МУШКА НАРОДНА НОШЊА ЈЕ БИТНО ОБЕЛЕЖЈЕ СРПСКОГ НАРОДА: Да ли знате шта је све чини?

Novosti online

21. 03. 2022. у 13:07

ОВАЈ део гардеробе имао је велику заступљеност не само у Шумадији, већ је ношен у свим областима, почевши од Војводине, па све до Врања и Косова и Метохије.

МУШКА НАРОДНА НОШЊА ЈЕ БИТНО ОБЕЛЕЖЈЕ СРПСКОГ НАРОДА: Да ли знате шта је све чини?

КЦ Младост Футог

Народна ношња заузима истакнуто место у култури и традицији српског народа. Кроз историју, она не смао да је била симбол етночког идентитета, већ се истицала како по ликовним, тако и по естетским вредностима. Сваку област у Србији карактерисала је посебна ношња, па се тако по начину одевања могло препознати не само одакле је неко, већ и којој етничкој групи припада (поготово у мешовитим срединама).

У свом историјском развоју, народне ношње су биле изложене многобројним утицајима различитих народа, па су, осим обележја времена у коме су направљене, имале и друге одевне елементе из протеклих времена.

Данас су, углавном сачуване ношње из периода 19. и с почетка 20. века.

Јелек

Овај део гардеробе имао је велику заступљеност не само у Шумадији, већ је ношен у свим областима, почевши од Војводине, па све до Врања и Косова. Толико је био заступљен да се чак помиње и у некин народним песмама: Јелек, антерија и опанци, по томе се знају Србијанци… из којих може да се види да је он представљао посебно обележје српског народа. Крој јелека се раликовао од краја до краја, како по шарама, тако и по облику, материјалу и осталим детаљима. За израду јелека користили су се различити материјали попут плиша, чоје и вуне. Јелек се облачио преко антерије и био је богато украшен везовима од гатана (најчешће свиленог).

Антерија

Ово је врста кратког капута који се облачио преко кошуље и био дугачак све до испод струка. Предњи делови антерије се преклапају један преко другог. Најчешће су биле тамноплаве боје са везовимс од свиленог гајтана.

Кошуља

Израђивала се најчешће од памучног платна. Била је дугачка до средине бутине и изрезана на прсима. Око врата се налазила мала крагна, а рукави сусе завршавали манжетнама или таслицама. Она се прва облачила и упасивала у панталоне.

Панталоне

Овај део народне ношње је преузет из војничке униформе. Обично су биле маслинастосиве боје, а оно што и је карактерисало су уске ногавице. У народу ду биле познате и као брич панталоне.

Појас

Опасиван је око струка, а најчешће је био изаткан од вуне. У народу је био познат и као тканиница. Крај појаса се са леве стране спуштао низ бедра.

Чарапе

Носе се преко панталона и то тако што се навуку све до колена. Плетене су од вуне, а на горњем делу су укрешене разнобојним везовима.

Опанци

Познати и као ђонаши. Израђивали су се од штављење говеђе коже са дебелим ђоном и посебним врхом који је служио као украс опанака. Фиксирао се за ногу каишевима, који су ишли око чланака.

Шајкача

Спадала је у део војне униформе, а у употребу је уведена након српско-турских ратова. Ово је један од најпознатијих делова српске народне ношње и представља један од симбола наше земље.

(Еспресо)

БОНУС ВИДЕО: ГДЕ ЈЕ СРПСКО БЛАГО: Каква је судбина хиљада рукописа, реликвија, икона, уметничких дела...

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!