У ИМЕ НАРОДА СУДСКА ПРАВДА ЗА 13.500 ЉУДИ: Поступци рехабилитације пред вишим судовима у Србији готово окончани

В. Црњански Спасојевић

20. 04. 2024. у 11:52

ПРОЦЕС рехабилитације људи којима су у периоду после Другог светског рата одузимана грађанска права или су стрељани без икаквог суђења, готово да је окончан. До сада је, према подацима које нам је доставио Врховни суд, укупно рехабилитовано 13.542 људи, од чега највише 2014. године - њих 3.125.

У ИМЕ НАРОДА СУДСКА ПРАВДА ЗА 13.500 ЉУДИ: Поступци рехабилитације пред вишим судовима у Србији готово окончани

FOTO: Arhiva novosti

Колико још тачно жртава прогона чека враћање части и угледа, не зна се, али број, бар кад су у питању захтеви поднети по Закону о рехабилитацији из 2011. године, не премашује 50. У Београду, где је вођено највише поступака, у 30 предмета решавање је у току, док нпр. пред Вишим судом у Нишу, како су нам потврдили, нема више ниједног, а рехабилитовано је укупно 135 особа. И новосадски суд окончао је посао.

- Виши суд у Београду примио је до 29. фебруара ове године 2.560 захтева који су заведени у уписник рехабилитације "Рех". У 1.740 предмета решење којим је усвојен захтев је постало правноснажно, док је у 30 поступак у току. Такође, по претходном закону, 1. јануара 2010. Виши суд је завео у уписник "Рех" 325 предмета који су последњег дана 2009. остали нерешени у Окружном суду у Београду. Од тога у 159 предмета решење којим је усвојен захтев је постало правноснажно - наводи се у допису Вишег суда, који је потписала управитељ писарнице Весна Обрадовић.

Међу рехабилитованима има познатих личности, предратних политичара, чланова краљевске породице, уметника, "непријатеља народа" којима је требало одузети трговину, фабрику, вилу, али и информбироваца. Чак се, како је упозоравао директор Агенције за реституцију, "поткрало" 200-300 припадника озлоглашене СС дивизије "Принц Еуген", састављене од фолксдојчера, о чему су "Новости" писале. За већину захтев су поднели чланови породице, да би могли да траже враћање имовине у поступку реституције.

Један број је добио рехабилитациону одштету за претрпљене муке, а неколицина живих добија и месечну рехабилитациону накнаду, која је повећана са 37.467 динара у прошлој на 43.000 динара у овој години.

Дизајн центар Новости

- Према подацима Фонда ПИО, тренутно има 14 активних корисника месечне новчане накнаде по основу Закона о рехабилитацији - потврђено нам је у овом Фонду.

Наиме, према Закону о рехабилитацији, они којима су враћена грађанска права имају право на посебан стаж. Он се рачуна у двоструком трајању за време лишења слободе. Истовремено, рехабилитиваном се признаје и време незапослености по хапшењу као посебан пензијски стаж у ефективном трајању, а најдуже до две године, ако је незапосленост наступила због повреде права и слобода. Услов за добијање месечне накнаде јесте да рехабилитовани има најмање осам година посебно признатог пензијског стажа.

НЕДИЋ И КАЛАБИЋ

ДВА поступка која су доскора будила велику пажњу јесу случајеви колаборационистичког премијера Милана Недића и команданта Горске гарде Николе Калабића. Поступак у случају Недића стигао је по жалби до Врховног суда, пошто је Апелациони суд претходно правоснажно одбио захтев за рехабилитацију. У међувремену је предлагач, Недићев праунук, преминуо. Николу Калабића Апелациони суд у Београду правоснажно је рехабилитовао прошле године у поновљеном поступку.

И док месечну накнаду могу добити само живи, за рехабилитациону одштету могу аплицирати и деца рехабилитованог или рехабилитоване, брачни друг, родитељи, браћа и сестре, ванбрачни партнер. Од Министарства правде нисмо успели да добијемо податке колико је до сада укупно ових одштета исплаћено и у ком износу, а зна се да је од 1. јануара 2014. до 31. маја 2020. одобрен укупно 1.001 захтев и исплаћено 272.309.181 динара. Прве одштете, 2012. године, добило је 15 голооточана.

Подаци државе показују и да је од 1945. до 1987. осуђено 118.000 људи из политичких, верских, националних и других разлога, али је велики и број оних који су стрељани без било какве пресуде. Међу рехабилитованима су краљица Марија, краљ Петар Други, кнез Павле и кнегиња Олга, кнегиња Јелисавета и кнежеви Александар и Никола Карађорђевић, командант ЈВуО Драгољуб Дража Михаиловић, председник избегличке Владе у Лондону Слободан Јовановић, глумица Жанка Стокић, жандарми из Беле Цркве Богдан Лончар и Миленко Бранковић, које су 7. јула 1941. убили Жикица Јовановић Шпанац и Цветин Солдатовић и други.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)