ИСТОРИЈА МАЧВАНСКОГ КРАЈА: Бој на Дубљу избио због лепе кћери зворничког паше

Александра Делић

08. 11. 2020. у 16:43

ДИРЕКТАН повод за Бој на Дубљу (14./26. јула 1815.), била је женидба хајдука из мачванског села Банoво Поље са ћерком зворничког паше. Ово тврди шабачки гуслар, песник и неуморни истраживач историје Милутин Мића Гвозденовић, а верзију коју су му испричали стари Мачвани опевао је, како и доличи - у десетерцу, у својој песми "Женидба Бановац Николе".

ИСТОРИЈА МАЧВАНСКОГ КРАЈА: Бој на Дубљу избио због лепе кћери зворничког паше

Уметнички приказ битке - Милош Обреновић на белом коњу јуриша на турску војску

Бој на Дубљу је велика битка између српске и турске војске, у којој су животе изгубили српске војводе Сима Ненадовић и Милић Дринчић, али су Турцима нанети значајни губици. Устаници кнеза Милоша победили су турске трупе из Босне и заробили Ибрахим-пашу Никшићког, а са овим догађајима завршен је оружани део Другог српског устанка.

- Истражујући по Мачви, имао сам обичај да питам људе шта су им о догађајима приповедали њихови стари, па сам тако наишао и на Митра Бановца из Бановог Поља, директог потомка тог хајдука Николе Бановца - објашњава нам чика Мића Гвозденовић како је открио ову верзију славног боја.

ЛИЧНО, као разлог за Бој на Дубљу, сматрао је нетрпељивост и велику мржњу између Срба и Турака, која је посебно ескалирала у то време, али му је Митар Бановац пренео оно што се, више од два века, препричавало по Мачви, где се историја и легенда, укрштају као нигде у Србији. Лепа ћерка Хасан-бега Дрвенице и њено бекство са Србином, били су директан повод за битку.

МАЧВАНИ ЧУВАЈУ СЕЋАЊЕ

СВАКОГ августа Мачвани обележавају датум Боја на Дубљу и сећају се свих јунака који су положили животе за велику победу. У другој половини јула, одржава се традиционална дводневна манифестација, уз надметање у хајдучким дисциплинама и културно-уметнички програм. За, овде престижну, титулу дубљанског војводе такмиче се момци из многих мачванских села.

- Бановац је девојци послао свог калауза (гласоношу), неког хајдука по имену Спуша, али није остало упамћено да ли је ово било презиме или надимак. Однео јој је дарове - дукате, минђуше и све што је по обичајима требало дати девојци приликом просидбе. На пут га је послао јер је претходно Николин отац дочуо да постоји лепа муслиманка, Була која не жели Турчина, већ да хоће да се уда за Србина - прича Мића Гвозденовић.

ТАКО да су врата практично била отворена, а уз дукате, калауз Спуша однео је и поруку - да уколико је заинтересована, одмах сутра у зору, дође на састанак код Зворничке куле. Девојка је тако и учинила, па је на коњу, заједно са младожењом и његовим другом, пребегла у Србију код Јање.

- Дочекале су га његове хајдучке дружине, а када је осетио да је на Карађорђевој земљи, како се тада говорило, Никола се више није ни журио. Разапео је шатор по турском и српском обичају тога доба, за себе и своју невесту. Ово се у Босни брзо сазнало и Турци су кренули у потеру за њима.

Гвозденовић подсећа на осeтљив историјски тренутак Другог српског устанка, уочи којег се народ суочио са терором и суровим утеривањем намета... Најутицајнија личност, Милош Обреновић, у време догађаја са младом из Босне, затекао се са великом војском код оближњег села Липолист, а када му је јављено да су се хајдуци сукобили са Турцима, одмах је похитао у помоћ.

- Дошло је до жестоког боја на имању поп Андрије Мишића, који је и дојавио Милошевој војсци шта се дешава код Дубља. Успели су устаници да поразе Турке, да заробе њихове прваке, али девојка је, на жалост, завршила трагично.

НИКОЛА Бановац, наводно је у окршају убио девојчиног брата, због чега му је она јако замерила. Или је бар тако тврдио Митар Бановац. Углавном, прича каже да се Никола окренуо и онако жесток и прек какав је био, одрубио јој главу том истом сабљом.

О Николином јунаштву и подвизима његових сабораца, чика Мића Гвозденовић певао нам је уз гусле, а у песми је опевао и лепоту младе пашине кћери:

"А каква је као горска вила,

На њој трепти сва чоха и свила,

Као да је са небеса сашла,

Ја из раја божијег изашла..."

- Жао ми је што ми Срби не знамо боље своју историју, а ни историчари се нису трудили баш много да истраже овакве догађаје - закључује Мића Гвозденовић.

Уметнички приказ битке - Милош Обреновић на белом коњу јуриша на турску војску

ХВАТАЊЕ ИБРАХИМ-ПАШЕ

ТОКОМ хватања Ибрахим-паше у Боју на Дубљу десио се инцидент, када су неки устаници покушали да га опљачкају, а Милош пошао да их спречи. Један устаник је уперио пушку у кнежеве груди, али га је Сима Паштрмац убио и тако спасао живот Милошу Обреновићу.

Од турских команданата, спасао се четовођа Талаш, који је на коњу побегао од попа Николе Смиљанића. Поп је тада за њим повикао: "Е Талаше, штета, такав коњ за таквог јунака!"

Битка на Дубљу је екранизована у популарној домаћој серији "Вук Караџић", а снимљене су управо сцене бекства Турака и Срба како их јуре.

Милутин Мића Гвозденовић / Фото А.Делић

ПЕСНИК И ГУСЛАР - ОФИЦИР БЕЗБЕДНОСТИ

МИЛУТИН Мића Гвозденовић радни век провео је у МУП-у као високи официр безбедности. Књижевност му је љубав још од ране младости, а објављивао је у бројним часописима. Написао је више књига, од којих неке још увек чекају на штампање. Бави се историјом и певањем уз гусле. ник је књижевних вечери, где је увек радо виђен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!