У ПАСЈАНУ СЕ ЗА САМО ШЕСТ ГОДИНА РОДИЛО 980 БЕБА: У породилишту једног српског села код Гњилана на свет долази све више деце

Д. ЗЕЧЕВИЋ

05. 01. 2022. у 12:00

ИЗ године у годину у нашем породилишту све је више новорођенчади и наталитет је у порасту, што је права реткост ако се има у виду да, нажалост, опада готово у свим општинама наше земље. Од 2015. године када је отворено, у нашем породилишту у Пасјану на свет је дошло 980 беба, а то значи исто толико будућих ђака. За шест година родило нам се деце за целу једну нову школу. Али, оно што је у нашем случају несвакидашње, јесте да је, за разлику од породилишта која су широм Србије у градовима, наше, уверен сам, једино које је смештено у сеоској средини.

У ПАСЈАНУ СЕ ЗА САМО ШЕСТ ГОДИНА РОДИЛО 980 БЕБА: У породилишту једног српског села код Гњилана на свет долази све више деце

Др Зоран Перић / Фото Д. Зечевић

Овако, с поносом др Зоран Перић, директор Здравственог центра Гњилане са седиштем у српском селу Пасјану у Косовском Поморављу, говори о особеностима ове здравствене установе. Казао нам је и да су протекле године ту рођене 163 бебе. Годину раније, 2020, рођен је 141 малишан.

- На пораст наталитета утицали су многобројни фактори - објашњава др Перић. - Осим финансијске потпоре наше државе Србије преко програма за повећање наталитета, важно је и што будуће маме знају да је наша установа опремљена најсавременијом опремом као и да има врло професионалан и образован кадар. Ми, овде радимо порођаје царским резом као и најкомпликованије гинеколошке операције, због чега нам осим из Косовског Поморавља, породиље долазе и из других косметских средина али и из централне Србије.

Недалеко од Здравственог центра и породилишта у Пасјану, у дому докторовог имењака и презимењака Зорана Перића и његове супруге Биљане, расте седморо деце: Јована (13), Михајло (12), Милица (10), Лазар (8), шестогодишњи Лена и Лука и Даница (4). Најстарија Јована ученица је седмог разреда, а најмлађа Даница иде у предшколско.

- Одрастао сам као јединац и увек сам желео да имам много деце. Срећом да је и супруга на исти начин размишљала, па нам је Бог подарио њих седморо - прича Зоран (55) док нас дочекује испред приземне мале куће коју им је 2010. године саградила међународна хуманитарна организација ИОМ.

И док из ходника улазимо у просторију која им је и дневна и спаваћа соба јер једино у њој имају грејање, поглед нам одмах лети на малишане који седе на једном од два кревета задиркујући једно друго. Њихова раздраганост и смех разгалили су нам душу.

- Верујем да деце никада није много и да су она највеће богатство. Само нам је жао што нисмо у прилици да им обезбедимо боље услове живота, јер у кући имамо само две просторије, немамо довољно кревета, ствари... - каже Зоран.

Докторови презимењаци са својим потомцима / Фото Д. Зечевић

Али, без обзира на више него скромне услове живота, каже да су супруга и он срећни што су им деца добра.

- Знамо за ону изреку да кућа није тесна ако чељад нису бесна, иако нама заиста недостаје простора. Најважније је да су нам деца жива и здрава и да су добри ученици, што су скромни и што воде рачуна једно о другом. Тако ће постати и поштени и честити људи који цене основне људске вредности, а све друго може да се стекне - искрен је отац ово седморо предивне деце, који је осим због недостајућег простора забринут и због тога што је читава кућа под влагом због неких подземних цеви.

Његова супруга Биљана додаје да једино имају довољно гардеробе коју им за децу доносе комшије. Од Зорановог минималца на име некадашњег рада у хотелу "Кристал" у Гњилану и социјалне помоћи тешко саставе крај са крајем.

- Чим примимо новац одемо у Гњилане које је удаљено пет-шест километара и накупујемо намирнице, па докле трају. Срећом деца нису захтевна али нам много тога недостаје - испричала нам је Биљана.

А, малишани као и сва друга деца, на питање шта им највише неодстаје, слежу раменима. Чак и на наше инсистирање да нам кажу, кратко договарају да немају неких посебних жеља, осим десетогодишње Милице која стидљиво истиче да би волела да има своју собу...

ОСЛОНАЦ ЗА 30.000 СРБА

НАШЕ породилиште у Пасјану, отворио је, 2015. године, садашњи председник, а тада премијер Србије Александар Вучић. Сада наш Здравствени центар броји 342 радника, а само протекле године примљено их је 97 на неодређено време. Од њих је 20 лекара. Важно је рећи и да се за ову здравствену установу везује више од 30.000 Срба из Косовског Поморавља - испричао нам је др Зоран Перић.

ОТВОРЕНО ИНТЕРНО И ДЕЧЈЕ ОДЕЉЕЊЕ

Доктор Перић наглашава и да су у овдашњем Здравственом центру отворена још два одељења, интерно и дечје, која су врло важна потпора породилишту. Осим тога, како каже, имају развијену и трансфузиолошку службу, као и службу лабораторијске дијагностике...

- Веома је значајно што поседујемо врхунску опрему и што имамо фантастичне услове за породиље и бебе, будући да нам је прва значајна здравствена установа у Врању, удаљена око 60 километара. Зато се трудимо да не постоји ни минималан ризик приликом порођаја ни по труднице ни по бебе - појашњава први човек Здравственог центра Гњилане са седиштем у Пасјану.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) СРБИН У УН ПОКАЗАО СЛИКЕ: Обезглављени српски војници од стране Ал Каиде - Мојој баби су откинули гркљан

(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) СРБИН У УН ПОКАЗАО СЛИКЕ: Обезглављени српски војници од стране Ал Каиде - "Мојој баби су откинули гркљан"

У ЊУЈОРКУ се данас, у организацији Сталне мисије Републике Србије при Уједињеним нацијама, одржала панел дискусија "Ми говоримо, јер они не могу - гласови које треба чути" сведочанства сведока и жртава рата у БиХ.

22. 05. 2024. у 18:13

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

КО ЈЕ ЦРВЕНИ КОМАНДАНТ? Једини Србин генерал Црвене армије - Лењин му био захвалан, страдао од Стаљинове руке (ФОТО)

ИСТОРИЈА Совјетског Савеза, светске суперсиле 20. века, упамтила је бројне хероје, борце, официре који су својим јунаштвом и резултатима задивили свет. У периоду када се СССР тек стварао и уздизао, значајан помена био је и допринос једног Србина, Данила Срдића (1896-1937), првог и јединог Србина који је био генерал Црвене армије. Ово је његова прича.

20. 05. 2024. у 11:53

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ У ХУРГАДИ: Ово су цене и повољности за ту дестинацију (ФОТО)