НИСУ УВЕК РАЗЛОГ ЗА БРИГУ: Вртоглавице пролазе спонтано, некада и без терапије

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

02. 10. 2023. у 12:00

УКОЛИКО патите од вртоглавице најпре би требало да идете на преглед код ОРЛ специјалисте.

НИСУ УВЕК РАЗЛОГ ЗА БРИГУ: Вртоглавице пролазе спонтано, некада и без терапије

Фото Shutterstock

Студије показују да је чак 80 одсто тегоба везаних за вртоглавицу ОРЛ порекла, а свега 20 одсто неуролошког. Вртоглавице ОРЛ порекла су последица поремећаја или обољења унутрашњег ува. Неуролошке вртоглавице се врло често манифестују са другим неуролошким испадима, као што су измењен и отежан говор, отежан ход, парализа лица... С тога њихова појава захтева хитно болничко лечење.

У интервјуу за "Новости" др Светлана Ваљаревић, клинички асистент и специјалиста ОРЛ Клиничко-болничког центра у Земуну каже да вртоглавице које су последица поремећаја или обољења унутрашњег уха трају релативно кратко, од неколико секунди до неколико дана, симптоми су јаки и бурни, али најчешће пролазе спонтано, чак и без терапије:

- Пацијенти са тегобама у виду вртоглавица свакодневно се јављају у редовну оториноларинголошку амбуланту, али и у амбуланту ургентног болничког пријема. У летњим данима, са појавом високих температура, често се јављају пацијенти који су малаксали, имају мучнину и нестабилни су при ходу. Овакве тегобе су у највећем броју случајева изазване варијацијама у вредностима крвног притиска, дужим боравком на високим температурама или премореношћу, тако да се у суштини не ради о вртоглавицама.

* Како се поставља дијагноза вртоглавица?

- Да би се уопште могло приступити постављању дијагнозе, неопходно је пре свега одредити да ли се код пацијената заиста ради о вртоглавицама. Праве вртоглавице су последица поремећаја или обољења чула за равнотежу које се налази у унутрашњем уву. Увек су праћене невољним ритмичним покретима очних јабучица, мучнином са или без повраћања, осећајем кретања у простору, или кретања простора око сопственог тела, а често и осећајем страха од пада или губитка свести. Погоршава их нагло окретање главе. Ниједан од ових поремећаја или обољења не може да буде изазван променама атмосферског притиска нити спољне температуре. Такође, ниједан од ових поремећаја нема никакве везе са циркулацијом у врату, ни променама у вратној кичми, нити је код таквих пацијената потребно тражити рендгенски снимак исте.

Фото: Приватна архива

Др Светлана Ваљаревић

* Јесу ли све ОРЛ вртоглавице исте?

- Нису. Најчешћи тип је такозвана положајна вртоглавица, која представља безопасан поремећај чула за равнотежу и карактерише се краткотрајним вртоглавицама које настају након нагле промене положаја главе, најчешће приликом спуштања и окретања главе на јастук пред спавање, приликом забацивања главе или сагињања. Епизоде такве вртоглавице трају око 15 секунди и веома су бурне. Други узроци вртоглавица могу бити упала вестибуларног нерва и чула за равнотежу, Менијерова болест (болест непознатог узрока где су напади вртоглавице праћени зујањем у уву и оштећењем слуха), вирусни или бактеријски лабиринтитис или оштећење чула за равнотежу ототоксичним лековима.

* Да ли су за дијагнозу ових стања потребна посебна снимања?

- Дијагноза се поставља након разговора са пацијентом, оториноларинголошког прегледа, снимања слуха и испитивања чула за равнотежу. Лабораторијске анализе крви као и радиолошка снимања - скенер или магнетна резонанца раде се по потреби.

* Шта се дешава када пацијенти осећају тегобе, а резултати испитивања чула за равнотежу буду уредни?

- Нису ретке ситуације у којима пацијенти бивају збуњени када резултати испитивања чула за равнотежу укажу да нема поремећаја у функцији истог. У великом броју случајева, нажалост, пацијенти имају предубеђења да је у одређеном броју година нормално имати повишен притисак, дијабетес, благу анемију, лошу функцију јетре или бубрега и да се сваки здравствени проблем решава искључиво применом лекова. Због тога бивају разочарани када им кажемо да не постоји лек нити интервенција из области оториноларингологије којом можемо да им помогнемо у вези са тегобама које осећају и да је очување и унапређење њиховог здравља најбитнији фактор за побољшање квалитета живота.

КАКО ИХ СПРЕЧИТИ?

* Да ли се вртоглавице могу спречити?

- Начин спречавања ОРЛ вртоглавица практично не постоји. С друге стране, могућа је превенција болести и стања због којих пацијенти имају осећај нестабилности, малаксалости, слабости, хроничног умора. Неопходно је пацијентима указати на важност правилне исхране, шетње, што чешћих умерених физичких, али и социјалних активности. Оскудна друштвена активност и усамљеност коју све више примећујемо код пацијената свих животних доба, могу да доведу до одређеног степена депресивности или анксиозности у оквиру којих су могуће тегобе које пацијенти описују на различите начине, па и као вртоглавицу.

* Да ли повреде главе могу да доведу до вртоглавица?

- У одређеном броју случајева, код повређивања главе долази и до повреде структура унутрашњег ува када вртоглавица настаје нагло, али у наредним недељама постепено пролази. Некада долази до померања отолита, односно кристала калцијум-карбоната, у оне делове унутрашњег ува у којима не би требало да се налазе, па долази до положајних вртоглавица. Уколико је повреда главе удружена са повредама ока и вида уопште, осећај нестабилности може да буде изазван тим проблемом. Такође, осећај вртоглавице, зујања у ушима или мучнине, може да буде последица нежељеног дејства неког од лекова које добијате након повреде главе. Код повреда главе праћених мучнином најбитније је проценити степен повреда можданог ткива, те је неурохируршки третман приоритет. Тегобе у виду вртоглавице могу се јавити и када пацијент крене у процес рехабилитације након дугог лежања у болници. Уколико је процес лечења свих последица пада завршен, а вртоглавице трају и даље, саветује се преглед оториноларинголога.

* Како се лече вртоглавице?

- У случајевима када су ОРЛ вртоглавице изазване компликацијама дуготрајних гнојних обољења средњег ува, тумора или повреда структура унутрашњег ува, пацијенти се морају лечити хируршки. Када искључимо та стања, вртоглавице периферног типа су бенигног и пролазног типа, односно, вртоглавице у свом природном току најчешће пролазе спонтано. Болничко лечење је неопходно само код пацијената са тешким симптомима вртоглавице у смислу мучнине и повраћања, ради ординирања симптоматске терапије у виду надокнаде течности и давања лекова за ублажавање мучнине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НА САМО ДВА САТА АВИОНОМ ОД БЕОГРАДА: Одлична дестинација за летовање - сви детаљи резервације и аранжмана