ИЗНЕНАДИО ИХ: Када је америчка делегација питала пуковника Анђелковића колико пацијената могу да приме, ово је био одговор

Д. МАТОВИЋ

07. 01. 2021. у 19:00

ТОКОМ недавне посете београдској "Арени", чланови америчке делегације упитали су пуковника Радивоја Анђелковића, директора ове привремене ковид-болнице, колико пацијената могу да збрину.

ИЗНЕНАДИО ИХ: Када је америчка делегација питала пуковника Анђелковића колико пацијената могу да приме, ово је био одговор

Фото Танјуг

Одговорио им је да граница нема. Његов одговор их је изненадио. "Дајте ми довољно ресурса и направићу било где болницу", рекао им је.

За пуковника Радивоја Анђелковића, доктора ветеринарских наука, постоји само оптимално решење за све задатке. Брзо и ефикасно, без помпе и драме, за кратко време прилагодио је Београдски сајам за лечење лакше оболелих ковид-пацијената, а када се епидемија у Србији захуктала, готово преко ноћи и под његовим надзором спортска хала "Арена" претворена је у ковид-болницу. И то за много теже болеснике. До отварања болница у Батајници и Крушевцу, "Арена" је била највећа ковид-болница на Балкану. Штавише, строга правила и војничка дисциплина резултирале су тиме да се у Арени, а ни на Београдском сајму, није заразио ниједан здравствени радник! А, само у Арени је свакога дана око 200 запослених.

- За мене, као војника, много је лакше кад добијем ледину и ту планирам болницу - говори нам вишеструко одликовани пуковник.

ЗНАЊЕ Пуковник Радивоје Анђелковић, Фото З. Јовановић

- Много је теже у граду, са два милиона људи, направити изолован објекат, да буде у пуној функцији, а да нико не може да има штете од тога. Сајам је био огроман логистички изазов, јер је тамо било 3.500 кревета, али у Арени је свакодневно између 400 и 500 пацијената и то са много тежом клиничком сликом. Арена је боље опремљена, зато што је лечење тешко оболелих захтевније.

Саставио је Анђелковић и добар тим. Војска подразумева сталну вежбу, па је и медицинско особље, које је стигло из двадесетак болница широм Србије, морало да прође обуку у свлачењу и облачењу, као и поштовању процедура са пацијентима.

ИСКУСТВО ИЗ АФРИКЕ

ПУКОВНИК Анђелковић каже да је у Централноафричкој Републици стекао драгоцено искуство:

- Када су почеле припреме за Београдски сајам тражио сам да добијем што више људи са искуством из Африке. Они су пекли занат у много горим условима, него што су икад могли да се виде у Србији. Имамо неколико лекара који су били у Африци и то је добро.

Пуковник Анђелковић је доктор ветерине, на Сајам је дошао са места начелника Одељења за ветеринарску заштиту Управе за војно здравство Министарства одбране. Многима је деловало чудно да ветеринар брине о здрављу људи, али епидемије су ситуације у којима се ветеринари боље сналазе. У борби са заразама Анђелковић има велико искуство. Овде се борио са свињским грипом, а још теже и опасније заразне болести упознао је током боравка у Централноафричкој Републици, где је учествовао у првој ротацији медицинског контингента ангажованог у мировној операцији УН MINUSCA.

- Никоме нисам преписао терапију, нити сам се мешао у посао лекара. Медицински координатор је потпуковник Предраг Богдановић - каже Анђелковић. - Мој задатак је да обезбедим свакој медицинској сестри и сваком лекару да унутра буду безбедни, да има довољно лекова и свега осталог што је потребно. Поштено говорећи, то је крупан залогај.

Људи који су преболели ковид у "Арени" кажу да све функционише беспрекорно, војнички.

Анђелковић открива да логистичке послове обавља само десеторо људи.

- Важно је да се што мање људи излаже вирусу - објашњава нам.

- Сталним сменама и ротацијама довели бисмо огроман број људи у проблем, била би и већа могућност дисперзије вируса. Избегавамо све што сматрамо да превазилази наше могућности, не желимо да угрозимо иједан живот. Одлично сарађујемо са другим болницама. Овде долазе пацијенти из других болница кад им се побољша стање, а ако се неком погорша стање одмах сигнализирамо и враћамо га назад. Стално смо у трци с временом, јер често мора хитно да се реагује.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Да ли знате по ком српском великану је названа улица која повезује Савски трг и Кулу Београд?

Да ли знате по ком српском великану је названа улица која повезује Савски трг и Кулу Београд?

БЕЗ поштовања историје и чувања сећања на великане који су нас својим бесмртним делима у прошлости задужили нема ни светле будућности. Вођен овим универзалним животним геслом, Belgrade Waterfront није пропустио да, подижући најмодерније насеље у Србији, читаву десну обалу Саве премрежи новим саобраћајницама које представљају својеврстан омаж славним историјским личностима.

23. 05. 2024. у 16:00 >> 12:26

„ЖОГО БОНИТО“ ЗА МАЛОГ ОГИЈА: „Дечак лептир“ наставља борбу уз подршку хероја из Суперлиге хуманости

„ЖОГО БОНИТО“ ЗА МАЛОГ ОГИЈА: „Дечак лептир“ наставља борбу уз подршку хероја из Суперлиге хуманости

ФОНДАЦИЈА Моззарт за сваки погодак у домаћем првенству издваја 10.000 динара, а најбољи играч априла Винисијус Мело усмерио хуманитарни фонд за лечење Огњена Бојковића

24. 05. 2024. у 16:00

Коментари (0)

А ПОСЛЕ РАСКИДА: Стефанос Циципас има девојку! Шта мислите, одакле је?