ГЛАВОБОЉА И ЗБОГ ХОРМОНА: Савет стручњака женама - препознајте када је мигрена због промена у телу

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

11. 12. 2023. у 08:00

У БРОЈНЕ тегобе које се везују за репродуктивно здравље жена сврставају се и јаке главобоље које се јављају током менструалног циклуса.

ГЛАВОБОЉА И ЗБОГ ХОРМОНА: Савет стручњака женама - препознајте када је мигрена због промена у телу

Фото Shutterstock

Од ових мигрена пати чак четвртина жена старости од 30 до 40 година. За лечење се обично прописује контрацептивне пилуле или стандардни лекови против мигрене. У интервјуу за "Новости" др Бранислав Ралић, начелник одаљења неурологије Клиничко-болничког центра Звездара каже да терапијски успех доста зависи од предвидивости и регуларности менструалног циклуса:

- Жене са нередовним менструалним циклусом нису добри кандидати за хормонску терапију, мада већина углавном има добру прогнозу, и главобоље уобичајно одреагују добро на лекове прве линије. Код пацијенткиња које не реагују адекватно на лекове за мигрену прве линије ту су и лекови попут ЦГРП антагониста.

* Зашто код неких жена долази до ових хормон зависних главобоља?

- Под термином хормон зависне главобоље подразумевају се главобоље које настају или су под директним утицајем женских полних хормона, пре свега естрогена. Према међународној класификацији главобоља овај тип главобоље се сврстава у групу главобоља мигренозног типа и то у подврсту мигрена везаних за менструални циклус, а могу бити са ауром или без ње.

* Осим што су хормон зависне, по чему су још карактеристичне ове главобоље?

- У оквиру ове групе хормон зависних главобоља раликујемо чисто менструалне мигрене и мигрене везане за менструални циклус. Иако наизглед у потпуности два иста појма, постоје извесне разлике између ове две категорије. Чисто менструалне мигрене су јављају само током менструације и трају дан до два. Њихова учесталост је између седам и 14 одсто, док су мигрене везане за менструални циклус нешто чешће: у 20 до 25 одсто случајева јављају се током саме менструације, али главобоља може бити присутна и у осталим данима менструалног циклуса.

Privatna arhiva

др Бранислав Ралић

* Који је механизам ових мигрена?

- Објашењење повезаности хормона са настанком главобоља је у томе што у одређеној фази менструалног циклуса када дође до наглог пада естрогена долази такође и до смањене продукције серотонина у мозгу. Овај пад серотонина даље утиче на скок продукције ЦГРП пептида и супстанце П, две супстанце које доказано остварују свој утицај у процесу настанка мигрене. Оне даље доводе до ширења крвних судова као и повећања осетљивости тригеминалног нерва, што све утиче на појачану надражљивост нервних завршетака, саму перцепцију болних надражаја као и појаве бола у глави.

* Када жена да посумња да има ову врсту главобоље?

- Симптоми хормон зависних главобоља се генерално не разликују од симптома мигрена које нису везане за менструални циклус. Карактерише их осећај пулсирања у глави, трајања су један или неколико дана, често захватају само половину главе, праћене су мучнином и повраћањем и нарушавају свакодневно функционисање. Није неуобичајено да се јавља и преосетљивост на светлост и звукове и особи са мигреном прија да буде у замраченој и тихој просторији у фази главобоље. Оно што их разликује од обичних мигрена је управо то што су директно покренуте променама (падом) нивоа естрогена, док обичне мигрене могу бити провоциране другим факторима као што су стрес, нередовни оброци, неспавање, претерани унос кофеина и други фактори.

Перименопауза

* Да ли хормон зависне главобоље престају са престанком менструације?

- Хромонски зависне главобоље се могу јавити и у периоду перименопаузе када долази до физиолошких промена у нивоима естрогена. Учесталост мигрена код жена је уско повезана и са хормонским статусом и мења се зависно од периода живота жене. Дакле, главобоље могу да се јаве услед прве менструације, трудноће, менопаузе...

* Да ли се ове главобоље јављају за време сваког цикулса?

- Ове главобоље се код пацијенткиња најчешће јављају неколико дана пре и до три дана након саме менструације. Њихово трајање је варијабилно и зависи од особе до особе, а најчешће трају један дан до неколико дана.

* Постоји ли превенција хормон зависних главобоља?

- Свакако треба споменути и вођења рачуна о здравом начину живота попут адеквантне физичке активности, довољно сна, редовних оброка и избегавања фактора који могу да провоцирају мигрену. Такође, пацијенткиње које имају учестале и јаке главобоље би требало да воде "дневник главобоља" у којем би се бележило трајање сваке главобоље, локализација, пратећи симптоми, покретачи главобоље (неспавање, алкохол, промене времена), као и дан менструалног циклуса у којем се јављају. Све ово може да пружи лекару корисне информације шта изазива мигрену и како се учесталост хормонских мигрена може смањити или спречити њихов настанак.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)