ЕПОХАЛНИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА КРАГУЈЕВАЧКИХ ЛЕКАРА: Лек за дијабетес делује и на ћелије тумора
ИСТРАЖИВАЊЕ научника са Факултета медицинских наука (ФМН) Универзитета у Крагујевцу показало је да лек за дијабетес - метформин, може да промени туморске ћелије, што је револуционарно откриће у лечењу карцинома.
Фото Shutterstock
Рад српских научника објављен је у престижном часопису International Journal od Molecular Sciences.
- Наш пројекат је започео проучавањем осетљивости оболелих од дијабетеса на развој малигнитета и анализом њиховог имунског статуса. Потом смо прешли на испитивање ефеката лекова који би могли имати антитуморски учинак. Главни део нашег истраживања обављен је на анималним моделима, али планирамо да резултате потврдимо и у клиничким испитивањима на људима - рекао је доц. др Бојан Стојановић, аутор ове студије.
Како додаје, њихова истраживања метформина укључила су модел карцинома дојке, али су истраживање проширили и на анимални модел карцинома дебелог црева. Прелиминарни резултати показују да би овакав вид терапије могао бити ефикасан и у лечењу других врста карцинома.
- Савремена медицина све више се окреће тумор-специфичним терапијама, које за циљ имају смањење нежељених ефеката конвенционалне терапије. Један од приступа је јачање имуног система пацијената, што би могло резултирати смањењем нежељених ефеката, а ефикаснију елиминацију малигнитета. Метформин има потенцијал да модификује имунски одговор, појачавајући способност имунског система да препозна и уништи туморске ћелије. Ова карактеристика метформина може бити кључна у развијању нових имунотерапијских стратегија, не само за карцином дојке већ и за друге типове малигнитета, што наш рад чини значајним доприносом у борби против карцинома - истиче Стојановић.
Препоручујемо
ВЕЛИКИ УСПЕХ ФАРМАЦЕУТА: Одборен је први лек на свету за лечење Паркинсонове болести
10. 03. 2026. у 23:33
СТИЖУ БЕЗБЕДНИЈЕ КАПИ ЗА НОС: Научници развили нови лек без ризика од зависности
09. 03. 2026. у 23:00
"НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ" Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!
СРБИЈА председника Александра Вучића и снага наше војске, која је Вучићевим залагањем подигнута из пепела, једина је тема у Хрватској!
10. 03. 2026. у 18:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (0)