ПОЗНАТА ДОКТОРКА УПОЗОРАВА: Пазите који тест на антитела радите ако сте примили "фајзера", или руску вакцину, а који ако сте кинеску!

Novosti online

16. 03. 2021. у 19:08

УКОЛИКО радите серолошки тест да бисте проверили ниво ИгГ антитела на корону, прво питајте које протеине тај тест детектује, јер није исто ако проверавате антитела после прележане короне, примљене "Фајзерове" или "Синофармове" вакцине, објашњава сарадница Института за примену нуклеарне енергије Марија Гњатовић.

ПОЗНАТА ДОКТОРКА УПОЗОРАВА: Пазите који тест на антитела радите ако сте примили фајзера, или руску вакцину, а који ако сте кинеску!

Фото: Пинк ТВ Принтскрин

На то посебно обратите пажњу да вам се не би десило да радите погрешан тест па испадне на папиру да немате антитела, а уистину сте имуни на корону. А на све то сте направили и непотребан трошак - око 2.000 динара је тестирање на ИгГ антитела. Организам ствара ИгГ антитела на различите протеине вируса - најчешће на спајк протеин (С-протеин), нуклеокапсид (Н), у одређеној мери и на омотач (Е - енвелопе) и на мембрану вируса (М). Н антитела, она на нуклеокапсид, најбрже настају, али најбрже и нестају из циркулације, док су С заправо антитела на спајк протеин, који служи за везивање короне за људске ћелије.

Већина вакцина су направљене тако да стимулишу синтезу антитела усмерених на С-протеин - "Фајзер-Бајонтекова", "спутњик В", "Астра Зенекина". И ефикасност тих цепива проверава се одређивањем ИгГ антитела на С-протеин. У случају тестирања антитела на друге протеине короне, тест ће бити негативан, а тиме ће се добити и лажна слика да вакцинисана особа нема антитела.

ИАКО ЈЕ НИЗАК НИВО АНТИТЕЛА БЕЗ СЕКИРАЦИЈЕ

Др Гњатовић истиче да антитела треба проверавати најмање три-четири недеље након примања друге дозе вакцине и додаје:

- Није неопходно да се анализе раде након вакцинације јер не мора свако да има податак колики је ниво антитела. И тај ниво антитела није у корелацији са заштитом коју вакцина пружа. Неко ће се насекирати што има мање антитела, али то не значи да нема заштиту.

Фото: Ј.С.

А кад је реч о инактивисаним вакцинама, каква је кинеска компаније "Синофарм", ИгГ антитела на С-протеин могу, али не морају да се развију након вакцинације. И зато би се на тесту антитела за С-протеин можда показало да вакцинисани нема антитела, док би тест на Н антитела био позитиван.

Др Марија Гњатовић, истраживач Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП), каже да је најпоузданије да имате детекцију на С и Н, јер ће тиме бити покривена и антитела на природну инфекцију и на вакцинацију. Наравно, могуће је урадити и два одвојена теста, и на С и на Н, али је трошак дупли.

Фото: З. Јовановић

- На почетку епидемије - у марту, априлу и мају, доминантно су се радили тестови на С-протеин. Али онда се схватило да се код природне инфекције предоминантно стварају антитела на Н, па су лабораторије кренуле с тестовима базираним на нуклеокапсиду. Кад је почела вакцинација, кренуло се са серолошким тестовима антитела на С-протеин, који се успешно прави и код "Фајзерове" и "спутњик В" и код "Астра Зенекине" вакцине. Највећи број људи вакцинисан "Синофармовом" вакцином доминантно ствара одговор према Н, али 10-15 одсто њих развије слаб одговор према С, и зато је најбоље да се ради комбинација ова два протеина. Међутим, та реакција се временом мења код природне инфекције и могуће је да ће и инактивисане вакцине, каква је кинеска, које стварају одговор према Н, временом створити јачи одговор према С-протеину - објашњава др Гњатовић.

Фото Новости

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!