ЗБОГ ЛОШИХ ЗУБА И - ИМПОТЕНЦИЈА? Ових 10 болести могу се сматрати последицом лоше хигијене уста

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

12. 01. 2024. у 10:00

ИСТРАЖИВАЊЕ Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" показује да је здравље зуба значајно занемаранео у нашој земљи.

ЗБОГ ЛОШИХ ЗУБА И - ИМПОТЕНЦИЈА? Ових 10 болести могу се сматрати последицом лоше хигијене уста

Фото Shutterstock

Свега 16,5 одсто становника Србије има све своје зубе, а чак 700.000 људи нема ниједан! Ова лоша статистика могла би да се промени ако се измени Закон о здравственом осигурању и прошире услуге стоматолога у домовима здравља.

Иначе, лоша хигијена зуба и усне дупље утиче на здравље свих унутрашњих органа, а колики је тачно тај утицај не може се са сигурношћу проверити, пошто не би било етички да се спроведе истраживање у ком испитаници дуже време не би прали зубе. Ипак, чињенице из праксе показују да пацијенти који имају покварене зубе имају већи проблем при лечењу неких других болести, док лоша орална хигијена може само по себи да узрокује појаву обољења.

Ових 10 болести могу се сматрати последицом лоше хигијене уста:

Болести десни

Бол и крварење за време прања зуба су показатељи болести десни као што је гингивитис, од кога се десни црвене, натичу и крваре, а све то је последица бактерија које се накупљају у плаку између зуба. Периодонтитис, напредни гингивитис, уништава потпорна ткива зуба и кости у усној шупљини и узрокује испадање зуба.

 

Фото Shutterstock

 

Губитак зуба

Одраслим људима између 20. и 64. године, у просеку, недостаје око седам трајних зуба, а чак 10 одсто Американаца између 50. и 64. године немају ниједан зуб. Нелечени каријес и гингивитис утичу на губитак зуба.

 

Непријатан задах

Халитоза је честа или трајна појава непријатног задаха из уста, која мучи више од половине људи. Халитоза је симптом код неких озбиљних болести, али је најчешће последица лоше оралне хигијене. Након сваког оброка у устима између зуба остају ситни комадићи хране који временом труле. Уз то, привлаче и бактерије. Уз прање зуба, важно је и добро опрати језик на ком се налази низ бактерија.

 

Фото Shutterstock

Деменција

Велико, дугорочно истраживање спроведено у дому пензионера у Лагуна Хилсу показало је да постоји веза између лошег стоматолошког здравља и деменције, иако је могуће да људи са бољом оралном хигијеном имају боље здравствене навике, пише Journal of the American Geriatrics Society. Установљено је да они који су изјавили да зубе не перу свакодневно имају 22 до 65 одсто већи ризик од деменције, од оних који перу зубе три пута дневно.

Упала плућа

Када се у усној дупљи налазе патогене бактерије, људи их са ваздухом удишу у плућа, где могу да нанесу велику штету плућима и организму уопште. Показало се да су патогени један од разлога зашто пацијенти у болницама лако добијају "болничку" упалу плућа. Побољшање оралне хигијене смањило је учесталост такве упале плућа за 40 одсто.

 

Фото Shutterstock

 

Еректилна дисфункција

Истраживање спроведено над насумично изабраним пацијентима старости између 30 и 40 година показало је да 53 одсто испитаника са еректилном дисфункцијом има узнапредовани пародонтитис, за разлику од групе пацијената који не пате од еректилне дисфункције, где је пародонтитис имало само 23 одсто испитаника, пише Journal of Clinical Periodontology.

 

Дијабетес

Познато је да је једна од последица дијабетеса и појава парадонтитиса код пацијената, али недавно је откривено да је тај узрочно-последични однос заправо обостран, тачније да пародонтитис има утицај на развој дијабетеса код људи. Веома лоша орална хигијена може бити узрок инсулинске резистенције (познате под именом преддијабетес), углавном због чињенице да појачава упале у организму.

Фото: Пиксабеј

 

Болести срца

Пародонтална болест и срчане болести деле много заједничких фактора: не постоји разлог због ког бисмо сматрали да пародонтална болест директно узрокује срчана обољења, али лечење пародонтитиса смањује упалне процесе у телу, чак и ако не утиче на развој срчаних болести, наводи се у изјави Америчког удружења за срчане болести из 2012. године, која је изазвала додатни опрез код оболелих и лекара.

 

Компликације у трудноћи

За време трудноће између 60 и 75 одсто трудница има проблема са гингивитисом, што директно утиче и на стање зуба код новорођенчади. Лоша орална хигијена будућих мајки проузрокује и мању порођајну тежину деце, као и превремени порођај.

Фото Shutterstock

 

Орални карцином

Оралне болести и проблеми са зубима су директно повезани са ХПВ-ом, који проузрокује око 80 одсто оралних карцинома. Док је пушење велики фактор ризика за оболевање од рака, истраживање спроведено прошле године на 3.439 испитаника, идентификовало је лошу оралну хигијену као засебан фактор који директно утиче на добијање ХПВ-а. Друга истраживања су показала да пародонтитис убрзава развој канцерогених ћелија у устима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Две звезде – једно спектакуларно вече!  Да загреје и преокрене будућност

Две звезде – једно спектакуларно вече! Да загреје и преокрене будућност

Рефлектори српске престонице синоћ су били уперени у две звезде - легендарног Здравка Чолића и заиста јединствену, потпуно нову звезду међу уређајима за загревање дувана - Плоом! У препуној хали 5 Београдског сајма, пред више од 1.500 људи и уз добро познате хитове као што су "Ти си ми у крви", "Чија је оно звезда“ и "Тебе чувам за крај", ЈТИ, прва и једна од највећих јапанских инвестиција и цигаретна копанија број један у Србији, лансирала је Ploom X Advanced - најсавременији уређај за загревање дувана са иновативном и јединственом HeatFlow технологијом усавршеном у Јапану.

10. 05. 2024. у 16:45

Коментари (0)

НЕВИЂЕН ХАОС: Потукли се Килијан Мбапе и супербогати газда ПСЖ-а?!