Што се тиче Србије, двогодишњи стенд-бај аранжман са ММФ-ом подразумева могућност да наша земља повуче кредите у вредности од 2,4 милијарде евра. С друге стране, између осталог, потребно је и да се спроведу одређен реформе у енергетском сектору. Аранжаман предвиђа повећање цена струје и гаса како би се обезбедио финансијски опоравак ЕПС-а и "Србијагаса". Претходно су 1. јануара цене електричне енргије повећане за осам, а гаса за 11 процената. Затим је од 1. маја струја поскупела осам одсто, а гас 10 одсто. Исти проценат раста цена требало би да уследи и од новембра. А да ли ће до тога доћи, како кажу надлежни, зависи од ситуације на тржишту. Министарка енергетике Дубравка Ђедовић недавно је рекла да су енергенти код нас и даље међу најјефтнијима.

- Ако размишљамо о томе да ли су то неопходне цене за пословање предузећа пре свега да бисмо имали неопходан ниво прихода и да покрију своје оперативне трошкове, а и да планирају нове инвестиције, оно није довољно јер су цене струје и гаса и даље код нас најјефтиније и у региону и у Европи, јефтинији су само Будимпешта и Подгорица - истакла је Ђедовићева. - Веома смо и даље конкурентни и за привреду, а и имамо веома ниске цене пре свега за наше грађане. Баш због тога што су цене ипак увећане у петходном периоду, држава је издвојла три пута више средстава из буџета за енергетски угрожене купце, за грађане који имају потешкоће да измире своје рачуне и држава им субвенционише до 50 одсто трошкова за струју или за грејање. Променили смо критеријуме да већи број грађана може да се пријави и оствари тај статус.

СРБИЈА СПРЕМА ЗАЛИХЕ

У Министарству енергетике, говорећи о припрема за предстојећу зимску сезону, истичу да је производња у хидроелектранама нормализована.

- Претходних месеци је било доста падавина и акумулације су попуњене, нема суше као претходне године, лето које још увек није "врело" и још увек није почела висока летња потрошња, што све олакшава припрему за наредну зиму - наводе наши саговорници. - Складишта гаса су боље напуњена него прошле године.

Подсећају да је продужен уговор са Мађарском за складиштење додатних количина гаса у тој земљи.

- Наставићемо и током наредне зиме да складиштимо додатне количине гаса у тој земљи и тиме обезбеђујемо неометано снабдевање - истичу у ресорном министарству. - Завршавамо изградњу гасне интерконекције са Бугарском, којом ће се повећати капацитет гаса који може бити допремљени у нашу земљу, али и омогућити снабдевање гасом из још једног правца.

На депонијама угља, како додају, има близу два милиона тона, и наставиће се са пуњењем депонија да бисмо осигурали што безбеднију зиму.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!