САВЕТ ЛЕКАРА: Пре теста на астму прехлада мора да се излечи

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

02. 03. 2024. у 07:30

ТЕГОБЕ попут гушења, отежаног дисања и замарања могу да буду последица вирусне и бактеријске респираторне инфекције.

САВЕТ ЛЕКАРА: Пре теста на астму прехлада мора да се излечи

Фото Shutterstock

С обзиром на то да ови симптоми могу да указују и на астму, др Татјана Радосављевић, пулмолог, истиче да је непходно да прође минимум шест недеља од завршетка и потпуног излечења инфекције, и да се тек после тога раде бронходилататорни и бронхопровокациони тестови за постављање дијагнозе бронхијалне астме.

- У основи астме јесте преосетљивост, односно хиперреактивност бронхијалног стабла - прича наша саговорница. - Наиме, бронхијално стабло реагује грчењем бронхија (бронхоспазмом) и доводи до испољавања симптома бронхијалне астме. Међутим, бронхијална хиперреактивност може да буде последица и неких других стања, пре свега вирусних и неких бактеријских инфекција. До преосетљивости може да доведе и изражена алергијска реакција, деловање ПМ честица из аерозагађења, као и сумпор-диоксид и азот-оксид.

Фото Архива

Докторка Радосављевић напомиње да се у пракси врло често греши јер се тестови за доказивање бронхијалне астме раде у току вирусних инфекција:

- То су спирометријски тестови, где се пацијенту даје терапија у виду спрејева који шире бронхије, и на коју долази до значајног побољшања вредности спирометријских параметара. Раде се и бронхопровокациони тестови којима се вештачким путем, односно применом лекова изазива бронхоспазам. Уколико се ти тестови раде у току вирусних инфекција, могу да буду позитивни, али се у том случају не ради о астми, већ о преосетљивости изазваној дејством вируса.

За најтеже биолошка терапија

МНОГЕ од лекова за астму пацијенти партиципирају, односно учествују у цени лека са најмање 35 одсто, а то је на месечном нивоу око 1.200 динара. Ипак, за најтеже пацијенете, који болују од тешког облика астме о трошку осигурања обезбеђена је скупа биолошка терапија.

Процењује се да у Србији између пет и 10 одсто становништва старијег од 18 година и свако седмо школско дете болује од неког облика астме. Међутим има стручњака који сматрају да се ова дијагноза превише лако поставља и да трећина пацијената са астмом нема то обољење.

За астму постоје бројне терапије које обезбеђују да се ово обољење успешно држи под контролом. Међутим, свега 20 одсто оболелих добро контролише ову болест. Пацијенти који не држе под контролом астму, далеко чешће имају тешке нападе и неколико пута у току године завршавају на болничком лечењу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!