АСТМАТИЧАРИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Проверите да ли правилно користите пумпицу (ВИДЕО)

Биљана Ристивојевић

31. 10. 2023. у 17:00

АСТМА је једна од најраспрострањенијих хроничних болести дисајних путева која погађа и децу и одрасле, а инхалациона терапија је кључна како би се ово стање држало под контролом.

АСТМАТИЧАРИ ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Проверите да ли правилно користите пумпицу (ВИДЕО)

Фото Shutterstock

Међутим, анализа резултата саветовалишта за пацијенате са астмом, која се већ више од годину дана спроводе у апотекама у Србији, показала је три особе од четири праве бар једну грешку код примене пумпице, а две од три особе бар два пута погреше када је техника инхалације у питању.

Из тог разлога Фармацеутска комора Србије је у сарадњи са Саветницима за астму, снимила  едукативне спотове за коришћење 12 различитих "пумпица" . Видео материјали обухватају све битне сегменте коришћења инхалационе терапије, као на пример како се одређени уређаји активирају, положаја тела током инхалације, које су најчешће грешке, шта урадити након инхалације.

- Ови спотови корисни су за све пацијенте који болују од астме, и помоћу њих желимо да нагласимо значај правилне примене инхалационе терапије за контролу симптома и побољшање квалитета живота пацијената. Фармацеути у спотовима пружају јасна и детаљна упутства за правилну примену сваке "пумпице" посебно. Спотови су осмишљени како би информисали пацијенте о правилном начину употребе инхалатора, техникама дисања које побољшавају ефикасност терапије, као И значају придржавања терапије и редовних контролних прегледа.

- Са друге стране, пацијенти ће имати прилику да виде и науче технику инхалације кроз практичне демонстрације и савете приказане у спотовима уз истицање најчешћих грешака које се праве. Ови материјали су део посвећености фармацеута да се обезбеди боља подршка пацијентима са астмом и да се унапреди квалитет њиховог живота. Ми верујемо да је правилна едукација и подршка кључна за ефикасно управљање астмом и да ће ови спотови играти значајну улогу у оснаживању пацијената да предузму контролу над својим здрављем – истиче магистар фармације Славица Милутиновић, директорка Фармацеутске коморе Србије.

Едукативни спотови намењени су и као додатни алат подршке фармацеутима, Саветницима за астму и свим фармацеутима који желе да постану Саветници. Пружање стандардизоване услуге пацијентима за астму у апотекама у Србији започело је јуна 2022 године и сада ову услугу обавља око 80 саветника у више различитих градова у нашој земљи.

Фото: Shutterstock

Саветници за астму могу се препознати по беџевима које носе на својим радним униформама. Тако фармацеути, осим што издају лекове који се користе у лечењу астме, сада пружају додатну помоћ особама са астмом. Уколико пацијент први пут преузима пумпицу, обучава се како да је правилно користи, а код оних са хроничном терапијом, провераверава се да ли постоје неке грешке у правилној примени  и оне се отклањају. Апотека је право место за овакве активности, јер је грађанима веома доступна, а савет и помоћ који се добијају долази од фармацеута високообразованог здравственог професионалца и то без заказивања термина.

Апотека је идеално место за овакве активности, јер 98 одсто становника може доћи до апотеке за мање од 30 минута и добити помоћ високообразованог здравственог професионалца без заказивања. Преузимање пумпица на рецепт је идеалан тренутак да се провери да ли особа правилно користи пумпицу и да добије кључне савете о својој болест.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!