ЏИНА ИЗВЛАЧИЛИ 12 САТИ: Како су дрвосече савладале тополу у Лапову, једно од највећих стабала посечених у Србији прошле године (ФОТО/ВИДЕО)

З. ГЛИГОРИЈЕВИЋ

02. 02. 2022. у 09:00

ТОПОЛА виша од 50 метара, обима од око седам и по метара и тешка више од 20 тона, једно је од највећих стабала посечених у Србији прошле године, јер је страдала приликом паљења срњике.

ЏИНА ИЗВЛАЧИЛИ 12 САТИ: Како су дрвосече савладале тополу у Лапову, једно од највећих стабала посечених у Србији прошле године (ФОТО/ВИДЕО)

Златко Обрадовић, Фото Приватна архива

Полугама, чекрцима и утоваривачима, минулог викенда, пуних 12 сати, ово џин-дрво, извлачили су Жељко Иличић и Дејан Kрстић из Лапова. Они су га и откупили као реализатори пројекта "Шумски џин".

Својеврстан споменик природе из потеса "Морава 5" поред Велике Мораве у Лапову, у чијем стаблу без грана има око 15 кубика, они ће изрезати на комаде од којих ће столари моћи да направе масиван, уникатан и вечан намештај, онај који се преноси из генерације у генерацију. Тако ће, овом стаблу рекордних димензија, продужити живот, па, срећом, овај горостас неће завршити као огревно дрво.

Талпе за намештај, Фото Приватна архива

- Топола је страдала због људског немара и противзаконите радње, и нашла се у епицентру пожара - каже Жељко Иличић за "Новости".

- Власник ју је вероватно исекао из револта и понудио нам да је откупимо. Једини у Србији имамо машине којима таква стабла можемо да истружемо и транспортујемо. Посао је веома тежак и опасан, јер се све мери у тонама, а ради се са тешким машинама и у тешким временским условима.

Жељко Иличић никад не сече "жива" стабла, Фото Приватна архива

Ове "екстремне" дрвосече, које су истовремено и заљубљеници у природу, већ три године раде најјачим тестерама на свету чија дужина вођице је од 150 до 220 центиметара. Никада не секу "жива" стабла, већ купују она која су жртве пожара или ветроизвала, оборена или стабла дозначена за сечу, као и она која су извађена са дна река или масивна стабла која су, једноставно, умрла "стојећи".

- Режемо их на огромне талпе од којих столари касније праве уникатан и трајан намештај. Тако успевамо да овековечимо прелепе горостасе који би највероватније завршили у нечјем ложишту. Столари од њих најчешће праве монолитне столове, који се састоје од једног комада, дугог и до шест метара, а пречника и до два и по метара. Такви комади захтевају мајсторе који могу да их обраде и поставе. Цео пројекат од извлачења и сечења таквог дрвећа до њихове обраде је, заправо, екстреман - оцењује Иличић.

Додаје и да неки од тих столова красе станове у "Београду на води" и наглашава да је велика штета што у Србији нема много оних који знају да оборе дрво тако да се оно не оштети приликом пада, па зато већина горостаса сличних овој тополи, после пада, нажалост, завршава као огрев.

Превоз огромних комада, Фото Приватна архива

ХЛАДЊАЧЕ СА МИКРОКЛИМОМ

У ПРОЈЕКТУ "Шумски џин" усавршили су и процес сушења талпи горостаса, који траје неколико година. Њиме се бави само неколико људи у Европи, јер је врло компликовано сушити комаде величине нечије дневне собе.

- Упропастили смо много материјала, јер смо експериментисали како бисмо нашли најбољу варијанту за сушење. То су хладњаче у којима одржавамо микроклиму. Зато можемо да процесуирамо свега од седам до 10 стабала годишње - искрен је Иличић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (3)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)