ФЕЉТОН - ФАТАЛНО ПРЕДОСЕЋАЊЕ НАДОЛАЗЕЋЕ РАТНЕ БУРЕ: Када је за васпитача ангажован књижевник Божидар Ковачевић Петар се препородио

Јевђа А. Јевђевић

06. 09. 2023. у 18:00

РАТНА бура која се приближавала онеспокојавала је младог краља и битно утицала на његов начин живота и брзо сазревање.

ФЕЉТОН - ФАТАЛНО ПРЕДОСЕЋАЊЕ НАДОЛАЗЕЋЕ РАТНЕ БУРЕ: Када је за васпитача ангажован књижевник Божидар Ковачевић Петар се препородио

Краљ Петар са Миланом Стојадиновићем, Фото "Википедија"

Године 1938. десио се аншлус и Минхенска конференција на којој су западне силе издале Чехословачку. Краљ је као и сви југословени а посебно Срби тешко подносио судбину Чехословачке јер смо са том земљом били везани традиционалним пријатељством као и чланством у Малој антанти.

У марту 1938. Сесил Перот се писмено обратио кнезу Павлу при том употребивши и тешке речи. У свом писму изнео је да је нужно размотрити радикалне измене у садашњем систему Петровог  школовања. Перот је за ово кривио распоред часова  по ком се изучавају неки неважни предмети али је главну кривицу свалио на учитеље Србе . „Ти учитељи тако јуре кроз опширан програм школске наставе да личе на дивове у чизмама од седам миља; понекад у свом  налету одржавају одједном по два часа, не водећи рачуна о Петровом менталном развоју...“

Перот се заложио за корените реформе Петровог образовања и већину њих кнез Павле је спровео. Међутим она која је била заиста важна да се промени професор српског језика није била усвојена. Да ли из тог разлога или неког другог, тек господин Перот је одлучио да напусти свој посао гувернера и заувек је напустио Југославију. Краљ је био тужан јер је са њим и његовом женом Смуцо проводио доста времена и често је ручавао или вечеравао са њима, али с друге стране већ је био момак и није му се више свиђало да за све што ради тражи дозволу.

Осећање слободе, које је у њгов живот унео господин Јеремија Живановић, као једини контролол, за њега је постало опојно . И даље је вредно учио као и раније али је успео да више времена посвећује спорту тако да су сад игране три фудбалске утакмице уместо једне. А такође је често ишао и на тениско игралиште .

ОД КРАЈА 1938. године бригу о васпитању свога сина на кратко је преузела краљица Марија са својом дружбеницом Енглескињом Кресвел. После одласка васпитача Перота за новог краљевог васпитача именовала је књижевника Божидара Ковачевића .

Уз интензивно учење васпитач Ковачевић  је дозволио и више слободних активности: шетње, повремене вожње аутомобилом, дружење са вршњацима...

Можда захваљујући том новом методу,односно  давању више слободе и иницијативе, краљу Петру се повећала и његова воља за учењем и одговорност. Успевао је да градиво које редовни ђаци Гимназије уче четири године савлада за само две године.

Његова баба румунска краљица Марија умрла је 18.јула 1938.  Она је била ћерка принца Алфреда војводе од Единбурга  и унука краљице Викторије. Мајка јој је била велика кнегиња Марија Александрова ћерка руског императора Александра II.

Краљев рођендан је био југословенски национални празник. Прославио га је као и претходне године на Бледу, где  су приређене манифестације и свечана прослава Сокола и свих других националних и патриотских организација. У целој земљи одржане су свечане прославе а посебно у Београду  где је традиционално одржан велики дефиле војске на Бањици.

У Паризу 19.октобра 1938 умро је и најстарији Карађорђевић кнез Арсен, отац кнеза Павла.

Кнез Арсен је  био брат старог краља Петра, био је професионални војник, невероватне храбрости учествовао је у десетак ратова и двадесетак двобоја. Био је авантуриста о чијем животу би се могао написати одличан роман.  Са њим је отишао један век и последњи од старе генерације Карађорђевића.

У ДЕЦЕМБРУ 1938. године одржани су парламентарни избори на којима је опет победила Владина кандидатска листа ЈРЗ, али је и удружена опозиција добила значајан број гласова.  Кнез Павле који је олучио да смени досадашњег председника владе, Стојадиновића утицао је на поједине министре да поднесу оставке и да дође до кризе владе.  

Кнез Павле се жалио на Стојадиновићево диктаторско држање, претензије да заузме положај вође што њему никако није одговарало и личило је на ситуацију из суседне Италије где је сва власт била сконцентрисана у рукама Мусолинија а краљ Виктор Емануел и његова породица   били су само његова сенка без икакве власти и утицаја.

Кнежев кандидат Драгиша Цветковић образовао је владу већ 6. фебруара 1939. Владу су сачињавали готово исти министри из ЈРЗ.

Смењени председник владе Стојадиновић наставио је политичку активност као опозиција новој влади и основао је Српску радикалну странку. Покушавао је да оснује нову партију али је убрзо 1940. године ухапшен и интерниран у унутрашњост а у марту 1941. протеран из земље, предат еднглеским властима које су га принудно сместиле на острво Маурицијус.

Краљица Марија, браћа Томислав и Андрија и рођаци су се вратили из Енглеске у марту 1939.  и  Ускршње празнике провели у Београду. Краљица је остала у Београду а остали су се после неколико дана вратили у Енглеску.

КРАЉ Петар је велику матуру положио  у јуну 1939. године. На свечаности приликом предаје сведочанстава присуствовали су поред краљице Марије , кнеза Павла и кнегиње Олге и цео професорски колегијум . Добио је традиционални поклон штап и запалио прву легалну цигару уз дозволу мајке. Краљ Петар је почео са припремама за упис на факултет.

У земљи је владала политичка напетост због италијанско – албанске кризе. Југословенска војска је због непосредне ратне опасности мобилисана и та мобилизација је трајала три дана. Показало се да су мобилизацијски центри сувише удаљени и да се налазе ван путева у забитим местима. Мобилизација је сасвим порметила саобраћајни систем на железници и путевима јер су масе људи путовале из једног дела земље у други у настојању да стигну до мобилизацијског центра. Тако су регрути слати  нпр. из Словеније у Македонију што се показало као погрешно . Краљ је, иако још дечак, сматрао да војска треба да буде организована по територијалном принципу, али без обзира на то ништа није предузето по том питању .

У то време су краљица Марија и Петар одлучили да оду из Београда у Тополу. Са њима су пошла и два Петрова пријатеља.

У ТО ВРЕМЕ проводио је вечери припремајући се за студије права  које је требало да почну у октобру. На крају летовања у августу Петар је са великим интересовањем читао новине и улазио у жестоке расправе и дебате, на поселима чланова Сокола и његових пријатеља,  које су се водиле око логорске ватре. Свет је био у ковитлацу, Хитлер је постајао све арогантнији у својим претњама Пољској и све је ближа била опасност од рата.

Наравно Петра и његове пријатеље највише је интересовала наша унутрашња политика која је иначе била у алармантном стању. Услед сталних немира које су организовали Хрвати дошло је до дестабилизације заједничке државе. Као покушај да се изађе из те кризе премијер Цветковић  је био закључио споразум са председником Хрватске сељачке странке са намером да створе хрватску државу у оквиру територије Југославије. За бана бановине Хрватске постављен је др Иван Шубашић. Хрватска је добила широку аутономију са допуштењем да самостално одлучује о већини својих питања. Др Мачек је постао заменик премијера југословенске вледе, др. Шутеј министар финансија, а многи други положаји у влади дати су члановима Хрватске сељачке странке .

Непријатна изненађења

ПОСЛЕ матуре, лето 1939. године млади краљ Петар је провео путујући по земљи. На путу од Милочера до Бледа, доживео је најнепријатнија изнађења и то баш на делу Далматинске обале насељене Хрватима. Ту је први пут био прилици да чује како народ скандира „Нек живи Мачек !“. Кад је стигао у Сплит видео је море хрватских застава и тек по коју југословенску.  Због свега тога и још због неких инцидента који су се дешавали то путовањ  му је остатло у рђавом сећању.

СУТРА: СТУДИЈЕ ВОЈНИХ ВЕШТИНА У ВРЕМЕ УЗБИЈАЊА РАТА

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)