ОПЕРАЦИЈА ЈЕДИНИ ЛЕК: Када се болест залистака открије сувише касно - ослаби срце

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

26. 06. 2023. у 09:50

АКО се пропадање и обољење срчаних залистака не открије на време, долази до оптерећења, а затим попуштања срчаног мишића.

ОПЕРАЦИЈА ЈЕДИНИ ЛЕК: Када се болест залистака открије сувише касно - ослаби срце

Фото shutterstock

 Када се развије срчана слабост, хируршко лечење не може да буде од помоћи, па се зато за очување здравља срца саветују редовни прегледи ултразвуком. Они су за највећи број пацијената довољни да се правовремено открију промене на залисцима.

У интервјуу за "Новости", др Иван Стојановић, хирург Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње", каже да болест срчаних залистака може да настане нагло, али и да "тиња" годинама:

- Код нагло, односно акутно настале болести пацијент осећа изненадни недостака ваздуха, праћен искашљавањем пенушавог садржаја. Овакве тегобе могу да буду праћене и јаким болом у грудима који је последица или инфаркта миокарда или дисекције - раслојавања усходне аорте, што може да буде животно угрожавајуће. Уколико су тегобе гушења праћене високом температуром, велика је вероватноћа да се ради о бактеријској инфекцији залистака. На срећу, акутно настале болести залистака нису толико честе, али захтевају хитно и интензивно лечење.

* Шта се дешава када се промене на залисцима дешавају дуже време?

- Код хроничних болести, промене на срчаном залистку настају постепено, што даје простор срчаном мишићу да се прилагоди тако да постоји један дуг период без икаквих симптома. У овој фази болести, пацијенти не осећају никакве тегобе чак и при тежим физичким активностима. Трајање овог асимптоматског периода је индивидуално и зависи од тежине и брзине напредовања промена на залистку, а чињеница је да може да траје дуги низ година. У сваком случају, после извесног времена срчани мишић почиње да пропада и појава симптома говори да је дошло до извесног степена оштећења срчаног мишића (миокарда).

FOTO: Arhiva novosti

Др Иван Станојевић

* Који симптоми се јављају у овом случају?

- Тада пацијент почиње да осећа недостатак ваздуха при напору, аритмије или краткотрајне губитке свести и то је тренутак када се болесници најчешће обрате лекару за помоћ. Ипак, чињеница је да једна велика група оболелих, болест својих залистака открије сасвим случајно на систематским прегледима или када се лекару јаве због крајње неспецифичних тегоба.

* Зашто долази до обољења срчаних залистака?

- Некада је реуматска грозница узрокована стрептококним инфекцијама у детињству била главни узрока оболевања залистака. Због примене антибиотика, реуматска болест је данас ретка у средње развијеним и развијеним земљама, тако да можемо слододно рећи да је дегенеративна болест данас водећи узрок болести залистака.

* Због чега долази до дегенеративних промена на залсцима?

- Оне настају као последица урођених или стечених болести везивног ткива залистака, мада се данас све више говори и о утицају запаљенских процеса на убрзано пропадање ткива залистака. Када кажем запаљенских мислим на дуготрајне, изузетно благе инфламаторне процесе који нису изазвани инфекцијом. Поједини залисци, као на пример митрални, могу страдати и као последица инфаркта миокарда јер су анатомски и функционално повезани са функцијом срчаног мишића за који се везују. Посебну и врло опасну групу болести залистака представљају бактеријске инфекције које су на срећу ређе заступљене од дегенеративног или исхемијског порекла болести.

САВРЕМЕНА КАРДИОХИРУРГИЈА

* Данас се много прича о минимално инвазивним и ендоскопским операцијама срца и залистака. Каква су ваша искуства и мишљење о тој врсти хирургије?

- Минимално инвазивна кардиохирургија подразумева мање трауматске операције срца изведене кроз минималне хируршке резове или ендоскопски. Управо је у патологији срчаних залистака, ендоскопска хирургија срца показала врхунац својих предности. Замислите болесника коме сте реконструисали митрални залистак кроз рез величине пет до шест сантиметара сакривен тако да се практично и не може приметити. Овакав болесник има трајно решен проблем са залиском, брже се опоравља након интервенције, не узима антикоагулантну терапију и има практично невидљив ожиљак.

* На које начине се дијагностикује болест срчаних залистака?

- Један квалитетан клинички преглед и слушање срчаних тонова или евентуалних шумова стетоскопом може у већини случаја да постави доста јасну дијагнозу. Наравно, то данас није довољно и захтева прецизнију дијагностику ултразвучним - ехокардиографским прегледом срца. Искусни ехокардиографиста ће прецизно описати врсту и степен промена на залистку као и евентуални обим оштећења срчаног мишића.

* Када ови прегледи нису довољни?

- У појединим случајевима, као на пример код митралног залистка, стандардни ехокардиографски преглед због анатомског положаја залистка често не може јасно описати промене на њему и дефинисати тежину болести па се онда пацијенти упућују на трансезофагеални ехокардиографски преглед који се изводи сондом кроз једњак болесника. Грубо гледано, постоје два основа типа болести залистака. Први је сужење, односно стеноза залистка, када је сам отвор залистка смањен па самим тим и проток крви кроз њега. Код друге врсте болести, ради се о тзв. инсуфицијенцији или попуштању залистка где се он не затвара исправно чиме је нарушена његова основна функција, а то је омогућавање једносмерног тока крви кроз срце.

* Како се лече болести залистака?

- Болест срчаног залистка је чист механички проблем и не постоје лекови који ће то решити, већ евентуално ублажити симптоме и купити време до операције која је једини и прави избор у лечењу срчаних залистака. Најједноставнији начин лечења је замена, код које се оболело ткиво залистка одстрани, а на његово место угради вештачки залистак који може бити механички или биолошког порекла. Оптималан приступ у лечењу залистака је и његова реконструкција, односно поправка, када оболели залистак прекројимо тако да он постане трајно функционалан уз минималну уградњу вештачког материјала.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)