МИШЈОМ ГРОЗНИЦОМ ЗАРАЖЕНО 14 ЉУДИ: Дијагноза се из узорка крви поставља у Институту "Торлак"

И. К.

12. 08. 2023. у 07:15

У СРБИЈИ су потврђена још три случаја мишје грознице код мушкараца из околине Ивањице, и то је укупно 14 случајева од почетка ове године. Зараза је регистрована у осам округа - Браничевском, Јужнобачком, Јабланичком, Моравичком, Расинском, Мачванском, Зајечарском и на територији Београда.

МИШЈОМ ГРОЗНИЦОМ ЗАРАЖЕНО 14 ЉУДИ: Дијагноза се из узорка крви поставља у Институту Торлак

Фото М. Анђела

Подаци Института "Батут" показују да се хеморагијска грозница са бубрежним синдромом, како се медицински назива ово обољење, јавља сваке године, само се разликује број случајева.

- Хеморагијска грозница са бубрежним синдромом, позната је и као "мишја" грозница - кажу у "Батуту". - Болест је први пут описана у Кореји, а на нашем подручју почетком педесетих година 20. века. Број регистрованих случајева у Републици Србији се у протеклих 10 година креће од три до 52 годишње, односно просечно око 15 оболелих, и највише зависи од бројности глодара. Највећи број оболелих у поменутом периоду је био 2014. године.

Резервоар "мишје грознице" су мишолики глодари код којих се вирус одржава у природним жариштима.

Људи се заражавају у контакту са глодарима или њиховим излучевинама, односно предметима који су загађени излучевинама глодара, укључујући и храну и воду која није на одговарајући начин заштићена. Такође, људи се могу заразити и удисањем контаминиране прашине. Болест се не преноси са човека на човека. Углавном се јавља код одређених категорија људи који су због природе посла којим се баве више изложени - шумари, пољопривредници...

Мишја грозница се након инкубације, која траје од три до 45 дана, испољава најчешће у благој форми са инфективним синдромом сличним грипу и завршава се потпуним оздрављењем, без последица.

- У тим случајевима је тешко поставити дијагнозу јер се најчешће и не тражи специфична лабораторијска дијагностика за ову болест - наводе у "Батуту". - Код мањег броја оболелих се јављају теже клиничке форме праћене високом температуром, боловима у крстима, стомаку, израженом малаксалошћу, са хеморагичним и бубрежним синдромом. Честе су и плућне манифестације.

Нема специфичне терапије

ДИЈАГНОЗА болести се потврђује лабораторијским прегледом узорака крви (серума) у националној реферетној лабораторији у Институту за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак". Не постоји специфично лечење. Тежи случајеви се лече у болничким условима, симптоматском и супортивном терапијом, а болест се у највећем броју случајева завршава излечењем, без компликација.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024