ЗАВРШИЛА АРАПСКИ СА 10, А РАДИ У КЊИЖАРИ: Николина Јоргин из Новог Милошева студент генерације на Филолошком факултету у Београду

Љ. Бегенишић

21. 01. 2022. у 12:51

ЖЕЛЕЛА сам да научим језик чије ми се писмо чинило изузетно компликовано. Одувек сам се интересовала за културе и традиције различитих народа, па сам желела да се упознам и са арапском о којој сам мало знала.

ЗАВРШИЛА АРАПСКИ СА 10, А РАДИ У КЊИЖАРИ: Николина Јоргин из Новог Милошева студент генерације на Филолошком факултету у Београду

Фото Приватна архива

Због тога сам уписала арапски језик и сада сам на првој години мастер студија. Пошто посао у струци нисам нашла, запослила сам се у једној књижари у Београду, јер желим да се осамосталим.

Овако нам прича Николина Јоргин (24), добитница награде Филолошког факултета у Београду за студента генерације, која је на Одељењу за оријенталистику дипломирала арапски језик, књижевност и културу са просеком 9,96.

Девојка родом из Новог Милошева каже да је признање дошло у правом тренутку, с обзиром на то да се у претходном периоду осећала помало истрошено и изгубљено када је реч о академској каријери. Награда ју је подстакла да настави да се бави оним што воли и да никада не одустане, јер се труд увек на крају исплати. Сада јој је приоритет писање мастер рада и нада се да ће га одбранити до јуна.

- Награда за студента генерације изазива веома пријатан осећај, јер подразумева подршку факултета на којем студирате, као и подршку колега и професора - наглашава Николина.

Каже да је на студијама уживала у откривању веома необичног језика какав је арапски, као и у упознавању богате арапске културе и исламске вере о којој претходно није много знала.

Николина са родитељима и братом после уручења признања, Фото Приватна архива

Николина са родитељима и братом после уручења признања

- Желела сам да упознам ту лепу и необичну културу, а конкретан подстицај добила сам у Карловачкој гимназији коју сам завршила. Наиме, док сам похађала трећи разред ове чувене образовне установе у Сремским Карловцима, присуствовала сам конференцији о верској толеранцији на којој су говорили свештеник, рабин и муфтија. Излагање муфтије је на мене оставило снажан утисак и пожелела сам да више сазнам о исламу, јер сматрам да је за ширење верске толеранције неопходно да познајемо и разумемо једни друге.

Николина није имала прилику да иде на размену студената и посети неку од арапских земаља и на тај начин усаврши неки дијалекат и упозна се са Арапима и њиховом културом на директан начин.

- Боравак у некој од арапских земаља од изузетног је значаја за студенте арабистике, јер је то прави начин да се усаврши неки од дијалеката - истиче наша саговорница. - Такође, уколико бисмо били у прилици да наставимо студије на неком арапском универзитету, усавршили бисмо и стандардни арапски језик и упознали се са њиховим приступом самом језику, јер се тај приступ умногоме разликује од нашег, у Европи.

Када је реч о запослењу, Николина би волела да остане у струци, јер се арапски језик, уколико се стално не вежба, заборавља, а нарочито када се узме у обзир чињеница да нема размене и наставака школовања у арапском свету.

Фото Филолошки факултет

Ипак, плаши се да ће њена струка остати само хоби или џепарац уколико се придружи неким сајтовима за онлајн подучавање језика.

С обзиром на то да није из Београда, Николина је осетила све чари живота у студентским домовима, што јој није било страно, јер је гимназију завршила у Сремским Карловцима, па се тако од куће одвојила већ са 15 година.

- Морала сам да се преселим у ученички дом у Новом Саду, иако сам ишла у школу у Сремским Карловцима. У Карловцима је некада постојао дом за ђаке, али је затворен неколико година пре него што сам уписала школу, тако да сам живела у дому у Новом Саду и путовала у Карловце. То није било ништа страшно, пут траје мање од пола сата.

Сматра да су домови одлично место за живот током студија, јер све њихове "становнике" муче сличне бриге.

- Будући да на малом простору живи више људи, морате да будете спремни на компромис, а понекад и да попустите иако знате да сте у праву - описује Николина живот у студентским домовима. - Треба, такође, да будете свесни да су данас људи врло саможиви и површни, па не можете очекивати да вас други поштују у оној мери у којој се ви трудите да их испоштујете.

УЧЕЊЕ И КУЋНИ ЉУБИМЦИ

НИКОЛИНА је испите спремала и учила најрадије код куће. - Тамо имам свој мир и могу да се организујем како ми највише одговара. Радовала сам се, такође, и паузама од учења, јер сам тада пила кафу са својом породицом у нашем лепом дворишту и проводила време са кућним љубимцима, папагајима и канаринцима, мојим дугогодишњим малим пријатељима - прича наша саговорница.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (3)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!