БРЗИНА ОДНОСИ ЖИВОТ: 234 погинулих, а 17.000 повређених у прошлој години

Танјуг

05. 09. 2020. у 18:55

У СРБИЈИ се годишње догоди скоро 21.000 саобраћајних незгода у којима више од 3.000 људи задобије тешке телесне повреде које им промене живот, речено је на трибини "Будимо безбедни" одржаној у Старом двору у Београду, посвећеној безбедности у саобраћају за особе са инвалидитетом.

БРЗИНА ОДНОСИ ЖИВОТ: 234 погинулих, а 17.000 повређених у прошлој години

Фото: ЕПА

Учесници су нагласили да је у Србији последњих година смањен број жртава саобраћајних незгода захваљујући оштрим прописима који подразумевају високе казне за прекорачење брзине и за оне који не везују појас, али је неопходно стално подизати свест грађана и говорити о томе какве последице могу да настану само због једног тренутка непажње.

Заменик градоначелника Београда Горан Весић је на трибини, првој у низу које је покренула новинарка Деа Ђурђевић, која је доживела саобраћајну незгоду у којој је остала особа са инвалидитетом, рекао да се у Србији последњих година смањио број страдалих у саобраћајним незгодама и да су усвојени оштри саобраћајни прописи који су, каже, очигледно дали резултате.

"Али, не постоји ниједан закон који може да научи људе да се понашају и брини о себи онако како је то неопходно. Зато је важно да радимо на подизању свести људи и да људима говоримо о томе какве последице могу да настану само због једног тренутка непажње", рекао је Весић.

Сматра да је потребно што више трибина које ће учесницима у саобраћају скренути пажњу да воде рачуна како се не би дешавале трагичне незгоде, те да посебно треба разговарати с младима који су најчешће жртве саобраћајних незгода.

Захвалио је Деи Ђурђевић на одржавању оваквих трибина и навео да је она храбра жена која је успела да превазиђе то што јој се догодило.

"Зато је управо важно да она, као и друге јавне личности, говоре о томе, посебно личности које су жртве саобраћајних несрећа", рекао је Весић.

Трибина је, наводи, прилика да научимо да с нама живе особе са инвалидитетом којих је у Србији око 10 одсто од укупног броја становника и о којима цело друштво мора да води рачуна како би се осетили да су поштовани и једнаки чланови друштва.

"Никада није довољно оваквих трибина. Треба да их буде што више и да што више младих људи који су, нажалост најчешће жртве у саобраћајним несрећама, учествују на оваквим трибинама како би се допринело да мање људи страда", рекао је Весић.

Помоћник начелника Саобраћајане полиције Владан Николић навео је да је у Србији прошле године забележен најмањи број погинулих од када се подаци бележе и да је износио 234, док је 17.000 људи повређено.

Николић је рекао да је учињен одређени напредак у побољшању безбедности у саобраћају и најавио да ће у догледно време у редовној процедури бити донет нови закон о безбедности у саобраћају.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић нагласио је да је превенција најбољи начин за спречавање ризика од повреда, а да безбедност у саобраћају захтева посебну пажњу.

Каже да је Министарство подржало иницијативу Удружења "Будимо безбедни" да се промовише одговорно понашање у саобраћају како би се повећао ниво безбедносне културе грађана.

Ђорђевић је рекао да је покренута израда новог закона о социјалној заштити и да је у процес његовог доношења укључна кровна организација особа са инвалидитетом.

Навео је да особе са инвалидитетом највише тишти њихова невидљивост и немогућност налажења посла, и додао да Србија ради на њиховом поновном интегрисању у друштво и да је показала да жели да буде одговорна према особама са инвалидитетом.

Новинарка Деа Ђурђевић говорила је пристутним представницима из органзиација особа са инвалидетом о свом искуству и повредама које је задобила у саобраћајној незгоди 7. фебруара 2019. године и о тешкој борби кроз коју је прошла.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!