ТРУДНОЋА И КОРОНА: Питање које мучи будуће мајке - може ли да се опасни вирус пренесе на бебу?

Novosti online

22. 07. 2021. у 19:08

ТРУДНИЦЕ нису у већем ризику од других да оболе од вируса корона, али ако се заразе чешће захтевају болничко лечење.

ТРУДНОЋА И КОРОНА: Питање које мучи будуће мајке - може ли да се опасни вирус пренесе на бебу?

Фото: Д. Миловановић

Зашто је тако објашњава прим. др Сања Булатовић, начелница Одељења за царске резове и акушерску интензивну негу Клинике за гинекологију и акушерство КЦВ у Новом Саду.

– Ово је узроковано специфичним имунолошким статусом код трудница, тј. умањеним имунолошким одговором да би се „истолерисао“ плод, а у другој половини трудноће физиолошким променама које доводе до подизања дијафрагме и смањене вентилације доњих партија плућа јер материца заузима већи део трбушне дупље – објашњава др Булатовић.

Висок притисак и дијабетес као фактори ризика


Такође, фактори ризика могу да буду и придружене болести које имају неке труднице, као што су прееклампсија, односно отоци и повишен крвни притисак током трудноће, труднички дијабетес и претходно постојећа шећерна болест, као и многи други.

Ако трудница током трудноће има асимптоматску или благо симптоматску ковид 19 инфекцију, није потребно болничко лечење нити нека посебна терапија.

– Такве врсте инфекције не утичу на начин порађања и време завршавања трудноће. Саветује им се одмор, довољно уношење течности и коришћење суплемената. Препоручују се магнезијум, витамин Ц и Д, као и редовне контроле код надлежног гинеколога.

Међутим, ако трудница има средње тежак или тежак облик болести, потребно је болничко лечење и спровођење свих потребних мера кисеоничке потпоре и употреба за то предвиђених лекова.

Фото: Депоситпхотос

 

 

– По потреби дају се антибиотици, кортикостероиди, имунолошки модулатори, лекови за спречавање згрушавања крви... У зависности од старости трудноће, спроводи се лечење инфекције и продужава трудноћа ако није терминска, те се након излечене инфекције таква трудница даље редовно контролише и порађа по акушерским индикацијама независно од прележане инфекције.

Ако је трудноћа близу термина или терминска, а инфекција тешка – трудноћа се некада завршава да би се омогућило или олакшало лечење.

– У случају појаве тешких компликација попут тешке обостране упале плућа, потребе за вештачком вентилацијом, поремећаја функције јетре, поремећаја згрушавања крви, потребно је некад трудноћу завршавати и пре термина. Такве одлуке доносе се конзилијарно, о њима одлучује тим лекара – гинеколог , анестезиолог, инфектолог, пулмолог и остали специјалисти. Наравно, уз ангажовање неонатолога који преузимају бригу о новорођенчету које је рођено пре термина.

 

Преношење корона вируса на бебу није често

Начин порођаја код тешких инфекција углавном је оперативним путем односно царким резом.

– Трудноћа обично није терминска или, ако јесте, порођај није спонтано започео и такве пацијенткиње често због тежине инфекције не могу да се порађају вагинално. Тешке инфекције некада могу и да угрозе плод. По до сада доступним подацима, ковид инфекција не утиче на плод у смислу генерисања урођених аномалија. Преношење инфекције током трудноће и порођаја са мајке на дете није честа – код нас је било свега шест ПЦР позитивних беба по рођењу.

Фото: Д.Миловановић

(Блиц жена)

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)