ДУВАЧИ СТАКЛА ТАЈНЕ ЧУВАЛИ ПО ЦЕНУ БАТИНА: Србобран Килибарда - Боца о очувању наслеђа српске престонице стакла у Параћину

Зорана Рашић

16. 10. 2022. у 13:20

КАДА би се Земља загрејала на 1.900 степени, цела планета претворила би се у кристалну стаклену куглу. Земља је стакло, то је најприроднији и вечити материјал, а ја сам свој живот дао стаклу. Уметност његове ручне обраде и дизајнирања је врхунска уметност.

ДУВАЧИ СТАКЛА ТАЈНЕ ЧУВАЛИ  ПО ЦЕНУ БАТИНА: Србобран Килибарда - Боца о очувању наслеђа српске престонице стакла у Параћину

Фото приватна архива

Параћин је био, и остао, град стакла, из ког су пут светских тржишта одлазили раскошни галеријски и употребни предмети. Од чаша, луксузних сервиса, бокала, тањира, шоља, лампи, ваза... прављених од обичног стакла, до луксузног кристала и иберфанга. Параћин баштини стакларску традицију тачно 115 година, а за неколико месеци ће десет откад су стаклодувачи одложили своје луле. Без обзира. Наслеђе остаје, као што сам и ја оставио за собом више од хиљаду узорака када сам напуштао Стаклару.

Овако, за "Новости", говори Србобран Килибарда поводом лепих вести да се у Параћину реновира објекат за Музеј стакла, те да је град активан у обележавању "Међународне године стакла". А то је, према одлуци Уједињених нација, управо ова, 2022. година.

Килибарда је био, и остао, име у стакларству у некадашњој Југославији и свету, дизајнер који је у "Српску фабрику стакла" (СФС) ушао први пут у мајчином наручју. Касније је долазио сам, носећи свом оцу, стаклодувачу, ручак у котлајки. Задивљено је још тада погледом упијао ужарену стаклену масу у лончаним пећима. Она се, чаролијом, претварала у кугле на дугим и шупљим стакларским лулама, а касније у уметност, у ремек-дела.

Србобран Килибарда аутор грандиозног мозаика, Фото З. Рашић

Савладао је стакларски занат, али није постао дувач. Постао је, најпре, декоратер, па врхунски дизајнер, због чијих су нацрта дувачи остајали у трећој смени. Није свако могао да издува чаробни предмет који Килибардa тражи. Ретки нађу ретке. Тако се каже. Тако је и Килибарда са истанчаном уметничком жицом имао "своје" дуваче који су, са њим, исписивали историју препознатљивог параћинског стакла.

Његов надимак - Боца, говори све. Са Килибардом смо разговарали док на некадашњем стакларском дисконту увелико трају радови који ће га претворити у величанствени Музеј стакла. Министарство културе издвојило је, за прву фазу, 26 милиона динара. Град стакла не може без таквог музеја, а у центру пажње биће Килибардин мозаик тежак 6,5 тона.

Подразумева се, сав је од стакла. Остаће на истом месту на ком је постављен пре више од тридесет година, када се обележавало 80 година од оснивања фабрике.

- Мозаик је дуг тринаест метара, шест висок. Поред 27.000 стаклених плочица садржи још дуване форме које су симболи отвора на стакларској пећи. Ја сам давао инструкције тако што сам слагао мозаик на бетону, након чега су мајстори плочице лепили на зид. Све је било завршено за око три недеље. Та сала је касније претворена у фабрички дисконт и дуго времена сам прижељкивао да се мозаик изнесе са тог места и учини доступним јавности.

Срећан сам што ће сада тај простор постати музеј, а мој мозаик заузимаће централно место у њему баш као што Параћин има централно место у српском стакларству - задовољно прича Килибарда.

Стаклодувачи некада у СФС , Фото З. Рашић

Није како је речено, већ како је суђено. Идеју да Параћин добије музеј стакла он је имао још пре много година. Чак је урадио макету објекта тешког 400 тона и високог 27 метара. Музеј би се налазио на Карађорђевом брду и био би - у облику флаше. Сви прорачуни за овај објекат пречника 5,5 метара који би настао ређањем флаша за киселу воду били су завршени. Нажалост, за ову Килибардину замисао тада није било слуха. Како је планирано, у музеју ће се изложити уникати и најрепрезентативнији предмети настали у СФС, од којих се многи сада налазе у приватним збиркама. Традиција стакларства у граду на Црници сачуваће се од заборава јер, познато је - у Србији се увек наздрављало пићем сипаним у чаше из ове параћинске фабрике.

У Стаклари је 14. октобра 1907. одштампана прва акција и покренута производња са 350 радника. Врхунски мајстори - стаклари, гравери и брусачи, доведени су из Чешке и Баварске, од којих су Срби, касније, украли занат. Ко без дозволе пипне стакларску лулу, која је симбол стакларства, ризиковао је да добије батине. А Срби ко Срби, чинили су све да стекну знање. Вероватно је и батина било. Килибарда памти последњег врхунског дувача из Чешке, Рудија, са којим је његов отац радио.

Двадесет година је покушавао да открије једну његову мајсторску тајну, док није успео.

Коју - није нам рекао. Тајна мора остати тајна.

Стаклени шешир и грудњак, Фото приватна архива

СТАКЛАРСКА ДЕЦА

Сви ми, стакларска деца која смо са родитељима живели у колонији, улазили смо слободно у фабрику. У фабричком купатилу смо се купали, а струју смо у колонији добијали из хидроцентрале која је радила за потребе стакларе. Скоро да смо расли крај тих врелих пећи пуних житког стакла. Памтим, главна фабричка капија није била где је сада, већ према некадашњој железничкој станици. Возови су ту узаним колосеком превозили стакло.

Репрезентативно стакло , Фото З. Рашић

РЕВИТАЛИЗАЦИЈА СТАКЛАРСТВА

Мада је Килибарда поодавно напустио Стаклару, стакло њега није. И даље прави "свашта" од стакла, а за популаризацију овог племенитог материјала код обичних људи најзаслужнији су стаклени комади женске гардеробе - хаљина, ципеле, шешир, рукавице...

Завичајни музеј у Параћину схватио је поенту: добивши подршку Уједињених нација кроз пројекат "Дигитално стакло Србије", већ је реализовао више радионица. Последње су биле за полазнике који су хтели да уче технике ецовања и израде монограма на стаклу, у сарадњи са Институтом за креативно предузетништво и иновације. Ради се и елаборат за очување стакларске традиције као нематеријалног културног наслеђа. Јер, стакло никако не може бити прошлост. Само будућност.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

У ЊУЈОРКУ се данас одржава седница Савета безбедности Уједињених нација посвећена шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а, а Србију ће представљати председник Александар Вучић.

22. 04. 2024. у 16:14

Коментари (0)

НЕЛЕ И ОКИ ПОРУЧУЈУ „СТРУЈУ ШТЕДИ“: Ево у чему је кључ за освајање фиће