ОД УЧИТЕЉА ДО „ПАТРИЈАРХА МИТЕ“: Лаповци се и на Свету Петку сећају свог земљака - великог поглавара СПЦ (ФОТО)

З.Глигоријевић

27. 10. 2022. у 12:10

ГОТОВО да нема верујућег Лаповца који на данашњи дан није посетио цркву преподобне матере Параскеве Петке у Лапову.

ОД УЧИТЕЉА ДО „ПАТРИЈАРХА МИТЕ“: Лаповци се и на Свету Петку сећају свог земљака - великог поглавара СПЦ (ФОТО)

Фото_З.Глигоријевић

У част ове светитељке организује се и традиционална манифестација „Дани Свете Петке“. То је и храмовна слава, која започиње светом литургијом.

Реч је о божјем храму чија је изградња почета 1910. године на месту где је 1828. године подигнута црква брвнара, чији је ктитор кнез Милош Обреновић. Грађена је две године, али је због Великог рата и балканских ратова освештана тек 1919. године, због чега је она узета за годину изградње.

Купола је фрескописана пре три деценије, а тек пре шест и по година фрескописац Драган Милојевић осликао је више од 500 преосталих квадрата. Фрескописање цркве, коју је пројектовао архитекта Јован Спасојевић, својим донацијама помогли су бројни Лаповци, сазнају „Новости“ од протонамесника Горана Живковића.

Фото_З.Глигоријевић

Тик уз порту су споменици подигнути проти Луки Радовановићу, његовој супрузи Кати и ћерки Јелици. Прота Лука је био велики добротвор, јер је сиромашним, а интелигентним дечацима помагао да се школују.

- Његову ћерку Јелицу овде је упознао Димитрије Павловић, тадашњи учитељ у Брзану. Венчали су се 1870. године, али је она, нажалост, преминула после само три године. Димитрије је постао свештеник цркве, чији је највећи ктитор. Потом је наставио школовање. Постао је епископ жички и шумадијски, био је последњи београдски митрополит и први патријарх уједињене Српске православне цркве од 1920. до 1930. године, када се упокојио – додаје протонамесник Живковић.

Димитрије је за време Великог рата са српском војском преко Албаније стигао на Крф. Као патријарх најпре је Александра крунисао за краља државе СХС, а потом га у београдској Саборној цркви венчао са принцезом Маријом.

СТИХОВИ НА СПОМЕНИКУ

Партијарх Димитрије је својој покојној супрузи Јелици посветио стихове, који су уклесани на њен споменик.

„Снажног тела, умиљатог лика

Као да беше природина слика

Чиста срца исковнога збора

Благе душе - небескога створа

Безазлена, волела невино

А мрзела злобно непоштено.

Млада беше као росно цвеће

Што процвета у рано пролеће

Фото_З.Глигоријевић

Ал смрт нагла баш је онда нађе

Кад требаше да у живот зађе

Смрћу њеном много изгубљено:

До три срца тугом самрвљено

До две наде вечно поништене

И две славе навек погашене.

Место свега - мрачни гроб и кости

Оцу мајци потпора старости

А супругу ова хладна стена

И судбина горча од пелена“.

- Занимљиво је да је патријарх Мита, како су га ословљавали једино Лаповци, у нашу варош долазио пет пута, чиме не може да се подичи ниједно место. Везивали су га гробови покојне супруге, таста и таште, али и сами мештани. Свештеник Живан Маринковић, који је касније постао ректор Призренске богословије, у летопис цркве забележио је да је на служби 1924. године, која је трајала дан и ноћ, било преко пет хиљада верника – каже својеврстан хроничар Лапова Јовица Николић.

Он још каже да су тада сви били одушевљени гестом пажње патријарха Мите. Наиме, он је послао свог возача да довезе угледног домаћина Милоја Тошића, старину од 96 лета, који је био председник општине Лапово у време када је Димитрије био млади свештеник.

Како би му се одужили, Лаповци су једну улицу назвали по њему.

Фото_З.Глигоријевић

БОГ ПОСТОЈИ

Док је био на одслужењу војног рока, садашњи протонамесник Живковић са непуних 20 година био је рањен 1992. године, на броду „по 92“ код Ластова. Метак је прошао на само центиметар и по од срца. Иако је рана била прострелна, опоравио се после само два дана. Тај догађај нагнао га је да постане свештеник, без обзира на то што је могао да бира занимање, јер је био међу најбољим ђацима јагодинске Гимназије.

- Нисам помислио да ме је Бог спасао. Знам да јесте, као што знам да Бог постоји – каже протонамесник Живковић.

Фото_З.Глигоријевић

ШВАПСКО ГРОБЉЕ

Током Првог и Другог светског рата црква је била болница за немачке рањенике, а порта такозвано швапско гробље.

- Покојни Илија Голубовић ми је причао да је било 80 крстача, ограђених жицом. У сваком гробу било је по више војника. Да би стекао популарност код свог народа, Хитлер је 1933. године наредио њихову ексхумацију. Илија, који је тада имао 10 година, причао ми је да су костури били цели, а да су на неким лобањама још увек били остаци завоја. Мештани, којима је било плаћено да ископају посмртне остатке немачких војника, сакупљали су метке из гробова, вадили барут и пуцали из пушака капислара... - додаје Николић.

БОНУС ВИДЕО - КНЕЗ МИЛОШ ЈЕ ОДАВДЕ ОБЈАВИО СЛОБОДУ: У порти Саборне цркве чуло се вековима забрањено звоно

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

ЈОШ ЈЕДАН ПРЕДСЕДНИК НА ПОТЕРНИЦИ РУСИЈЕ: После Зеленског, Москва сада тражи њега

ЈОШ ЈЕДАН ПРЕДСЕДНИК НА ПОТЕРНИЦИ РУСИЈЕ: После Зеленског, Москва сада тражи њега

МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Русије ставило је на потерницу бившег председника Украјине Петра Порошенка, а одговарајућа потерница се појавила у бази података ресора.

04. 05. 2024. у 15:20

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)