СТРАДАЊЕ СРБА У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ: Први пут представљено у Кини (ФОТО)

Novosti online

09. 08. 2023. у 17:35

ИЗЛОЖБА Музеја жртава геноцида под називом "СИМБОЛИ СТРАДАЊА: Срби у Другом светском рату" до 15. августа представљена у простору Културног центра Републике Србије "Иво Андрић" у Пекингу (НР Кина).

СТРАДАЊЕ СРБА У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ: Први пут представљено у Кини (ФОТО)

Фото

У питању је прво представљање у Кини теме страдања припадника нашег српског народа у периоду Другог светског рата.

Средиште поставке чине текстови посвећени жртвама геноцида који је над припадницима српског народа спровела Независна Држава Хрватска. Посебан акценат стављен је на системе концентрационих и логора смрти, као и на најбруталнија и најмасовнија губилишта попут Јадовна, Велебита, Госпића, Глине, Пребиловаца, Јасеновца, Старе Градишке, Сиска, Горње Ријеке, Ђакова и бројна друга.

Знатан део представљеног текстуалног, историјског и визуелног материјала, односи се на страдање српске деце у хрватским логорима смрти, посебно имајући у виду да је Независна Држава Хрватска била једина државна творевина у Европи која је током трајања Другог светског рата својевољно и самостално на својој територији успостављала логоре смрти за децу.

Такође, аутори поставке пажњу су усредсредили и на застрашујућу чињеницу да је Независна Држава Хрватска, поред нацистичке Немачке, била једина државна творевина у Европи која је оснивала сопствене логоре смрти, док су све друге окупиране земље представљале простор на коме су нацисти оснивали своје логоре смрти.

Ауторски тим поставке дужну пажњу посветио је и улози великог броја припадника клира Римокатоличке цркве у Хрватској у контексту осмишљавања и спровођења геноцида над припадницима српског народа.

Аутори поставке су историчари г-ђа Јасмина Тутуновић Трифунов, виши кустос у Музеју жртава геноцида, и г. Гавро Буразор, кустос у Музеју жртава геноцида.

Дизајнер поставке је графичар г. др ум. Никола Радосављевић, кустос у Музеју жртава геноцида.

Изложбу у целости можете погледати ОВДЕ.

Целокупан стручни тим Музеја жртава геноцида захвалан је на прилици да се најтрагичнија епоха целокупне историје српског народа, а у питању је страдање Срба у Другом светском рату, по први пут икада представи и у НР Кини.

Управа Музеја, подржана од стране Владе Републике Србије и Фондације Музеја жртава геноцида, одлучна је у томе да са подједнаком посвећеношћу и интензитетом дела на интернационализацији теме страдања припадника српског народа током Другог светског рата, а посебно у вези са геноцидом који је над Србима у том раздобљу спровела хрватска држава.

БОНУС ВИДЕО - ВОЈНЕ ВЕЖБЕ НА ТАЈВАНУ: Тајпеј симулира кинески напад на аеродром Таојуан

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!