ВАРКА ДА ТАБЛЕТЕ ТРЕНИРАЈУ МИШИЋЕ: Суплементи који наводно успешно имитирају физичку активност појавили се на црном тржишту

Јелена Динчић

13. 02. 2022. у 12:18

ИЗВАЈАНО тело без знојења, трчања, теретане, уз помоћ чудотворне таблете, можда ће једног дана и бити могуће, али стручњаци упозоравају да пилуле које наводно замењују тренинг и које су преплавиле интернет нису званично регистроване и могу бити опасне.

ВАРКА ДА ТАБЛЕТЕ ТРЕНИРАЈУ МИШИЋЕ: Суплементи који наводно успешно имитирају физичку активност појавили се на црном тржишту

Мр Горан Бојовић, директор Завода за спорт и медицину / Фото М. Анђела

Како се наводи у рекламама, ови препарати, односно само једна пилула, имитирају биохемијске процесе који се одвијају у мишићним влакнима током вежбања, стварајући повећано сагоревање масти и енергије. Данас постоји неколико различитих врста ових пилула и све се сврставају у једну групу - имитатори физичке активности. У јавности су се појавили још 2008. године, када су тестирани на животињама на институту у Калифорнији и показали су наводно добре резултате. Мишеви, који су били заштићени од непотребног оптерећења и којима су давали таблете били су у бољој форми од глодара које су месец дана упорно трчали на точку. Међутим, упркос свим овим подацима, ни до данас ове таблете нису званично регистроване за људску употребу ни у једној земљи и могу се набавити само на црном тржишту. То, истичу стручњаци, довољно говори и о њиховој безбедности и ефикасности.

- Суштина било које врсте тренинга је да се тело покреће на начин који је природан, јер смо рођењем предодређени да наше тело буде у сталном покрету. Многе болести и проблеми са којима се данашња медицина бори, управо су последица тога што све доживљавамо олако и покушавамо да заменимо једном таблетом којом мењамо нередовне оброке, сан, смањену концентрацију - уносимо витамине који су нам потребни и све остало у шта верујемо да је корисно за наше тело, али ипак морамо да застанемо на трен и да се запитамо да ли је у ствари заиста тако - објашњава мр Горан Бојовић, директор Завода за спорт и медицину спорта Републике Србије.

Угледни стручњак истиче и да је истина обично другачија, јер као што не постоји савршена таблета која може да све излечи, тако и сваки лек који узимамо има два лица: једно које лечи и друго које наноси штету и изазива последице због неправилног коришћења. Наш саговорник додаје и да све што имитира стварање природних хормона, ензима или сличних супстанци у телу, може бити и те како штетно уколико нема праве медицинске потпоре за примену. Посебно зато што су поменути препарати још у домену експеримента и нема никаквих индикација о хуманој примени када је реч о безбедности.

- Велики резултати се у спорту, али и у свим осталим сферама постижу само озбиљним радом па је тако и у случају тренинга - без рада нема ни резултата. Нема те таблете која може да замени физичку активности - истиче Бојовић. - С обзиром на то да су наша деца склона да прате све што постоји на интернету, наглашавам да ништа не може заменити вежбање које је витално за наше здравље.

Иако у свету спорта постоје различите врсте препарата - од сагоревача масти, протеина, додатака исхрани које користе вежбачи, треба имати на уму да ништа од ових производа не замењује ефекат вежбања.

FOTO: Depositphotos

- Лекари никада не препоручују супстанце које могу нанети било какву штету, а посебно код спортиста који практично морају бити упознати апсолутно са свим детаљима онога што уносе у своје тело због строгих антидопинг правила - додаје Бојовић. - Овакве врсте производа обично су начин за лако богаћење, као што су то и препарати за мршављење. Мишљења сам да помињање оваквих препарата може бити и контрапродуктивно, јер младе људе упознајемо са нечим што је забрањено, а када је забрањено њима је и занимљиво. Уколико се боље погледају стручне публикације које описују ефекте, може се видети да су они много комплекснији него што то делује у први мах, те никоме не треба ни давати идеју да размишља о узимању таблета.

Да пилуле за вежбање могу да направе само дисбаланс у нашем организму, потврђује и нутрициониста др Марија Страхињић. Она истиче да употреба суплемената увек на почетку даје резултате због којих сматрамо да су ефикасни, а да тек после неког времена показују "право лице":

- То је исто као и код брзе дијете којима се преко ноћи скине и по неколико килограма, а после се "дупло врате" када режим исхране прекинемо. Таква врста суплемената углавном направи хаос у организму. Физичка активност је нешто без чега не треба да проведемо ниједан дан. Не мислим ни на какве напорне тренинге, већ на лагану шетњу у дужини од макар две аутобуске станице, коју свако себи може да приушти.

ШТА ТВРДЕ ИСТРАЖИВАЊА

ПРИЛИКОМ вежбања и повећања оптерећења стимулише се процес репрограмирања мишићних влакана и читав ланац догађаја који репрограмира рад одређених гена укључених у такав метаболизам. У влакнима се повећава број митохондрија и све то доводи до повећања издржљивости организма. Нека ранија истраживање код животиња су показала да таблета изазива исте промене, чак и уколико не постоји физичко оптерећење.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ У УЈЕДИЊЕНИМ НАЦИЈАМА: Погледајте шта је учинио представник Израела (ВИДЕО)