МАГНЕЗИЈУМ ДОБАР ЗА БОЛ У ЗГЛОБОВИМА? Када купујете овај минерал, важно је и који облик ћете узети

Novosti online

11. 10. 2023. у 07:48

МАГНЕЗИЈУМ има веома важан задатак у нашем организму – да обезбеди јачину наших костију.

МАГНЕЗИЈУМ ДОБАР ЗА БОЛ У ЗГЛОБОВИМА? Када купујете овај минерал, важно је и који облик ћете узети

Фото Shutterstock

Шездесет одсто магнезијума у телу налази се у нашим костима и зубима. Неке студије показале су да недостатак магнезијума може довести до упале, што може да повећа ризик од хроничних болести.

Врсте магнезијума за здравље костију

Постоји много врста суплемената магнезијума, од којих сваки има потенцијалне предности. Даље наведени облици магнезијума могу помоћи у смањењу упале и болова код артритиса.

 

Магнезијум глицинат

Магнезијум глицинат настаје комбиновањем магнезијума са глицином. Глицин је есенцијална амино киселина са снажним антиоксидативним и антиинфламаторним својствима која се користи за лечење рака, дијабетеса и неколико инфламаторних болести. Неки докази сугеришу да суплементација глицином сама по себи може ублажити неколико инфламаторних карактеристика реуматоидног артритиса (РА). Потребно је више истраживања да би се проучио овај ефекат код људи са РА.

 

Магнезијум цитрат

Магнезијум цитрат добија се комбиновањем магнезијума са лимунском киселином. Лимунска киселина је органско једињење које се налази у цитрусном воћу. Када се комбинује са минералима као што је магнезијум, лимунска киселина повећава биорасположивост, повећавајући апсорпцију минерала у крвоток. Неколико студија је испитивало ефекте магнезијум цитрата на губитак коштане масе код људи са остеопорозом. Једна студија је открила да високе дозе магнезијум цитрата (1.830 мг дневно) могу смањити стопу губитка коштане масе код жена у постменопаузи са остеопорозом. Резултати су обећавајући, али је потребно више истраживања да би се утврдило да ли високе дозе магнезијума могу бити ефикасне у превенцији остеопорозе.

Знаци недостатка магнезијума:

Слабост мишића, раздражљивост, анксиозност, депресија, упала, мучнина, умор, губитак апетита, хипертензија, удар, утрнулост, оштећење нерава, умор.

Магнезијум малат

Магнезијум малат добија се комбиновањем магнезијума са јабучном киселином. Јабучна киселина је органско једињење које се налази у одређеном воћу и винима. Везивање магнезијума за јабучну киселину помаже телу да га боље апсорбује. Такође је познато да јабучна киселина појачава антиоксидативну активност, што смањује упалу. Јабучна киселина је позната по својој способности да смањи умор, што је чест симптом код многих типова артритиса, посебно код фибромиалгије.

Магнезијум таурат

Магнезијум таурат прави се комбиновањем магнезијума са таурином. Таурин је аминокиселина која се природно производи у телу и подржава имунолошко здравље и функцију нерава. Због својих антиинфламаторних и антиоксидативних ефеката, таурин се чак проучава као потенцијални лек за различите инфламаторне болести, укључујући реуматоидни артритис и остеоартритис.

Предности магнезијума за артритис

Мало је вероватно да ће суплементи магнезијума сами по себи спречити или излечити артритис. Без обзира на то, постоје јаки докази који подржавају магнезијум као средство за лечење упале и болова повезаних са артритисом и смањење компликација артритиса у будућности.

Фото Shutterstock

Одржава зглобну хрскавицу

Прогресивна разградња хрскавице (везивно ткиво које штити зглобове и кости) препознатљива је карактеристика остеоартритиса (ОА). Адекватни нивои магнезијума спречавају разградњу хрскавице и спречавају цитокинске олује, које су инфламаторни имуни одговори у којима тело напада сопствене ћелије и ткива, укључујући хрскавицу. Неки истраживачи верују да магнезијум може бити толико ефикасан у заштити хрскавице да би овај минерал могао да се користи чак и као клинички третман за ОА.

Јача кости

Треба да имамо довољно магнезијума у телу јер је неопходан за густину и развој костију. Ово је важно јер људи са одређеним врстама артритиса имају већи ризик од прелома костију.

Нека истраживања показала су да магнезијум може помоћи у смањењу ризика од артритиса и фрактуре костију. На пример, једна студија под називом „Иницијатива за остеоартритис” открила је да жене које узимају препоручени дневни унос (РДИ) магнезијума имају приближно 27 одсто мање шансе да им у будућности кости постану крхке и да доживе фрактуру.

Ризици и нежељени ефекти

Ако у крви има превише магнезијума, то се зове хипермагнезиемија. Превише магнезијума у телу може изазвати нежељене ефекте, а симптоми су следећи:

повраћање, слабост мишића, смањени мишићни тонус (флацидна парализа), губитак апетита, утрнулост, обољење бубрега, напади.

Смањује запаљење

Артритис изазива запаљење у телу. Познато је да магнезијум смањује упалу. Истраживања су показала да овај минерал може помоћи особама са инфламаторним облицима артритиса.

Реуматоидни артритис (РА) инфламаторна је и аутоимуна болест. Утиче на зглобове колена, шака и руку. Људи са РА често имају хронични бол. Када РА захвати зглобове, они се упале. Упала може временом оштетити зглобно ткиво. Плућа, срце и очи такође могу бити погођени РА. Једна студија открила је да жене које су имале веће количине магнезијума у својој исхрани имају мање шансе да добију РА. То би могло бити зато што магнезијум има антиинфламаторна својства.

Олакшава бол у мишићима

Суплементи магнезијума обично користе у клиничкој пракси за ублажавање акутног и хроничног бола у мишићима. Конкретно, сматра се да магнезијум опушта мишиће и нерве и смањује интензитет бола. Недостатак магнезијума уско је повезан са болом у мишићима, умором, потешкоћама са спавањем и анксиозношћу, што су све уобичајени симптоми фибромиалгије. Мали број истраживања подржава употребу магнезијума за бол код фибромиалгије. Једна таква студија показала је да су људи са фибромиалгијом који су узимали 300 мг магнезијума дневно смањили интензитет бола у „осетљивим тачкама” након осам недеља. Потребно је више истраживања да би се потврдили ови резултати.

Фото Shutterstock

Јача имунолошку функцију

Магнезијум је кључан за здрав имуни систем, јер побољшава способност белих крвних зрнаца да пронађу и боре се против бацила. Поред тога, низак ниво магнезијума може изазвати цитокинске олује. Сматра се да цитокинске олује играју кључну улогу у развоју различитих аутоимуних болести, укључујући реуматоидни артритис.

Низак унос и недостатак магнезијума

Многи људи не уносе довољно магнезијума кроз своју исхрану. Истраживања су показала да око 65 одсто жена између 19 и 30 година и 48 процената оних између 30 и 50 година конзумирају мање магнезијума од препоручене количине. Ако се исхраном не уноси довољно магнезијума, може доћи до дефицита овог минерала. Постоје и други фактори који могу довести до недостатка магнезијума:

конзумирање пуно алкохола

кофеин
исхрана са високим садржајем масти и шећера
инсуфицијенција бубрега
гастроинтестинални поремећаји (нпр. Кронова болест, улцерозни колитис)
лекови (нпр. инхибитори протонске пумпе, диуретици)

(еКлиника)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УБИЈЕН АЛЕКСАНДР ПЕЛЕШЕНКО: Двоструки шампион Европе погинуо у Украјини