ТЕСЛА ПОНОВО МЕЂУ СВОЈИМ ГОЛУБОВИМА: Почетком јануара у Њујорку ће бити постављен споменик српском генију

Д. МАТОВИЋ

26. 11. 2022. у 10:02

НА осамдесету годишњицу смрти Николе Тосле (1956-1943), почетком следеће године, у Брајтон парку у Њујорку биће постављен споменик великом проналазачу који је својим делом задужио човечанство.

ТЕСЛА ПОНОВО МЕЂУ СВОЈИМ ГОЛУБОВИМА: Почетком јануара у Њујорку ће бити постављен споменик српском генију

Тесла испред калема, Фото Википедија

Монумент који је урадио вајар Стен Вотс биће у парку у коме је Тесла често седео на клупи и хранио голубове. Догађају ће, како је најављено, присуствовати патријарх српски Порфирије и председник Матице српске Драган Станић.

Вотсу је као инспирација вероватно послужила позната фотографија на којој је приказан Тесла док седи и чита књигу испред огромног спиралног калема.

- Познато је да Вотс обожава Николу Теслу, много година је проучавао његов лик и чини ми се да је изабрао онај највернији младом Тесли, из времена кад је у Њујорку био велики проналазач. Причу о постављању споменика је иницирао уметник, а ми смо га у томе подржали - каже за "Новости" Марко Лопушина, директор Теслине научне фондације из Филаделфије, захваљујући којој ће Стеново дело бити у Брајтон парку.

Позната су у Америци Вотсова дела која је радио за цркву, а најпознатији рад, насловљен "Подићи нацију", извајао је на основу чувене фотографије њујоршких ватрогасаца који подижу заставу над порушеним Светским трговинским центром.

- Мислим да је Вотсов споменик лепши од других. Уметник је желео да са светом подели Теслину стратегију за решење највећих светских проблема, а то су енергија и комуникације, што је и мисија наше фондације - каже Лопушина и истиче да је ово тек почетак сарадње уметника и Теслине фондације.

Заједно, они намеравају да у Србији организују изложбу у време отварања Теслиног музеја на Дорћолу, као и низ изложби по свету.

- Тесла је данас најпознатији Србин на планети - истиче Лопушина. - Циљ наше фондације је да чувамо и промовишемо његов лик и дело. Имамо више од 12.000 чланова и симпатизера, а последњих година најактивнија је професорка Ешли Редфрн, директорка америчких школа за талентовану децу, у којима се држе предавања и лекције о Николи Тесли као светском научнику који је створио нашу будућност.

У 20 држава већ постоје 33 споменика и бисте Николе Тесле. Пре шест година, још један његов споменик постављен је у Њујорку, на Лонг Ајленду, у близини лабораторије у којој је радио. Највише, 21 обeлежје, налази се на америчким факултетима и универзитетима: Харварду, Јејлу, Колумбији, Принстону, Мичигену. Највећи споменици Тесли налазе се у САД, Србији, Канади, Чешкој, а има их и у Азербејџану, Русији, Јапану, Аустралији, Турској, Црној Гори, Републици Српској, Мађарској. Бронзани споменик, рад вајара Франа Кршинића постављен је 1976. године на Нијагариним водопадима у држави Њујорк са америчке стране, а исти споменик се налази испред Електротехничког факултета у Београду.

- Тесла је готово 40 година био скрајнут у научној јавности САД, јер је нудио бесплатну енергију за читав свет. Амерички капитализам то није трпео, па су победили Едисон и други који су продавали струју и сијалице. Крајем деведесетих година протеклог века амерички еколози су издвојили Теслу као свог научника који се залагао за чисту енергију и планету. Они су га вратили у живот. У међувремену је снимљено 12 документарних и играних филмова о Тесли и неколико музичких албума. Светске звезде кад дођу у Београд, обавезно посете и музеј нашег научника. Теслин рођендан је у Филаделфији државни празник. Тесла је са бесплатном енергијом и комуникацијама желео да створи равноправан свет у коме би сви имали једнаке могућности да се развијају.

Овај споменик ће бити у Брајтон парку, Фото Теслина научна фондација

После Теслине смрти, подсећа Лопушина, остало је 80 сандука његове научне заоставштине.

- Теслина заоставштина је 1951. бродом пребачена у Ријеку, а потом је пренета у Музеј Николе Тесле у Београду - каже нам.

- У Београд је стигло 50 сандука, претпоставља се да је 30 ковчега узео ФБИ и да су неки од његових пројеката оживљени у војној индустрији САД и Израела. У Америци, и широм света, на Теслу гледају као на светског научника који је створио нашу будућност.

ВЕЛИКАНИ У ХРАМУ СВЕТОГ САВЕ

ТЕСЛИНА научна фондација из Филаделфије, која годинама чува успомену на великог научника, крајем септембра уручила је патријарху српском Порфирију Орден Николе Тесле са плакетом и Захвалницу за све добро, које дарује српском роду. Током разговора о сахрањивању посмртних остатака српских великана науке, патријарх Порфирије је рекао да СПЦ подржава идеју да великани науке Никола Тесла, Михајло Пупин, Милутин Миланковић и Милева Марић Ајштајн имају своје место у Храму Светог Саве на Врачару.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!