ЧЕТИРИ ПАРАМЕТРА ПРЕНОШЕЊА КОРОНЕ: Научници упозоравају - ово су ризични облици понашања

Новости онлине

23. 07. 2020. у 00:11

ЕПИДЕМИОЛОЗИ широм света од почетка епидемије упозоравају да је држање дистанце од једног метра једна од најефикаснијих превентивних мера за заштиту од короне.

ЧЕТИРИ ПАРАМЕТРА ПРЕНОШЕЊА КОРОНЕ: Научници упозоравају - ово су ризични облици понашања

Фото: Г. Шљивић

Међутим, научници и Светска здравствена организације утврдили су факторе ризика по којима је преношење вируса могуће и на већој удаљености.

Вирус корона сасвим сигурно се преноси капљичним путем, а одређене групе научника сматрају да може да пређе са човека на човека и аеросолно, путем ваздуха. И једни и други су сагласни да у оба случаја раздаљина на којој се виурус преноси није већа од једног метра. Међутим, група од 239 научника у писму Светској здравственој организацији изнела је теорију да се вирус може пренети и на већој раздаљини, у случају такозваних форсираних акција, као што су кашљање, кијање, викање или певање.

- Утврђено је да у нормалним условима вирус корона може да се преноси највише на раздаљини од једног метра. Међутим, ова истраживање нису узела у обзир ексремне ситуације у којима се вирус може преносити и на већој раздаљини. Уверен сам, када бисте направили истраживање у хору где сви певају, да би, у случају да ту постоји заражена особа, вирус успео да пређе пут већи од једног метра и зарази други људски организам - објаснио је Доналд Милтон, професор на Универзитету Мериленд и један од потписника писма упућеном СЗО.

Коментаришући ова сазнања, наши стручњаци кажу да постоје четири главна фактора ризика за преношење короне - близина, гужва, дужина контакта и форсирана акција. Управо форсирана акција представља специфичан ризик, јер она подразумева радње које помажу вирусу да пређе раздаљину од једног метра, а то су кашљање, кијање, певање у хору, навијање на фудбалским утакмицама, гласан разговор током оброка у ресторану, свађа и викање... Ризик се наравно повећава уколико не постоји обострана заштита маском.

Епидемиолог др Соња Новак објаснила је да је корона ту и да од нас захтева да јој се прилагодимо променом понашања, те да постоје четири параметра процене ризика, а ризик расте у односу на то где се налазимо, да ли смо у отвореном или затвореном простору.

- У каквом смо ризику, зависи да ли смо у кафићу, ресторану, бару, ноћном клубу, или смо на отвореном где седимо са пријатељима у башти неког кафића на метар дистанце. То је тај простор који нам дефинише ризик. Свако од нас би требало у наредних годину дана или колико год је потребно да размишља о ризицима којима се излаже. Други параметар је дужина интеракције са неком особом, значи ако је неко у потенцијалном ризику, ако је дуже од десет минута с неким у контакту, та особа мора да има маску. Трећи параметар је гужва, треба да избегавамо гужву било да смо у затвореном или отореном простору - објашњава др Новак.

Д.Миловановић

Како епидемиолози саветују, треба избегавати гужву, и напомињу да не треба заборавити да је концентрација вируса у затвореном простору висока, због чега се и инсистира на ношењу маски и држању дистанце. Боравак на отвореном је пак другачији, али колики је степен ризика, зависи и од гужве, али и од дужине интеракције с другим особама.

- Није свеједно да ли је неко ко је инфициран само прошао поред вас или сте са њим седели на мање од једног метра и разговарали, јер четврти параметар је говор. Ризичне су те форсиране акције, викање, певање, и наравно кијање и кашљање које се може догодити током разговора. Тога имамо на стадионима, али и на концертима, зато је одлазак потенцијално ризичан, ако не постоји дистанца и мера заштите. Маске, дезинфекција, дистанца, са тим морамо научити да живимо у наредном периоду - објашњава др Новак.

Епидемиолог проф. др Бранислав Тиодоровић, члан Кризног штаба за сузбијање заразне болести Цовид 19, изјавио је да се у науци увек изнова учи и ново сазнаје, па је исти случај и с вирусом корона.

Фото: Танјуг

Бранислав Тиодоровић

- Оно што знамо је да се преноси капљичним путем, па уколико разговарате са зараженим који је без маске и који вам је близу, можете да се заразите, без обзира где се налазите. Зато су на снази мере које подразумевају да носите маску и да држите раздаљину од метар и по. Вирус је тежак и он пада на земљу ако не доспе до друге особе, међутим, сада се појавила информација да се преноси и ваздухом, што би значило да га нешто држи у ваздуху, било да је то ветар или клима-уређаји. Наравно, треба бити свестан да се вирус још увек истражује - рекао је Тиодоровић.

Према речима епидемиолога, постоје четири врсте ризика заражавања, број људи, дужина разговора, отворени или затворени простор и говор - викање, кашљање, кијање током разговора.

ЧЕТИРИ ФАКТОРА РИЗИКА

1. Близина

Сваки контакт на удаљеност мањој од метра представља ризик за преношење вируса, нарочито у случају непостојања заштите

2. Дужина контакта

Није исто да ли сте поред неког прошли и очешали се, или сте у његовом друштву десет минута. У овом другом случају, ризик је неупоредиво већи

3. Гужва

Кретање у маси људи, нарочито на затвореним местима, знатно повећава ризик од заразе, чак и у случају постојања дистанце

4. Форсиране акције

Говор, викање, певање, навијање, свађа, викање... радње су које помажу вирусу да се преноси и на удаљености већој од метра

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!