СВАКИ СЕДМИ СТРАДАО ЗБОГ АЛКОХОЛА: Упозорење Агенције за безбедност саобраћаја пред викенд

В.Ц.С.

02. 02. 2024. у 21:53

У Србији код око 15 одсто настрадалих возача, дакле код скоро сваког седмог, присутан је алкохол у крви.

СВАКИ СЕДМИ СТРАДАО ЗБОГ АЛКОХОЛА: Упозорење Агенције за безбедност саобраћаја пред викенд

Фото П. Милошевић

 Они који управљају возилом под његовим дејством имају преко двадесет пута већи ризик да смртно страдају или задобију повреде у поређењу са трезним возачима, подсетила је Агенција за безбедност саобраћаја пред наступајући викенд.

Највише саобраћајних незгода у којима је присутан алкохол као утицајни фактор, подсећају, догоди се управо викендом, а нарочито у вечерњим и ноћним сатима.

- Конзумирање алкохола, чак и у малим количинама, повећава ризик од учешћа у саобраћајним незгодама како за возаче, тако и за пешаке. Он утиче на многе процесе у организму и умањује возачку способност. Свака чашица додатно продужава време реаговања, смањује концентрацију и слаби координацију, утиче на поспаност и прецизност покрета, утиче на промену свести и правилно доношење одлука, смањује оштрину вида. Алкохол такође утиче на промену понашања: слаби расуђивање, изазива ризично понашање, што може утицати на погрешно доношење одлука (пребрза вожња, некоришћење појасева, небезбедно претицање, некоришћење заштитне кациге, небезбедно кретање пешака дуж коловоза) - кажу у АБС.

Време реаговања код возача који у организму нема присуство алкохола јесте једна секунда, док се у стању умерене и тешке алкохолисаности време реаговања повећава три или више пута. Трезан возач при брзини од 50 km/h и реаговањем од једне секунде пређе пут дужине око 14 метара, док код возача под дејством алкохола приликом реаговања овај пут износи око 42 метра. Прецизније, док трезан возач заустави возило испред препреке, возач под дејством алкохола тек започиње да реагује на уочену препреку.

Фото: Агенција за безбедност саобраћаја

Према истраживањима Агенције за безбедност саобраћаја из 2022. године, у Србији просечно 0,52 одсто возача у саобраћајном току управља возилом под дејством алкохола.  Испада да је сваки 192. возач под утицајем алкохола, што је пандан као да просечно сваког дана преко Газеле пређе скоро 800 припитих или пијаних возача.

- Прошле године смо учествовали у истраживању које је спроведено на пет континената и у 39 држава. Један од првих резултата показао је да у Србији постоји већа вероватноћа полицијске контроле у односу на већину других државе у Европи. Рецимо, 27 одсто возача, тј. сваки четврти, каже да је велика вероватноћа да ће га полиција контролисати на присуство алкохола у организму, док је просек за 22 државе Европе 18,2 одсто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!