НАЈБОЉА ВИНА ДОЛАЗЕ ИЗ СРЦА: Oко 400 произвођача и излагача из света, отворило је најквалитетније боце из својих подрума

Д. МАТОВИЋ

03. 09. 2022. у 11:00

БОГАТА понуда квалитетних вина и весела атмосфера обележили су други дан међународног сајма "Винска визија Отвореног Балкана". И док је међународни жири од 25 оцењивача вина, од чега је петоро са титулом "мастер ов вајн", наставило селекцију више од 600 узорака вина из Србије, Албаније и Северне Македоније, који се надмећу за трофеј овог првог сајма у Београду, халама је прошло неколико хиљада посетилаца. Дегустирали су вина, пробали сиреве, као и разне специјалитете.

НАЈБОЉА ВИНА ДОЛАЗЕ ИЗ СРЦА: Oко 400 произвођача и излагача из света, отворило је најквалитетније боце из својих подрума

Фото Н. Скендерија

Прва заједничка манифестација иницијативе "Отворени Балкан" окупила је винаре из целог региона, као и из ЕУ, Аустралије, Аргентине, Чилеа, Јужне Африке, САД. Међу 400 излагача представило се и 40 дестилерија. Из три државе "Отвореног Балкана", Србије, Северне Македоније и Албаније на сајму је 235 винарија. Винари су с љубављу уредили и штандове. Помогли су им и кустоси београдског Етнографског музеја, док је сликар Циле Маринковић осликао неколико винских буради.

- Најбоља вина долазе право из срца. Циљ је пратити природу и њене законе, омогућавајући јој да покаже свој пуни потенцијал - открива нам тајну доброг вина Блаже Миневски, власник винарије "Бади", у срцу тиквешке регије, у којој прави вина чак и за вегане. - Најважнија сорта у нашим виноградима је вранац, па мерло, каберне совињон и шардоне, а значајне површине су под тамјаником и кратошијом. Македонија је позната по раскошним, зрелим и моћним вранцима.

Централно место у Хали 1 има и произвођач најчувенијег албанског коњака "скендербег", који производи и вина.

- И поред дуге традиције производње вина, Албанија данас више увози него што производи ово пиће - каже Роабри Јавпаз, један од власника. - Медитеранска клима и тло подесно за гајење сорти које дају раскошна јужњачка вина, помажу нам да убрзано стварамо ново винско лице наше земље. Град Берат је део светске баштине, али и место где су смештене најбоље винарије наше земље.

Љубитељи вина су са чашом у руци ишли од штанда до штанда и дегустирали. Шетали су без бојазни да ће погрешити, јер винари су отворили најбоље боце из својих подрума. А, има вина за свачији џеп: од оних најјефтинијих, која коштају пар стотина динара до премијум вина од неколико стотина евра.

- Владика Атанасије је говорио да није реклама за вино оно што се о њему прочита. Вино мора да се проба - каже нам Војин Матовић из манастира Тврдош у Херцеговини.

Винари из Србије су још једном потврдили да наше винарство пролази кроз ренесансу и доживљава снажан развој у свим крајевима земље. Природа је наклоњена, одличан географски положај, а и љубав, страст и визија су ту. Раскошна вина из Неготинске Крајине, па до Фрушке горе и Суботице точила су се током целог дана. А, склапали су се и велики послови. За српска вина највише су заинтересовани дистрибутери и трговци из разних делова света, од Кине, Русије до САД. На сајму је стотину великих купаца из чак 30 земаља! Многи од њих кажу да "у подрумима Србије има свашта да се открије". Допадају им се и вина из манастира Хиландар.

- Хиландарска вина потичу искључиво са Свете Горе, из манастирске винарије и једног винограда на Савином пољу - каже нам Миливој Рађинђић, директор Задужбине манастира Хиландар. - Познаваоци вина, а њих је много на овој манифестацији, кажу да наша вина дају богат и комплексан доживљај.

На "Винску визију Отвореног Балкана" стигла су вина чак из Јужноафричке Републике. Јужноафриканка Беренике Книерим, Срби Никола Јојић и Милош Ристић спријатељили су се док су радили на крузеру.

- Милош и ја нисмо ни слутили да у Јужноафричкој Републици има квалитетних вина, али нас је Беренике разуверила. Кад смо их пробали, одлучили смо да их донесемо овде. Јужноафричка Република је држава са најбрже растућим винским туризмом у свету - истиче Никола.

Само најбољи познаваоци вина знају да Молдавија, иначе најсиромашнија европска држава, има највећу винарију на свету, коју је 1827. саградила царска породица Романов.

- Винска прича у Молдавији никако није нова, о чему сведочи и грозд у грбу ове државе - каже увозник Немања Никетић. - Према неким подацима у овој земљи се већ 3.000 година живи од вина и са вином. Лавиринт ходника у близини места Милести Мици, претворен је у својеврсни подрум са око два милиона флаша најквалитетнијих вина. Сајамске капије и данас ће бити отворене од 12 до 20 часова.

НАЈБОЉА "КАПЉИЦА" ПО БЕОГРАЂАНКИ

МЕЂУ излагачима је и чувена италијанска винарија "Машарели", коју је основао Ђани Машарели 1978. године у Сан Мартину. Ова винарија сваке године произведе око милион боца вина, које извози у 50 земаља. Посебна је по томе што је власник најбоље вино назвао по својој супрузи, иначе Београђанки Марини Цветић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!