ПОТРАГА ЗА 684 БЕБЕ: Истекао рок за предлоге да се утврди статус деце за коју се сумња да су отета

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

17. 11. 2020. у 11:00

РОДИТЕЉИ, браћа и сестре или они који сумњају у своје порекло, поднели су укупно пред четири виша суда у земљи 684 предлога да се утврди статус новорођенчади за које се верује да су нестала у породилиштима.

ПОТРАГА ЗА 684 БЕБЕ: Истекао рок за предлоге да се утврди статус деце за коју се сумња да су отета

Фото: Predrag MItic

РОДИТЕЉИ, браћа и сестре или они који сумњају у своје порекло, поднели су укупно пред четири виша суда у земљи 684 предлога да се утврди статус новорођенчади за које се верује да су нестала у породилиштима.

Рок за предају предлога у случајевима тзв. несталих беба истекао је 3. новембра, а судови су већ обавили прве разговоре са некима од предлагача.

Највише предмета стигло је београдском Вишем суду, а најмање новосадском. Према речима портпарола Вишег суда у Новом Саду Јелене Остојин, они су запремили 105 предмета и у току је прикупљање документације.

- Двоје судија је прошло обуку за рад у овим случајевима. Још није заказано прво рочиште, очекујемо га почетком године - каже Остојин.

Татјана Тешић, координатор за медије Вишег суда у Београду, објашњава да се пред овим судом налазе 333 предмета са овом тематиком и они су у фази прикупљања доказа. У међувремену у појединима је већ било рочишта, али нема финалне одлуке.

- У Вишем суду у Нишу укупно је предато 106 предмета, у 2 су донета решења о месној ненадлежности, у једном је предлог повучен, остали су нерешени - каже портпарол Ирена Гушић.

А каква је тачно процедура када су у питању судски случајеви несталих беба, објашњено нам је у крагујевачком Вишем суду, коме је предато 140 предлога.

- Закон о утврђивању чињеница о статусу новорођене деце ступио је на снагу 11. марта, а поступајуће судије добиле су лиценцу 5. августа, откада се и поступа у овим предметима - каже судија Ивана Обрадовић. - Родитељи као предлагачи Вишем суду достављају предлог за утврђивање чињеница о статусу новорођеног детета, суд предлог доставља надлежној полицијској управи МУП-а, а потом од болнице у којој је дете рођено тражи комплетну документацију о породиљи и беби. Дописом од надлежног гробља тражи податак да ли је дете ту сахрањено, а од Матичне службе податке о рођењу и смрти. Након тога заказује рочиште.

Крагујевачки Виши суд је у већини ових предмета заказао и одржао рочиште за саслушање предлагача, после чега се, по потреби, заказују и рочишта за саслушање сведока, ако су предложени. Виши суд, такође, налаже МУП-у да спроведе истражне радње и о томе суду достави извештај. По закону, поступак у овим предметима је хитан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)