УМЕСТО ШАРАНА ЈЕДЕМО ВИЈЕТНАМСКОГ СОМА: Наша земља сваке године смањује производњу, па тренутно увози више од 70 одсто рибе

Ј. Субин

12. 04. 2022. у 09:24

СРБИЈА годишње увезе више од 70 одсто рибе и то у вредности од око 100 милиона евра. Драстичан пад производње, који се бележи последњих десет година најбоље се осликава у чињеници да је само током 2021. у нашој земљи произведено за 30 одсто мање рибе него у 2020. Некада је под рибњацима било и до 15.000 хектара. Сада, према подацима Републичког завода за статистику, постоји 8.690 хектара шаранских рибњака. Процењује се да пастрмских рибњака има на неких 14 хектара и то у брдско планинским подручјима централне Србије.

УМЕСТО ШАРАНА ЈЕДЕМО ВИЈЕТНАМСКОГ СОМА: Наша земља сваке године смањује производњу,  па тренутно увози више од 70 одсто рибе

Фото В. Митрић

- Развој рибарства кренуо је пре неких 15 година, а онда је пре деценију доживео врхунац и кренуо да пада - каже Крум Анастасов, председник Групације за рибарство Привредне коморе Србије и директор рибњака "Капетански рит". - Нико, нажалост, није био много заинтересован за овај посао. Овде постоји велико неразумевање. У Србији, у надлежним институцијама, нико није задужен за рибарство. Иако је производња рибе у контролисаним условима светска тенденција. На то неразумевање државе дошла је и пандемија која нас је дотукла. У Србији су сви рибњаци приватизовани и више и не знамо ко и колико ради.

Према речима Анастасова, производња рибе у односу на пре 12 година смањена је за неких 60 одсто. Наша земља је позната по узгоју шарана, амура, толстолобика и пастрмке.

Како нам је испричао агроаналитичар Бранислав Гулан, наша земља увезе пет пута више рибе него што улови. Укупна потрошња последњих година креће се између 35 и 50 хиљада тона годишње. Наша производња креће се око 12.000, а увеземо и до 35.000 тона. Подаци ПКС показују да је више од половине увезена риба из конзерве, онда замрзнута, рибљи филети и на крају свежа риба. Увозимо са Тајланда, из Хрватске, Шпаније, Вијетнама, Аљаске...

- Србија има најмању потрошњу рибе у Европи, а то је пет до седам килограма годишње по становнику - истиче Гулан. - За већу потрошњу потребно је уредити тржиште и боље организовати произвођаче. Субвенције за рибарство су симболичне и неисплаћују се редовно. Иначе, у Војводини је лоцирано чак 98 одсто шаранских рибњака.

Према званичним подацима, говори Гулан, у Србији постоји 149 регистрованих рибњака. Од тога је највише шаранских, чак 77, пастрмских 68 и четири РАС система, а то је гајење кечиге, чији је излов иначе забрањен. Због тога се троши кечига произведена у рибњацима. Забрана лова кечиге уведена је 2018. године, у трајању од пет година. Уколико не буде резултата, она ће се продужити на још толико.

КЛАДОВСКИ КАВИЈАР

НАША земља би поново могла да буде велики извозник кавијара, као пре неколико деценија. Тада је у САД и многе друге земље Србија извозила две до три тоне овог специјалитета. Килограм се продавао за 900 долара. То је све било пре градње хидроелектране Ђердап. Кладовски кавијар, прича Гулан, некада се служио и на европским дворовима.

ПРИВАТИЗАЦИЈА "ЕЧКЕ"

РИБЊАК "ЕЧКА" сада је у власништву компаније "Матијевић". Ипак, он не ради пуним капацитетом, а како нам је рекао садашњи власник Зоран Матијевић, смањеним капацитетом ће и даље радити.

- Имамо проблема са власништвом и правом коришћења над рибњаком, па је свака инвестиција која би унапредила рибњак под упитом - објашњава Матијевић. - Рибњак ће сигурно остати, али видећемо како ће даље пословати.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БИВШИ ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР НЕМАЧКЕ О РЕЗОЛУЦИЈИ: Па ми смо бомбардовали Србе уранијумом, зашто се питање геноцида не покрене против држава НАТО?

БИВШИ ДРЖАВНИ СЕКРЕТАР НЕМАЧКЕ О РЕЗОЛУЦИЈИ: Па ми смо бомбардовали Србе уранијумом, зашто се питање геноцида не покрене против држава НАТО?

НЕКАДАШЊИ државни секретар Министарства одбране Немачке и потпредседник Парламентарне скупштине ОЕБС-а Вили Вимер, оценио је да инсистирање Немачке на резолуцији о Сребреници пред Генералном скупштином УН оставља горак укус.

22. 05. 2024. у 13:58

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (2)

ЛЕТОВАЊЕ У ХУРГАДИ: Ово су цене и повољности за ту дестинацију (ФОТО)