ДЕЦА СТУПАЈУ У ДОГОВОРЕНИ БРАК ПРЕКО ДРУШТВЕНИХ МРЕЖА: У Новом Саду за три године чак 113 малолетничких "венчања"

В.Ц.С.

25. 04. 2023. у 15:35

ПРОБЛЕМ дечјих бракова у Србији и даље је велик, а само новосадски Центар за социјални рад у последње три године забележио је 113 случајева, од којих највише прошле године - чак 52! Ни у Лесковцу ситуација није боља, а од 2020. године Центар је регистровао 92 дечја брака.

ДЕЦА СТУПАЈУ У ДОГОВОРЕНИ БРАК ПРЕКО ДРУШТВЕНИХ МРЕЖА: У Новом Саду за три године чак 113 малолетничких венчања

FOTO: Arhiva novosti

Ови подаци могу се наћи у најновијем истраживању "Превенција и елиминација дечјих бракова и економско оснаживање Ромкиња на локалном нивоу у Србији". Извештај је сачинило удружење Атина у сарадњи са Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог, а уз подршку Амбасаде Холандије у Србији и Министарства за економску сарадњу и развој Савезне Републике Немачке БМЗ.

Истраживање је обухватило осам градова (Врање, Лесковац, Крушевац, Крагујевац, Смедерево, Нови Сад, Бачку Паланку и Суботицу). Како је показала анализа, основни узрок бракова малолетника јесте сиромаштво. Такође, чест узрок је и "култ невиности". Став да забављање пре брака није дозвољено уобичајен је за већину интервјуисаних Рома у свим општинама, посебно за девојке. Иако у неким општинама постоје изузеци од овог правила, као на пример у Крагујевцу, где више чланова заједнице дозвољава својој деци да излазе, ипак се очекује да ће деца на крају ступити у брак са својим првим сексуалним партнером, и тако неће "осрамотити" родитеље и породице.

Недостатак сексуалног образовања и знања о репродуктивном здрављу снажно иду у прилог овим веровањима, будући да су она укорењена у патријархалном моделу васпитања.

Један од фактора који утичу на појаву дечјих бракова јесте и низак степен образовања и перцепција образовања као непотребног, посебно код девојчица, али и друштвена маргинализација, изложеност предрасудама и дискриминацији.

Пракса уговарања бракова је распрострањена у готово свим срединама, али је степен учешћа будућих супружника у доношењу одлуке различит. Негде учешће потпуно изостаје, док у другим срединама родитељи само формално доносе одлуку. Неретко је ова одлука родитеља мотивисана обезбеђивањем бољих услова за живот детету или је рани улазак у брак начин да децу заштите од различитих искушења. Забележена је и појава куповине невесте.

У свим срединама забележена је и појава да млади доносе одлуку о ступању у брак иако се родитељи томе противе, а све чешће се и упознају и доносе одлуку о браку преко друштвених мрежа.

Деца најчешће прате обрасце понашања родитеља када је у питању ступање у брак, али и када је у питању рано напуштање школе. Искуства интервјуисаних Ромкиња које су рано ступиле у ванбрачне заједнице показују да су њихова очекивања најчешће изневерена, али и да су неретко жртве партнерског и породичног насиља, због чега почињу да мењају уверења, желећи другачију будућност за своју децу.

Међутим, у тим ставовима често су усамљене и без подршке осталих чланова породице. Иако свесне значаја образовања, мајке су немоћне да без помоћи породице и система усмере децу ка образовању.

Већина центара за социјални рад није подносила кривичне пријаве, осим у Лесковцу, где је поднето седам пријава за кривично дело запуштање и злостављање детета, и у Смедереву, где је поднета једна кривична за кривично дело ванбрачна заједница са малолетником.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)