БЛОКИРАЈУ РУСКУ НАФТУ ЗА СРБЕ, АЛИ НЕ И ЗА СЕБЕ: Брисел уводи нове санкције, могуће драматичне последице по нашу земљу

Е. Б. ТАЛИЈАН

17. 03. 2022. у 09:00

ПОСЛЕ одлуке Европског савета о санкцијама Русији, којима је обухваћен и "Гаспромњефт", Србија ће се наћи у веома компликованој ситуацији ако не буде изузета. Шефови влада ЕУ донели су ту одлуку која је за нас чудна.

БЛОКИРАЈУ РУСКУ НАФТУ ЗА СРБЕ, АЛИ НЕ И ЗА СЕБЕ: Брисел уводи нове санкције, могуће драматичне последице по нашу земљу

Фото Танјуг

Суштина је у томе да су Европљани себи оставили могућност да на својој територији послују са "Гаспромњефтом", увозе и извозе од Руса, али да треће земље, где су предузећа или компаније или рафинерије у руском власништву, не могу да увозе или извозе нафту. То ће рећи, нису казнили Русе, нису казнили себе, казнили су нас.

Ово је јуче рекао председник Србије Александар Вучић, истичући да од уторка увече разговарају са Европљанима и америчким партнерима, а од јуче и са Русима.

- Не желим да износим политичке ставове све док не анализирам одлуку - истакао је Вучић.

- Мучили смо се целу ноћ, гледамо како да решимо те проблеме и решићемо. Јутрос смо разговарали са Русима, ту имамо три опције, и ако Србија не буде изузета из тих одлука у року од 48 сати, обавестићу вас о томе. Не желим да причам о свим реперкусијама, ради се на решавању проблема.

Он је поручио грађанима да не брину и да ће ова ситуација бити решена.

Како за "Новости" оцењују стручњаци, уколико наша земља не буде изузета од новог пакета санкција према овом руском гиганту, то би могло драматично да нам отежа снабдевање црним златом и нанесе велику штету нашој земљи и привреди. Познавалац енергетског тржишта, Срећко Ђукић, оцењује да је ово крајње тешка и неповољна ситуација за нас.

- Процедура изузећа је врло компликована, мислим да шансе за изузеће Србије нису велике - сматра Ђукић.

- Европска унија може лако да заустави допремање нафта у нашу земљу, јер је добијамо преко Хрватске, а она је чланица ЕУ. Руси је довозе до Крка, ту истоварају у нафтоводе, одакле даље иде за БиХ и овде до Панчева.

Душан Бајатовић, Фото Танјуг

Очекивања ПКС су, ипак, оптимистичнија. Бојан Станић, помоћник директора Сектора за стратешке анализе, истиче да они очекују да ће наша земља бити изузета.

- Уколико се не буде решило на тај начин, то би био велики удар за нашу привреду - истиче Станић.

- Снабдевање енергентима би било ограничено и морала би да се тражи алтернатива.

Како је у среду најавио генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић, у наредних неколико дана почињу преговори са "Гаспромом" о новом дугорочном уговору за испоруку гаса, који би требало да буде завршен најкасније до 15. маја. Он је поновио да не верује да би Бугарска могла да донесе политичку одлуку да обустави доток гаса "Балканским током" у Србију, јер би у том случају и Бугари и Мађари остали без њега.

- Очекујем да ће нови уговор бити склопљен на 10 година - рекао је Бајатовић. - Циљ је да се обезбеди довољна количина гаса и да цена буде повољнија од тржишне.

Према његовим очекивањима, вредност плавог горива би, након стабилизације ситуације у Украјини, могла да се врати на 600 до 650 долара за 1.000 кубика.

Фото Т. С.

РАМПА ЗА НАФТНЕ ГИГАНТЕ

ЕВРОПСКА унија је увела забрану трансакција са 12 руских компанија у којима држава има већинско власништво, а међу којима су и три руска нафтна гиганта, "Росњефт", "Гаспромњефт" и оператер нафтовода "Трансњеф", објављено је јуче у Службеном листу ЕУ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!