ДАЈМО ДЕЦИ ПРАВИХ ИГАРА И ТАКМИЧЕЊА: Познати систем учења др Ранка Рајовића биће промовисан и кроз дечји квиз Радио-телевизије Србије

Марина Мирковић

22. 05. 2022. у 11:09

МИ МИСЛИМО да се мало дете само игра, а оно у ствари тада, кроз ту игру - учи. Када дете, баш малено, савлада нешто, оно добије награду - задовољни осмех и похвалу родитеља, а да уме да говори, рекло би: "Видите, научио сам нешто!"

ДАЈМО ДЕЦИ ПРАВИХ ИГАРА И ТАКМИЧЕЊА: Познати систем учења др Ранка Рајовића биће промовисан и кроз дечји квиз Радио-телевизије Србије

Фото промо

Мозак је орган за преживљавање и као такав, логично, мозак воли да учи, жуди за сазнањима и умећима која ће му у том преживљавању помоћи. Притом, сваки пут када научи нешто ново и важно, мозак награди дете налетом ендорфина - дакле, чистом срећом!

Свако дете, током учења и преживљавања, неминовно упоређује своје способности, пореде се међусобно ко је бржи, јачи, спретнији, ко је дао више голова или ко боље игра ластиш... Деца се непрестано такмиче, то је инстинкт, нешто против чега би било глупо борити се - па дајмо им онда такмичење! Пружимо им могућност да се надмећу, учећи кроз игру. Она, игра, јесте најважнија, она је основа, док ће надметање једнима пружити прилику да осете радост због победе, а другима да иживе тугу због пораза, уз спознају да ће сутра играти боље, јер ће знати више.

Ове препознатљиве поруке др Ранка Рајовића, оснивача Менсе Југославије, члана Борда директора светске Менсе и председника Комитета светске Менсе за даровиту децу, аутора успешног НТЦ (Никола Тесла центар) система учења, нашле су свој пут и до најшире телевизијске публике, и то на најефектнији могући начин - кроз квиз!

Фото промо

После дванаест година, Редакција дечјег програма РТС произвела је "НТЦ квиз", заснован на искуству и одличној пракси игара НТЦ учења, које су бројне земље уврстиле и у званичне школске програме. Овај научно заснован систем је прихваћен и примењен у петнаестак држава Европе, па и у Словенији, Хрватској, БиХ, а код нас је НТЦ систем учења акредитован од стране Министарства образовања од 2008. године.

- НТЦ учење (кроз игру) је као ход по ситној киши: док ходаш, не схваташ да киснеш, а кад дођеш кући, потпуно си мокар. Тако се и деца играју, уживају у томе и не схватају колико тога науче - речи су којима програм описује уредница Дечјег програма РТС Јелена Попадић Сумић, сценаристкиња квиза, која је и иницијатор целог пројекта, заслужна за то што се др Рајовић прихватио осмишљавања игара адекватних за ТВ формат.

Квиз, чија прва сезона има 16 епизода (8 квалификационих, 4 четвртфиналних, 2 полуфиналне, епизода у којој су се екипе бориле за треће место и финале), базиран је на играма који се дуги низ година са очигледним успехом спроводе кроз наречени програм. Предност ових игара није само у томе што их деца воле и радо играју, већ и у томе што кроз забаву уче - и то не само они који учествују, већ и посматрачи, и гледаоци, објашњавају аутори. Осим што игре нису произвољне, већ базиране на методици опробаној у пракси, оне су врло инспиративне, јер их деца лако усвајају, те сами спроводе игре у свом окружењу.

- Игре су основа, стандард, и оне су прилагођаване областима о којима се кроз игру учи, у овом случају општем знању - објашњава др Рајовић. - Неопходно је развијати асоцијативне регије мозга, оне у којима је функционално знање. Јер у тренутку када знамо да од десет најтраженијих занимања чак девет није постојало пре десетак година, ми не можемо да репродуктивним, класичним учењем припремимо децу за будућност. Дакле, приоритет свих држава света не би смело да буде то да усаде у децу нека знања - већ да их научимо да мисле.

У складу са тим, учесници квиза, узраста од 2. до 4. разреда, распоређени у шеснаест четворочланих екипа, надмећу се у осам игара: причљиве роде, НТЦ шифре, прича за памћење, паралелне асоцијације, НТЦ кула, НТЦ спајалице, НТЦ ребуси...

Фото промо

Сврха квиза је да се на забаван и деци занимљив начин промовише неконвенционалан концепт учења и усвајања знања кроз игру, којим се подиже ниво интелектуалних способности свих учесника, унапређују брзина и вештина размишљања, као и способност повезивања и закључивања. Такође, ово је један од начина да се правовремено открију и уоче даровита и високоинтелигентна деца, са циљем подстицања и усмеравања њихове даровитости као сигурног и недвосмислено најбољег улагања у будућност једне државе и друштва уопште, појашњавају аутори емисије.

Сценаристкиња Јелена Попадић Сумић каже да је, приметивши да њено мало дете увек тражи још неко "оно" питање или "ону" игру из НТЦ програма, помислила: "Зашто се не бисмо сви забавили и кроз забаву научили?", и предложила ауторима програма да направе квиз за децу, те открива:

- Међутим, оно што је било фантастично јесте да је цела продукциона екипа, што је, условно речено, наша прва публика, решавала задатке за себе и радовала се кад успе и јако нервирала кад не успе. И дубоко верујем да ће тако бити и са гледаоцима, што и јесте био циљ. Деца су у играма била успешнија од нас одраслих, што не говори толико о нама, колико о деци!

Фото промо

ГОСТИ И ИЗНЕНАЂЕЊА

МЕЂУ играма које од септембра очекују гледаоце РТС је и игра изненађења, у којој је модератор био специјални гост. Гости квиза били су људи који су узор деци, изванредни у послу којим се баве, а неки од њих су Љубивоје Ршумовић, Стефан Миленковић, Милица Мандић, Урош Петровић, Јасминка Петровић...

Водитељ "НТЦ квиза" је глумац Миљан Прљета, а квиз је реализован у извршној продукцији "Tradegator 011".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ЕТО, ЈАВЉА МИ СЕ! Како је Новак Ђоковић шокирао новинарку ЦНН-а